Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Social media a mały biznes

Media społecznościowe odgrywają dziś ogromną rolę w marketingu internetowym. Naturalne jest dla przedsiębiorców, że zastanawiają się nad ich wykorzystaniem i potencjalnymi korzyściami, które mogą płynąć z obecności na Facebooku, Twitterze czy YouTubie. Czy jest to droga również dla małego biznesu?

Zacznijmy od stwierdzenia, że media społecznościowe to nie jest ‘must have’. Samo założenie strony w dowolnym, nawet najpopularniejszym, serwisie nie przyniesie naszemu biznesowi wymiernych korzyści. Jednak dzięki swym zasięgom, funkcjom a także tendencjom, które wykazują klienci, mogą stać się siłą napędową nawet dla małych, lokalnych przedsiębiorstw.

Decydując się na działania obszarze mediów społecznościowych, musimy spojrzeć na nie w kontekście całej strategii marketingowej. Konieczne jest określenie przede wszystkim, które platformy chcemy wykorzystać, do kogo chcemy za ich pośrednictwem dotrzeć, jak działania tu będą uzupełniały się z innymi, jak i co będziemy mówić o naszym produkcie/ofercie czy w końcu jak będziemy je mierzyć. 

Popularność platform społecznościowych w Polsce

Według danych Internet Live Stats* już blisko połowa ludzi na świecie ma dostęp do Internetu. Gemius podaje, że około 86%** polskich internautów korzysta z mediów społecznościowych. W ciągu miesiąca ponad 20mln osób używa Facebooka, ponad 5,5mln Twittera a niema 4,6mln Instagrama.  Dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od rozmiarów, oznacza to tyle, że za pomocą mediów społecznościowych ma szansę dotrzeć do sporej części swojej grupy docelowej, niezależnie od tego, kim są, urządzeń z jakich korzystają, momentu dnia czy miejsca zamiszkania bądź pobytu.

Źr.:badanie Gemius/PBI opublikowane na www.wirtualnemedia.pl

Badanie wizerunku

Jeszcze na etapie planowania działań i opracowywania strategii marketingowej, warto poddać się dokładnemu badaniu wizerunku. Raport przygotowany przez firmę badawczą, pomoże odpowiedzieć na istotne pytania:

– Czy marka jest już widoczna w sieci? 

Gdzie ludzie rozmawiają o marce?
Jak często?
Jak i o czym mówią?
Jakiego typu opinie przeważają?

Dodatkowym elementem może być też weryfikacja, czy i w  jakich kanałach aktywna jest nasza konkurencja oraz jakie działania podejmują. 

Taki dokument poza dostarczeniem cennej wiedzy o naszym biznesie i klientach, będzie następnie punktem odniesienia dla późniejszych raportów czy kolejnych badań wizerunku. 

Dzięki informacjom z badań i raportów, decyzje co do wyboru platformy, formy i treści komunikacji powinny być zdecydowanie łatwiejsze. Dobra strategia powinna uwzględniać jeszcze kilka zasad:

– Bądź tam, gdzie Twoi klienci,
– Bądź naturalny, ale jednocześnie dostosuj swój język i przekaz do grupy, z którą chcesz się komunikować oraz do platformy, z której korzystasz,
Bądź systematyczny,
– Bądź wiarygodny, 
– Dialog, nie monolog,
– Dobierz kluczowe wskaźniki sukcesu i mierz je regularnie,
– Pamiętaj, że dobrze wykorzystana jedna platforma jest więcej warta niż słaba obecność we wszystkich.

Rola społeczności w procesie zakupowym

Istotnym elementem społeczności jest wymiana opinii, informacji, prośba o rekomendacje itp. Badanie Lubię to czy kupuję to** wykazało, że aż 61% użytkowników zamieszcza komentarze dotyczące swoich zakupów a 76% użytkowników przyznaje, że pozytywne opinie znajomych mają wpływ na podejmowane przez nich decyzje zakupowe. 66% mówi, że bierze pod uwagę również opinie negatywne. Firma powinna zatem zadbać o to by:

Mówiono o niej – najlepiej często i dobrze,
Podstawowe informacje o firmie oraz opinie były łatwie do wyszukania,
Polecano ją innym klientom,
Kontakt z jej przedstawicielami był szybki i łatwy,
Lojalni klienci wiedzieli o zmianach czy nowych produktach. 
Do realizacji powyższych zadań świetnie sprawdzają się platformy społecznościowe.


 źr.: Facebook.com

 

Widoczność i dystrybucja

Dobór platformy i zamieszczenie pierwszych komunikatów to dopiero początek drogi – musisz jeszcze dotrzeć z nimi do Twojej grupy docelowej. W tym pomagają specjalnie zaprojektowane elementy (batony wzywające do akcji, opcje udostępnień i zaproszeń, formularze kontaktowe itp.) oraz reklamy – dostępne nawet od poziomu kilkuset złotych. Zaawansowane opcje targetowania pozwalają dodatkowo na zróżnicowanie przekazu dla grup, które są w różnym stadium zakupowym:

– Obecni klienci,

 – Osoby potencjalnie zainteresowane produktem/usługą mieszkające w pobliżu Twojej siedziby,

 Osoby podobne do Twoich obecnych klientów,

– Osoby, które wykazały zainteresowanie Twoim produktem, ale nie dokończyły procesu zakupowego,

 Osoby, które wykazały zainteresowanie Twoimi komunikatami, Itd.

Monitoring i optymalizacja

Działania na dowolnej platformie wymagają ciągłego monitoringu oraz optymalizacji. Ustal właściwe Twojemu typowi biznesu oraz celom wskaźniki KPI’s na początku drogi i systematycznie je weryfikuj. Pamiętaj, że KPI’s nie powinny zawierać celów czysto społecznościowych – przykładowo liczba fanów nie jest nim samym w sobie a jedynie ma się przyczynić do np. zwiększenia ruchu na stronie produktu. 

Raz na kwartał/pół roku/rok (w zależności od zakresu działań i potrzeb), warto rozważyć ponowienie badania wizerunku bądź przeprowadzenie pełnego autyu, który wskaże obszary i działania najbardziej efektywne oraz te wymagające poprawy.

Podsumowanie

Media społecznościowe wymagają pomysłu, pracy i zaangażowania, jednakowoż przez swój charakter, zasięg i możliwości powinny być poważnie rozważane jako element działań marketingowych zarówno małych jak i dużych graczy. Do znudzenia będziemy jednak powtarzać, że wykorzystanie ich ma sens tylko wtedy, gdy są przemyślanym, zaplanowanym, optymalizowanym elementem ogólnej strategii.

Małgorzata Walendziewska,

Content Marketing Manager w Sotrender

Sotrender to firma badawcza oferująca narzędzie analityczne do mierzenia skuteczności komunikacji w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) oraz wykonująca specjalistyczne badania dla klientów m.in.: wizerunku, zainteresowań, płatnej komunikacji. (www.sotrender.pl

*Źr.: http://www.smartinsights.com/digital-marketing-strategy/popular-social-networks-worldwide-chartoftheday/**Źr.: Raport ‘Lubię to czy kupuję to”, Mobile Institute dla Izby Gospodarki Elektronicznej, 2016.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
czarnablondynka 4 mar 2021 (23:25)

Nie czekaj az Twoj biznes padnie przez złe opinie. Szybko rozwijajaca sie Agencja Marketingowa IceMarketing https://allgo.xyz/link/1669/17191199 poprawia opinie w takich serwisach jak Google, ZnanyLekarz, Ceneo, Oferteo, TripAdvisor, GoWork . Zyskaj przewagę nad konkurencją!Sprzedawaj więcej - zarabiaj więcej
Dzis konsument nim skorzysta z firmy, produktu badz uslugi, sprawdzi najpierw opinie.W dobie koronawirusa walka o klienta trwa.
Ludzie szanuja swoje pieniadzę i znaja moc i potęge internetu.
Opinie, pozycjonowanie SEO, strony WWW.
1.Ponad 88% użytkowników ufa opiniom w internecie!
2.Zadowolenie klienta
3.Ponad 70% zadowolonych klientów nie wystawia żadnej opinii w sieci, a 96% niezadowolonych klientów wystawia negatywną!
4.Z badań wynika, że ponad 93% osób korzysta z internetu, a 86% robi w nim zakupy. Co najlepsze – ta liczba z roku na rok rośnie!