Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podatkowe problemy małych firm w 2009 r.

Nowy rok wita zarówno osoby myślące o własnym biznesie jak i przedsiębiorców zmianami podatkowymi. Nowe regulacje powodują, że dla części przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą dotychczasowa forma opodatkowania może się okazać nieopłacalna. Dotyczy to osób, które w roku 2008 zdecydowały się na rozliczanie z fiskusem według skali podatkowej 19,30 i 40% lub stawki liniowej 19%.


Nowa skala podatkowa

Najważniejsze ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to nowe regulacje dotyczące skali podatkowej. W roku 2009 przedsiębiorcy, którzy wybrali tą formę opodatkowania zapłacą podatek według nowych stawek 18 i 32 %. Tym samym do lamusa odchodzą dotychczas obowiązujące trzy stawki podatku PIT 19, 30 i 40%.

Skala podatkowa na rok 2009

Wraz ze zmianą stawek PIT zmienia się również próg po przekroczeniu, którego przedsiębiorca rozliczający się z fiskusem według skali podatkowej, będzie płacił 32-proc. podatek. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami wyniesie on 85 528 zł. Istotną informacją zarówno dla obecnych jak i przyszłych przedsiębiorców, którzy wybiorą tą formę opodatkowania jest fakt, że nie zmieni się kwota wolna od podatku, która podobnie jak dziś wynosić będzie 3091 zł.

Podatek liniowy bez zmian

W roku 2009 zmiany wprowadzone zostały wyłącznie w stawkach skali podatkowej. Podatek liniowy pozostał na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, którzy wybrali tę formę opodatkowania, w roku 2009 podobnie jak w poprzednim zapłacą 19 proc. podatku.

UWAGA! Osoby fizyczne prowadzące firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej mogą tylko do 20 stycznia zgłosić zmianę formy opodatkowania.

Co wybrać w 2009 roku? Liniowy czy skala podatkowa?

Nowa skala podatkowa powoduje, że dla części przedsiębiorców dotychczasowa forma opodatkowania stanie się nieopłacalna. Ponieważ wybór najlepszego wariantu to kwestia bardzo indywidualna, zależna od kilku czynników, dlatego warto raz jeszcze wykonać kalkulacje, które wskażą nam optymalną formę.

Kluczem przy wyborze formy rozliczeń w roku 2009 będą dochody z działalności osiągane przez przedsiębiorcę. Eksperci są zgodni, że dla większości małych firm korzystniejsze będzie rozliczanie się z fiskusem według skali podatkowej. Wszystko za sprawą obniżonej do 18 proc. pierwszej stawki skali oraz ponad dwukrotnie wyższego progu dochodów zobowiązującego firmy do płacenia 32 – proc. podatku.

Znaczna część mikrofirm nie przekroczy tego limitu, dlatego w ich przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór skali podatkowej jako formy opodatkowania. Firmy te nie powinny się, więc decydować na stawkę liniową 19%. Zdaniem ekspertów sytuacja taka dotyczy przede wszystkim drobnych przedsiębiorców. Podatek liniowy opłacalny natomiast będzie dla przedsiębiorców, których dochody przekroczą pierwszy próg nowej skali podatkowej.

UWAGA! Tylko do końca stycznia mają czas na rozliczenie przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form opodatkowania

Możliwość opodatkowania niższą 18 proc. stawką to nie jedyna zaleta wyboru skali podatkowej. Podatnicy, którzy zdecydują się na wybór tej formy opodatkowania będą mogli skorzystać w kilku innych przywilejów niedostępnych dla przedsiębiorców rozliczających się według liniowej stawki 19 proc. Zaliczyć do nich można możliwość odliczenia od dochodu kwoty wolnej od podatku, ulgę na Internet i wychowywanie dzieci a także możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Na takie udogodnienia nie mogą liczyć osoby, które jako formę opodatkowania wybrały podatek liniowy. Stawka ta jest korzystna wyłącznie wtedy, gdy firma generuje dochody znacząco przekraczające próg 85 528 zł.

Jak więc widać warto raz jeszcze przeanalizować, która forma opodatkowania będzie dla nas najlepsza w roku 2009. Z decyzją trzeba się spieszyć, ponieważ ewentualną zmianę musimy zgłosić fiskusowi do 20 stycznia.

Łukasz Nomejko

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.