Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowy plik JPK VAT. Wszystko, co przedsiębiorca powinien wiedzieć

Od października 2020 roku na przedsiębiorcach spoczął nowy obowiązek, bowiem muszą składać nowy plik JPK. Choć termin pierwszego przesłanego pliku mija w listopadzie, to jednak już dziś warto zapoznać się ze szczegółami dot. nowego pliku. Tym bardziej, że ministerstwo zagroziło wysokimi karami, za błędy.

JPK

Nowy JPK, co musisz wiedzieć? Fot. Ministerstwo Finansów

Nowy plik JPK_VAT obowiązuje od 1 października. Teoretycznie jednak dopiero w przyszłym miesiącu przedsiębiorcy prześlą nowe pliki. Pierwsze JPK_V7 (dla rozliczających się z fiskusem miesięcznie) i JPK_V7K (dla podatników kwartalnych) trzeba będzie przesłać do 25 listopada (za październik br.). Jednak już od dziś trzeba zbierać dane o dostawach szczególnych grup towarów i usług i procedurach specjalnych. Warto jeszcze wspomnieć, że deklaracja VAT została tym samym włączona do pliku JPK. Co istotne, chodzi wyłącznie o deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Zmiany nie obejmują takich deklaracji jak: VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10 czy VAT-14.

Kto musi złożyć nowy JPK?

Nowy obowiązek został nałożony na małych przedsiębiorców. Jednak nie dotyczy on podatników, których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku 200 tys. zł. Ponadto jak poinformowało Ministerstwo Finansów, jeśli przedsiębiorca przeprowadza transakcje unijne, a w kraju korzysta ze zwolnienia podmiotowego, to nie musi składać nowego JPK_V7. Natomiast jeżeli przedsiębiorca złożył VAT-R i został wpisany do rejestru czynnych podatników VAT, to muszą składać nowy JPK_V7, nawet gdy wykonują jedynie czynności zwolnione przedmiotowo.

Co musisz wiedzieć o JPK_V7

W nowym pliku trzeba wykazać:

– zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,

– pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

– różnego rodzaju transakcje szczególne, np. obowiązkowy split payment

– niektóre dowody sprzedaży

– niektóre dowody zakupu

Aby wysłać plik, można skorzystać z narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Należy go składać co miesiąc i dotyczy to również tych przedsiębiorców, którzy dotychczas składali deklaracje kwartalnie. W tym drugim przypadku przedsiębiorca będzie zobligowany do:

– wypełnienia za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału tylko część ewidencyjną,

– po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Kody GTU: kiedy trzeba, a kiedy nie?

Największą rewolucją w przypadku nowego pliku, jest pojawienie się nowego GTU, czyli kod służący do identyfikacji transakcji. Warto przy tym wspomnieć, że oznaczeń GTU nie stosuje się w przypadku wprowadzenia w JPK_V7M i JPK_V7K transakcji:

  • zbiorczych o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej,
  • zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami,
  • sprzedaży nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
  • zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego u sporządzającego plik JPK (WNT, import usług, dostawa w której sporządzający JPK jest nabywcą i dla której podatek płaci właśnie nabywca).

Szczegółowo zostało to omówione w par. 10 art. 3 rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

500 zł kary

Ministerstwo Finansów przygotowało dość wysokie kary za błędy w nowym JPK. Wynosić one będą 500 zł. Jak wyjaśnia ministerstwo, chodzi o błędy, które podatnik zrobił celowo i nie będzie chciał ich usunąć, nawet po wezwaniu przez naczelnika urzędu skarbowego. Będzie miał na to 14 dni.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.