5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Wielkiej Brytanii

Założenie i prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z wieloma trudnościami. Obowiązek opłacania ZUS od startu firmy, skomplikowane prawo i mało przychylne urzędy to tylko niektóre bolączki polskiego przedsiębiorcy. Coraz więcej rodaków decyduje się więc porzucić ojczyznę, aby rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii. Kuszą między innymi 63 zł na ZUS zamiast 450 zł na starcie, 17 razy wyższa kwota wolna od podatku i przyjazne urzędy.

Obywatele Polski prowadzą w Wielkiej Brytanii 22 tysiące firm. Pod tym względem jesteśmy w na szóstym miejscu narodowości, które rozkręciły swój biznes na Wyspach – wynika z najnowszego raportu think thanku Centre for Entrepreneurs i DueDil, sprawdzającego aktywność ekonomiczną imigrantów. Oto 5 powodów, dla których własna firma na Wyspach tak kusi Polaków.

1. Firma na próbę

Osoba myśląca o własnym biznesie w Wielkiej Brytanii może rozpocząć działalność w chwili podjęcia decyzji o założeniu firmy. Od tego czasu młody przedsiębiorca próbujący swoich sił w biznesie ma 3 miesiące na formalną rejestrację firmy bądź zakończenie przygody z biznesem. Warto dodać, że nie kontynuacja działalności bez rejestracji firmy po tym terminie grozi karą w wysokości 100 funtów.  W Polsce wprowadzono co prawda podobne rozwiązanie, ale obwarowane między innymi kontrowersyjnym warunkiem, że w okresie próbnym firma nie może przynosić dochodów…

2. Biznes w 13 dni


W rankingu Doing Business 2014 przygotowywanym przez Bank Światowy nasz kraj zajął dopiero 116 miejsce pod względem czasu rejestracji działalności gospodarczej. Procedura zakładania firmy mimo iż wielokrotnie upraszczana zajmuje w Polsce blisko 30 dni. Na Wyspach do założenia własnego biznesu wystarczy średnio 13 dni. Pod tym względem Wielka Brytania zajmuje pierwsze w Europie i piąte na świecie. – Procedura jest bardzo uproszczona – przyznaje Dawid Czerniak. Polak prowadzący w Anglii firmę SLT Media rejestrując firmę nigdzie nie chodził i nie stał w kolejce. – Ten kraj bardzo ułatwia zakładanie firm bo zdaje sobie sprawę z tego ze jeśli firma się rozwinie będzie w stanie więcej wnieść do społeczeństwa – mówi Dawid.

3. 63 zł na ZUS miesięcznie

Jednym z czynników, które najbardziej kuszą polskich przedsiębiorców do zakładania firmy w Wielkiej Brytanii są niskie składki na ubezpieczenie społeczne. Świeżo upieczony przedsiębiorca płaci na starcie składkę na tzw. National Insurance Contributions Class 2 w wysokości 2,5 funta tygodniowo(ok. 16 zł). Preferencyjne warunki obowiązują początkującą firmę tak długo jak firma nie generuje dochodów, co jest podstawową różnicą między Wyspami a Polską. W naszym kraju od pierwszego miesiąca właściciel jednoosobowej firmy płaci co prawda preferencyjną składkę, ale i tak wynosi ona w tym 447 zł. Tyle znika z konta młodej firmy co miesiąc niezależnie czy firma generuje zyski.

Dla porównania ta sama firma na Wyspach miesięcznie odprowadza 11 funtów a więc około 63 zł. W przypadku, gdy dochód tej firmy przekracza kwotę 4 745 funtów wówczas przedsiębiorca płaci składkę tzw. National Insurance Contributions Class 4 w wysokości 8 proc. dochodu przekraczającego tą kwotę. Jeśli dochód przekracza 31 tys. funtów wówczas od kwoty powyżej tej sumy firma płaci dodatkowo 1 proc. składki. W Polsce firma działająca dłużej niż 2 lata płaci co miesiąc w tym roku 1095 zł. W ostatnich 5 latach największy wzrost obciążeń przedsiębiorców (o blisko 90 zł) składek zanotowano w w 2012 roku, kiedy rząd podniósł składkę rentową o 33 proc.(2 pkt proc.) z 6 proc. do 8 proc. podstawy wymiaru.

Jak rosły składki na ZUS w Polsce

4. Niskie podatki

Bez wątpienia najważniejszym bodźcem do rozwijania firmy na Wyspach są niższe podatki. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich 15 lat kwotę kwotę wolną od podatku w Wielkiej Brytanii podwyższano 13-krotnie. Tymczasem w Polsce tylko sześciokrotnie i w ciągu 15 lat wzrosła ona o zaledwie 795, 21 zł. Kwota wolna od podatku na Wyspach jest ponad 17 razy wyższa niż w Polsce i wynosi obecnie 10 000 funtów (56 595 zł), podczas gdy w Polsce, niezmiennie od 6 lat, pozostaje na poziomie 3 091 zł. Od 6 kwietnia 2015 kwota ta wzrośnie o kolejne 600 funtów, co przy obecnym kursie daje wartość 59 990,7 złotych – pisał w swoim raporcie na temat warunków prowadzenia biznesu na Wyspach, Krzysztof Oflakowski. Niedawno koalicja PO-PSL odrzuciła projekt podwyższenia w Polsce kwoty wolnej od podatku a Brytyjczycy w 2016 z poziomu 10 600 funtów podwyższyć do kwoty 10 800 funtów.

5. Przyjazne urzędy

Nie bez znaczenia dla otoczenia biznesu jest również poziom obsługi przedsiębiorcy w urzędach. Pod tym względem Wielka Brytania również góruje nad Polską.

Uwielbiam angielskich urzędników, nawet jeśli czasami bywają ślamazarni. Mówię to z przykrością bo w Polsce miałem depresję, gdy czekała mnie wizyta w urzędzie. W UK, wiem, że wszystko zostanie załatwione po mojej myśli, w miłej i kulturalnej atmosferze. Nawet jeśli chodzi o zaległe płatności czy inne przykre sprawy, to wszystko odbywa się spokojnie, bez niepotrzebnych emocji – mówi Tomasz Olszewski. Polak prowadzący w Wielkiej Brytanii sklep sprzedający rocznie kilkanaście tysięcy płyt winylowych powrotu do ojczyzny nie planuje.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Firma w UK

20 marca 2015 Odpowiedz

Polecam darmowe konsultacje w tym temacie na FirmaNaWyspach.pl

Avatar

Janosik

20 marca 2015 Odpowiedz

Bo oni mieli Robin Hooda

Avatar

emalia666

20 marca 2015 Odpowiedz

Mam pytanie czy ktos sie orientuje czy jezeli mam swoj maly biznes przez internet to czy moge dostac dofinasowanie z UE na rozwoj
Dziekuje i pozdrawiam

Avatar

Sensor

20 marca 2015 Odpowiedz

Polecam odwiedzić w tej sprawie spolka-ltd.pl

Avatar

emalia666

20 marca 2015 Odpowiedz

dzięki sensor juz spr! 😀

Avatar

Karol

20 marca 2015 Odpowiedz

@emalla666
Tak jak najbardziej jeśli jesteś zainteresowana tematem dotacji rejesetracji firmy w UK itp to zapraszam do kontaktu.

Avatar

Zenek

20 marca 2015 Odpowiedz

2.5 funta tygodniowo nie wystarczy na emeryturę. Na starość torba i kij.

Avatar

ojoj

20 marca 2015 Odpowiedz

Tak, niskie podatki dla osob zarabiajacych na poziomie lub ponizej minimum socjalnego. To na pewno glowny powod dla ktorych osoby PRZEDSIEBIORCZE wybieraja firme w UK.

Avatar

polskiPolak

20 marca 2015 Odpowiedz

….polskie szmaty z zus , …nigdy nie nażarte …

Avatar

ededison

20 marca 2015 Odpowiedz

,,Procedura zakładania firmy mimo iż wielokrotnie upraszczana zajmuje w Polsce blisko 30 dni. ”
Tu się autor wykazał… Założenie firmy w Polsce zajmuje ok. 2 godzin, powtarzam ok 2 godzin. To jest kwestia wypełnienia 3 druczków (jak ktoś wypełnia pierwszy raz, to niech mu to zajmie nawet godzinę. Drugą godzinę niech mu zajmie wysłanie pocztą dwóch druczków, bo jeden można wysłać online… Nie wiem czy gdzieś na świecie można założyć firmę szybciej i prościej… Widać, że autor dysponuje wiadomościami z przed 10 lat. Oczywiście zakładanie spółek z o.o., komandytowych itp zajmuje więcej czasu, ale rzadko kto zaczyna pierwszy biznes od takich form…
Jeśli dla kogoś wypełnienie kilku kartek A4 jest przeszkodą nie do przejścia, to lepiej niech firmy nie zakłada…

Avatar

kerad60

20 marca 2015 Odpowiedz

Ten tekst powinni przeczytać Szczurek,Kopacz i reszte szumowin,ktore maja wpływ na rozwój Polski.Na zachodzie Europy sa już sprawdzone i opracowane dokładnie metody i przepisy dotyczące rozwoju gospodarki.Dlaczego nie wprowadzi się tego w Polsce,przeciez nic nie trzeba wymyslac,Wszystko jest już dokładnie opracowane,wystarczy tylko to wprowadzc w zycie.Czy ludzie w rzadzie nie maja muzgow.Czas na opamiętanie.

Avatar

azaz

20 marca 2015 Odpowiedz

Czy ten artykuł przeczytał i zrozumiał choć jeden nieudacznik spod znaku PO-PSL ?

Avatar

Woland

20 marca 2015 Odpowiedz

Nieprawdziwe kwoty i stawki. Podajcie źrodła.

Avatar

pomorzanin

21 marca 2015 Odpowiedz

Szczurek Kopacz i reszta to WIE. oni nie chcą tego zrobic bo to za duzy koszt polityczny zmian … PSL nie poprze zmian.

Avatar

bzdura

22 marca 2015 Odpowiedz

Artykuł sponsorowany, liczne przekłamania, jak mieszkasz w UK to wszystko jest ok, ale jak masz Ltd w UK i żyjesz w Polsce to kaplica i kondolencje. Hmrc stwierdza bowiem fikcyjność Ltd. Litości ludzie…czytajcie przepisy a nie ślepo wierzcie pośrednikom

Avatar

Tomek

22 marca 2015 Odpowiedz

Dokładnie, gdzie tutaj rzetelność informacji. W Polsce jednoosobową działalność zakłada się w godzinę i to w całości przez internet. Później trzeba się jeszcze pofatygować do urzędu to potwierdzić i tyle. Czy tak samo mogę zrobić w UK? Po Polsku? Bez dodatkowych opłat, pośredników, księgowego, wizyty w urzędzie? Wątpię, koszty założenia i prowadzenia będą dużo wyższe niż w Polsce. Oczywiście warto wymieniać plusy innych systemów, ale bez przesady.

Avatar

Holly

23 marca 2015 Odpowiedz

Przecież UK to raj biznesowy! Nie ma nad czym się zastanawiać, przenosząc swoją firmę na Wyspy można zaoszczędzić na podatkach kilkanaście tysięcy rocznie! Wiem to z własnego doświadczenia, korzystam z pomocy najlepszych doradców – http://dezi.pl/

Avatar

Konrad

24 marca 2015 Odpowiedz

Zakładałem firmę 4 miesiące temu, trwało to uwaga jeden dzień. Prosimy o porównanie kwot podatku dochodowego zamiast wciskać ludziom bzdury. Bzdury wypisane w tym artykule są dobre dla mikro przedsiębiorców, którzy mają przychód który jest na skraju opłacalności, a nie dla kogoś kto prowadzi biznes.

Avatar

maniek

25 marca 2015 Odpowiedz

do kolegi który twierdzi że w Polsce zakłada się firmę w 2 godziny: tyle to spędzisz na samym wpisie do cedig. Spróbuj otworzyć zakład fryzjerski, szwalnię czy też np drukarnię. 30 dni to mało…

Avatar

POLAK

25 marca 2015 Odpowiedz

SAMI ZŻERAMY SWÓJ OGON.POŁOWA (WIĘCEJ!)SPOŁECZEŃSTWA MA PRZYWILEJE (WIELOKROTNIE PRZEWYŻSZAJĄCE ICH WKŁAD DO WSPÓLNEJ „MISKI”) I ŻYJE KOSZTEM TEJ DRUGIEJ,ALE SPRÓBUJ COŚ POWIEDZIEĆ… MUNDUROWI,RESORTY,SOLIDARUCHY,CHŁOPI…NIE MA KOŃCA!OBŁĘD!TO NAS NISZCZY I ZNISZCZY.

Avatar

andrzej2p

25 marca 2015 Odpowiedz

MAM PYTANIE . CZY JEST ZWIĄZEK MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW.JAK NIE TO MOŻE WARTO WYJŚĆ NA ULICE I ZAWALCZYĆ O SWOJE. MIEĆ DZIAŁALNOŚĆ TO WIELKIE PROBLEMY.

Avatar

Gregory

26 marca 2015 Odpowiedz

A co Wy myślicie,ze wszyscy mogą założyć spółkę LTD? Mnie odradzono, a korzystałem z kilku firm i juz chcieli wnioski składać. Radzę uważać na polskie firmy.

http://ltdconsulting.pl/doradztwo-podatkowe/jakub-bonowicz/

Avatar

Tantiem

2 kwietnia 2015 Odpowiedz

Zdecydowanie polecam współpracę z firmą Ltdconsulting.pl – po pierwsze powiem tak, byłem juz w przededniu podpisania umowy z firmą, której nazwy tutaj nie podam – aby nikt się nie obrazł i trafiłem do Ltdconsulting .

Początkowo miałem konsultacje księgową, bardzo fachowo , ale potem trafiłem bezposrednio do Kancelarii Pana Jakuba Bonowicza i w moim przypadku spółka LTD okazałaby się bezprawna.

Po pierwsze od razu udwodniliby mi stałą placówkę = oddział

Prowadzenie oddziału się nie opłaca i ryzyko kontroli ze strony polskiego US-a jest duże.

Po drugie nie mam prawa płacic ubezpieczenia w UK – tak powiedziało mi Ltdconsulting.pl

Ostatecznie zalozylem spolke z o.o. na prawie polskim i jestem zadowolony.

Inne firmy mowily,ze wszystko mozna = jak sie okazuje wprowadzily mnie w blad.

Avatar

reboso

3 lipca 2015 Odpowiedz

Zakładają bo są dużo niższe koszty prowadzenia tam firmy no i mozna łatwiej dostac kredyt:
http://www.forum-kredytowe.pl/f125/kredyt-mieszkaniowy-dla-osob-pracujacych-w-wielkiej-brytani-72476.html

Avatar

nub

27 lipca 2015 Odpowiedz

” National Insurance Contributions Class 4 w wysokości 8 proc. dochodu przekraczającego tą kwotę. ”
Dochodu czy zysku ? czyli jak np. firma po opłaceniu np. 100 ludzi i wszystkiego wyjdzie na 0 to płaci podatek ??

Avatar

firma

27 lipca 2015 Odpowiedz

Polecam darmowe konsultacje w temacie firma na próbę z Inkubatorem Ludzi Biznesu. Skorzystałem i nie żałuję.

Avatar

mk

30 lipca 2015 Odpowiedz

rzetelnosc informacji zadna, kilka wybiorczych notek bez pokrycia. co komu po kwociw wolnej od podatkow, gdzie porownanie stawek i zasad odliczanja VAT chociazby
firmw zaklada sie w pl nie wychodzac z domu w 1h…. 13 dni to chyba ze stufiami podyplomowymi z ksiegowosci, brednie

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*