Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Jednoosobowa działalność gospodarcza ulgi

Ulga na start przez 6 miesięcy czy obniżone składki ZUS przez 24 miesiące. Osoby, które planują założyć jednoosobową działalność gospodarczą, powinny zapoznać się z udogodnieniami, z których mogą skorzystać przy spełnieniu określonych warunków.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najprostszych form prowadzenia własnego biznesu, a jej rejestracja może odbyć się online. Ta forma nie wymaga również posiadania dodatkowego kapitału na start. Osoby, które po raz pierwszy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą powinny wiedzieć, z jakich ulg mogą skorzystać na początek.

Pierwszą z nich jest tzw. Ulga na start, która przysługuje przez 6 miesięcy. Jest przeznaczona dla osób, które po raz pierwszy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia bądź jej zamknięcia. Niektóre firmy mogą skorzystać następnie z obniżonych składek ZUS, które obowiązują przez 24 miesiące. Przewidziano również program Mały ZUS Plus, przeznaczony dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł.

Poniżej przedstawiamy kilka ulg, z których może skorzystać przedsiębiorca, o ile spełnia określone warunki.

Warto przeczytać: Franczyza Pijalni Wódki i Piwa z grupy Mex Polska. Co warto wiedzieć, jeżeli chcesz otworzyć własny biznes

Ulga na start

Ulga na start może być pierwszym wyborem, dla osoby, która po raz pierwszy zakłada jednoosobową działalność gospodarczą. Jest ona również przewidziana dla przedsiębiorców, które rozpoczynają JDG po 5 latach od jej zawieszenia bądź zamknięcia. Ważne jest również, aby nie wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy, u którego byliśmy zatrudnieni na etacie w bieżącym bądź poprzednim roku kalendarzowym.

Co obejmuje Ulga na start? W trakcie korzystania, czyli przez 6 miesięcy, przedsiębiorca jest zwolniony z opłat ubezpieczenia społecznego, które jest obowiązkowe. Mowa o ubezpieczeniu emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Dlatego warto mieć na uwadze, że w tym okresie przedsiębiorca np. nie otrzyma świadczeń w razie choroby czy wypadku. Ulga nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego.

Z Ulgi na start można zrezygnować w każdym wybranym momencie w ciągu 6 miesięcy lub automatycznie po upływie tego czasu. Warto wiedzieć jak skorzystać z przysługującego udogodnienia. Należy w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego. Kod tytułu ubezpieczenia rozpoczyna się od cyfr 05 40.

W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie miesiąca, ulga liczy się od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Warto pamiętać, że okres korzystania z Ulgi na start, gdy nie dokonuje się opłat na ubezpieczenie emerytalne, nie wlicza się przy ustalaniu prawa do emerytury.

Preferencyjne składki

Skorzystanie z Ulgi na start nie jest oczywiście obowiązkowe. Przedsiębiorca może wybrać preferencyjne składki, po zakończeniu korzystania ze wspomnianej ulgi, lub już na początku działalności. Należy spełnić łącznie dwa warunki.

Nie można obecnie prowadzić lub w ciągu ostatnich 60 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, innej pozarolniczej działalności. Drugi warunek mówi o tym, aby nie wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowało się na etacie w bieżącym bądź poprzednim roku kalendarzowym. Mowa o czynnościach, które wchodzą w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Z obniżonych składek ZUS można korzystać przez 24 miesiące. Jak to wygląda w praktyce? Przedsiębiorca płaci składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie podstawy. Minimalna wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto. Dzięki preferencyjnym składkom, można ponosić niższe koszty związane z ubezpieczeniem społecznym, które są liczone od obniżonej podstawy.

Preferencyjne składki dotyczą tylko przedsiębiorcy, który płaci za siebie. W przypadku zatrudnianych pracowników, należy płacić składki w normalnej wysokości. Jeżeli nie chcesz skorzystać z Ulgi na start, ale interesują Cię preferencyjne składki, to można zgłosić chęć już przy rejestracji firmy w CEIDG. Należy zaznaczyć „ZUA” w punkcie 12.2 „Dołączam zgłoszenia ZUS”. Kod tytułu ubezpieczenia rozpoczyna się od cyfr 05 7.

Należy pamiętać, że niższe składki oznaczają niższe świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Po zakończeniu okresu preferencyjnych składek, przedsiębiorca przechodzi na standardowe składki ZUS lub przy spełnieniu określonych warunków, może skorzystać z programu Mały ZUS Plus.

Mały ZUS Plus

Przewidziana jest również ulga dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Dotyczy to poprzedniego roku kalendarzowego. Drugi warunek skorzystania z Małego ZUS-u Plus mówi o tym, że działalność gospodarczą należy prowadzić przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych w poprzednim roku. Z tego programu nie można skorzystać w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus obejmuje jedynie niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Można z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego programu nie mogą wybrać przykładowo osoby, które w poprzednim roku rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.

Przedsiębiorca musi pamiętać, że płacenie niższych składek oznacza również niższe świadczenia. Z każdej z wymienionych ulg można skorzystać dobrowolnie.

Warto przeczytać: Wiedza o podatkach nie jest mocną stroną Polaków. Nadal sporo osób nie korzysta z przysługujących im ulg

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.