Ile na ZUS płacą Polacy, którzy założyli firmy w Wielkiej Brytanii?

Składki płacone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedna z głównych barier dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem. Comiesięczny przelew składek niezależnie od tego czy firma przynosi dochody skutecznie zniechęca część osób, które myślą o założeniu firmy. Inni właśnie z tego powodu decydują się na własną firmę w Wielkiej Brytanii.


foto: ZUS


Polacy prowadzą już 22 tysiące firm na Wyspach. Pod tym względem jesteśmy w pierwszej dziesiątce narodowości, które rozkręciły swój biznes w Wielkiej Brytanii – tak wynika z najnowszego raportu think thanku Centre for Entrepreneurs i DueDil, sprawdzającego aktywność ekonomiczną imigrantów. Co zachęca Polaków do rozkręcania biznesu w Anglii? Osoba prowadząca jednoosobową działalność w Wielkiej Brytanii płaci składki na ubezpieczenie społeczne dopiero, gdy jego działalność przynosi dochody. Obecnie na starcie początkujący przedsiębiorca płaci miesięcznie 11 funtów z tytułu ubezpieczeń społecznych. 

Uwaga: jeśli prowadzisz biznes za granicą napisz do nas na kontakt@mambiznes.pl

Dla porównania w tym roku młoda firma przez pierwsze dwa lata swojej działalności płaci co miesiąc dokładnie 446,88 zł(lub 434,02 zł bez ubezpieczenia chorobowego), co daje około 79 funtów. Po dwuletnim okresie preferencyjnych warunków składki rosną. Firma działająca na rynku dłużej niż dwa lata płaci obecnie 1095 zł a więc około 193 funty. Warto podkreślić, że przelewy do ZUS właściciel firmy musi wykonać niezależnie czy jego biznes generuje dochody czy jest „na minusie”. Te różnice powodują, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie firmy w Wielkiej Brytanii.- Odpowiednik ZUS-u w UK to tak zwany HMRC – HM Revenue  & Customs. Osoba prowadząca jednoosobową działalność płaci 2,70 funta tygodniowo składki na National Insurance. To jest jedyny koszt jaki ponosi osoba samozatrudniona bez zarobkow.  Następnie wraz z tym jak zwiększają się Twoje zarobki zaczynasz płacić większe składki – mówi Dawid Czerniak, który założył w Wielkiej Brytanii firmę SLT Media.

Wtóruje mu Tomasz Olszewski handlujący w UK płytami winylowymi, który dodaje, że na korzyść Wielkiej Brytanii przemawia także podejście urzędników. – Uwielbiam angielskich urzędników, nawet jeśli czasami bywają ślamazarni. Mówię to z przykrością bo w Polsce miałem depresję, gdy czekała mnie wizyta w urzędzie. W UK, wiem, że wszystko zostanie załatwione po mojej myśli, w miłej i kulturalnej atmosferze. Nawet jeśli chodzi o zaległe płatności czy inne przykre sprawy, to wszystko odbywa się spokojnie, bez niepotrzebnych emocji – mówi właściciel Winylowo.com.

Pod względem nacji, które prowadzą biznes w UK Polacy zajmują szóste miejsce. Przed nami są tylko Irlandczycy, Hindusi, Niemcy, Amerykanie oraz Chińczycy. Za nami znaleźli się Włosi, Pakistańczycy i Nigeryjczycy.

– Firmę założył w Anglii i sprzedaje na cały świat

– Polak odniósł w sieci globalny sukces

– Polak robi e-biznes w Wielkiej Brytanii

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

rych

12 czerwca 2015 Odpowiedz

ba a co tu komentować ?

Avatar

poznanska13

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Wszystko fajnie, ale co będzie gdy angole wypiszą się z UE?

Avatar

Tomi123123

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Tyle, że w Polsce składki ZUS nie rosną jak firma zacznie przynosić zysk. Przedsiębiorca zarabiający 50k na mc dalej może płacić te 1000zł. W UK trzeba płacić 9% od 9k na rok i nie ma limitu. Jak dużo zarabiasz to dużo płacisz.

Avatar

htrwhy

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Wszystko jest do obejścia…
Zresztą najpierw zarób te 9k, a później pogadamy.

Avatar

qHDCA

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Jak angole wyjdą z UE to na pewno nie wyrzucą firm z których utrzymuje się państwo XD

Powyżej 50k nikt już nie jest samozatrudniony tylko zakłada spółkę. Nawet gdyby, zarabiał 50k chętnie bym zapłacił bo przecież przez wiele lat nie płaciłem nic jak rozkwiecałem biznes.

Avatar

Jka

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Wiemy jak jest PO do czego doprowadziło nasz kraj, choćby pomagał im nawet Rambo, my dobrze wiemy, PO to obciach PO to szabo!

Avatar

mariolka

12 czerwca 2015 Odpowiedz

A jaka jest z tego emerytura
?

Avatar

no2zus

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Co zrobić żeby w Polsce było lepiej? Bardzo proste!
1.
Znieść w Polsce PRÓG generowania własnych dochodów w postaci 1100 zł miesięcznie ZUSu (Zakład Ubożeń Społecznych) niezależnie czy coś zarobisz czy nie, czyli jeżeli ktoś chce sobie zarobić uczciwie swoją samodzielną pracą 6000 zł rocznie to nasze Państwo na to nie zezwoli! Dziwny paradoks bo woli płacić zasiłki!
Ile już nasłuchaliśmy się od „pseudo polityków” o wspomaganiu przedsiębiorczości??? Tylko, że nikt nie zaczyna od początku i od podstaw!
Przykre jest to, że nasi „włodarze” jak są wybory prezydenckie samorządowe albo parlamentarne, mówią tylko o powrocie rodaków z zagranicy nie mając żadnych atutów ku temu co „ciągnie pszczoły do miodu”!
Lepiej robić „polity-reality show” w TV i udowadniać jeden drugiemu, które jest większym „deb.lem”!
Trzeba dać ludziom możliwość zarabiania na siebie a nie blokowania poprzez składki ZUS w takiej postaci jak to jest obecnie!
2.
Zlikwidować biurokrację państwową do kompletnego minimum, ponieważ ona generuje biurokrację w innych dziedzinach życia i gospodarki.

Avatar

Lisowski

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Tylko że nie dopisali, że angole podnoszą wiek emerytalny do 68 lat i emerytura jest ryczałtowa (na razie) i niska (115 funtów na tydzień).

Avatar

E4TRF

12 czerwca 2015 Odpowiedz

I taka sama ryczałtowa emerytura powinna być w Polsce (tak jak jest z usługami medycznymi w NFZ). ZUS zawsze by był na zero, bo dzieliłby po równo wszystko co ma.

Avatar

olo

12 czerwca 2015 Odpowiedz

mały zus ale jak masz wypadek to niestety żyjesz z benefitów a z ubezpieczenia dostajesz75 funtów na tydzień,coż za coś

Avatar

jgfkfhjl

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Właśnie. Nie to co w Polsce, jak masz wypadek, to żyjesz sobie jak królisko, ZUS daje tyle, że nie wiesz, co z tym zrobić…

Avatar

lont

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Tomi123123 ale ten co duzo zarabia, to chyba może sobie pozwolić na zapłacenie wiekszych składek, natomiast ten co zaczyna i nic nie zarabia, to nie powinien płacic. Poza tym artykuł jest nieaktualny, bo obecnie w pierwszym progu nie ma żadnych składek w UK. Dopiero w drugim progu jest 11 funtów.

Avatar

1rfa7

12 czerwca 2015 Odpowiedz

…no ,pisałem zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !!!
…to ściero ! , które zjada polską tożsamość ….!

Avatar

spoko

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Każda firma prowadzi księgowość i w W. Brytanii to koszt minimum 200 funtów miesięcznie to ok. 1200 zł.

Avatar

cjgfd

12 czerwca 2015 Odpowiedz

Nie znam się, ale na wszelki wypadek się wypowiem – napisałeś to chyba na takiej zasadzie. Tak się składa, że prowadzę ltd w Anglii i za obsługę księgową płacę miesięcznie niecałe 100 funtów, już łącznie z VAT-em.

Avatar

Dyrektor LTD

13 czerwca 2015 Odpowiedz

Dzień dobry. Nie wiem dlaczego twórca artykułu nie wspomniał o spółkach LTD. Jedyny pewny koszt, to 15GBP przy rejestracji spółki. Dyrektorów spółek LTD nie obowiązuje stawka minimalna, dlatego można sobie wypłacać pensje o dowolnej wysokości i dopiero na ich podstawie obliczane są stawki National Insurance. Dopóki nie przekroczy się odpowiedniego progu zarobków, to opłata na „ZUS” wynosi okrągłe ZERO. Nie będzie to optymalne rozwiązanie pod względem płacenia podatków, ale jest jak najbardziej możliwe. Lepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie pensji na poziomie kwoty wolnej od podatku dochodowego i wtedy składna na NI wyniesie 304,8GBP rocznie, czyli ponad 7 razy mniej niż w Polsce, nie wspominając już o innych podatkach.

Pozdrawiam również użytkownika „spoko”. Samodzielne prowadzenie księgowości przez właścicieli jednoosobowych spółek LTD wcale nie jest rzadkością w UK:)

Avatar

max

16 czerwca 2015 Odpowiedz

spoko – bzdury!!! Ja prowadze w Excelu i wystarcza

Avatar

Kasia

16 czerwca 2015 Odpowiedz

Proszę o informację, czy powyższe dotyczy także Polaków mieszkających i prowadzących działalność w PL, czy tez działalność trzeba prowadzić w UK, żeby podlegać ichniejszemu ZUS-owi? Dziękuję

Avatar

Yarek

24 czerwca 2015 Odpowiedz

Też zastanawiałem się nad założeniem spółki w Wielkiej Brytanii, ale summa summarum ten pomysł nie został zrealizowany. Za to znalazłem w kóńcu profesjonalne biuro księgowe, które pomogło mi ogarnąć pewne sprawy. Uważam, że dobry doradca podatkowy potrzebny jest każdej firmie, pomaga na starcie uniknąć takich na przykład błędów http://sigmapartner.pl/artykul/5-najczestszych-bledow-popelnianych-przy-zakladaniu-firmy/

Avatar

tom

15 lipca 2015 Odpowiedz

Mieszkam i prowadzę działalność w Polsce, czy mam sie zarejestrowac jako LTD w UK, wyrejestrowac w Polsce i prowadzic dalej działalność w Polsce.Jak to wygląda w przepisach UK.

Avatar

szef

15 lipca 2015 Odpowiedz

A po co przed Zusem uciekać do UK, jak można sobie z kolegą założyć sp. zoo i go nie płacić ?

Avatar

adam

20 lipca 2015 Odpowiedz

po (zdrajcy i sprzedawczyki) to szambo, zgoda. Ale co pis (złodzieje o masce patriotów, no czyli patriotyczni złodzieje, kradną tylko co polskie i jeszcze smoleńsk) jest lepszy? sld (złodzieje) lepsze? psl lepsze (przylepa postpzprowska, banda dziadów i złodzieji)? Korwin-Mikke lepszy? tego bym to na oddział zakmnięty

Avatar

Kris

28 lipca 2015 Odpowiedz

Popieram …ja też od 3lat nie płacę zusu w Polsce ,ostatnio wygrałem nawet w sądzie z zusem 😉 pomogła mi ogarnąć to wszystko ta firma http://www.biznesglobal.pl naprawdę polecam

Avatar

Max

29 lipca 2015 Odpowiedz

11 funtow na miesiac czyli tez kradna tylko mniej niz w Polsce.
Ja zalozylem 3 firmy w Kanadzie bo chcialem miec 3 firmy o roznych nazwach bo w kazdej nazwie jest zawarte to czym sie zajmuje.
Wyglada to bardziej profesjonalnie a poza tym nic mnie to nie kosztuje bo
zaplacilem tylko po $70 za kazda i poza tym zadnych innych kosztow nie ma.
Rozliczma sie raz na rok zbierajac wszystko do kupy i nikt mi nie robi zadnych problemow. Prosto i nikt sie nie pytal po co mi 3 firmy. gdybym chcial to moglbym ich zarejestrowac sto i tez nikogo to nie obchodzi po co mi tyle

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*