Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zakładasz firmę? Oto, jak zmniejszyć koszty na początku biznesu

Wiele osób myślących o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej waha się z podjęciem ostatecznej decyzji, ze względu na możliwość poniesienia zbyt wysokich kosztów na wczesnym etapie prowadzenia biznesu. Obawa wiążę się z tym, że mimo często świetnych pomysłów wynikających z odnalezienia niszy ekonomicznej odpowiedniej wysokości, przychody pojawią się zbyt późno i nie zdążą zrównoważyć rosnących kosztów, nie wspominając o zysku.

Każdy, kto nie dysponuje na wstępie zabezpieczeniem w postaci kapitału lub nie jest pewien powodzenia swojego biznesu, zastawia się podwójnie czy warto. Być może z tego powodu nasza gospodarka co roku traci liczne szanse na pojawienie się innowacyjnego przedsiębiorstwa. A przecież tak nie musi być, nawet jeśli regulacje prawne dotyczące działalności gospodarczej w najbliższej przyszłości się nie zmienią! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób zoptymalizować koszty na początkowym etapie prowadzenia biznesu.
1. Obniż koszty związane ze składkami ZUS
Konieczność odprowadzania składek do ZUS to chyba temat, na który najczęściej narzekają młodzi przedsiębiorcy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nawet ten obowiązek da się obejść lub przynajmniej – słowo klucz – zoptymalizować. Jednym ze sposobów jest skorzystanie ze wsparcia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Działalność pod względem prawnym, staje się wtedy częścią inkubatora, a przychody rozlicza się na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia.

Instytucje nie ingerują w prowadzenie działalności, a wręcz przeciwnie oferują wsparcie, np. w prowadzeniu księgowości. Koszt przystąpienia do AIP jest stosunkowo niewielki – ok 200-300 zł – a więc i ryzyko niewielkie. Jeżeli działalność jest naszym pierwszym biznesem i nie zamierzamy realizować zleceń dla byłego pracodawcy, jesteśmy w dodatku uprawnieni do opłacania przez okres 2 lat preferencyjnej składki ZUS, w wysokości jedynie 30% od składki dla średniego wynagrodzenia krajowego. Wielu przyszłym przedsiębiorcom takie udogodnienie wystarczy.

2. Skorzystaj z oferty wirtualnego biura

Wielu początkujących przedsiębiorców z różnych powodów nie może zarejestrować swojej działalności w miejscu zamieszkania, a jednocześnie potencjalne koszty wynajmu biura lub jakiegokolwiek lokalu, który przynajmniej oficjalnie spełni funkcję siedziby, stanowią barierę nie do przeskoczenia. Jednak, jeżeli planowana przez nas działalność nie wymaga zorganizowania dużej powierzchni magazynowej lub lokalu, w którym ciągle będziemy się spotykać lub obsługiwać klientów z pomocą przychodzą tzw. wirtualne biura. Koszt wynajęcia takiego biura wynosi od 100 do kilkuset złotych, a w zamian otrzymujemy prestiżowy adres siedziby w centrum miasta lub biznesowej dzielnicy, obsługę korespondencji, możliwość wynajmu sali na spotkania i konferencje, a nawet obsługę księgową. Decydując się na skorzystanie z tych usług w jednym pakiecie, optymalizujemy koszty, jednocześnie zyskując elastyczność – za powierzchnię biurową płacimy tylko wówczas, gdy jest nam rzeczywiście potrzebna.

3. Wystawiaj faktury online

Dla świeżo upieczonych, rozwijających biznes przedsiębiorców nierzadko problem stanowią kwestie księgowe, również te najprostsze związane z wystawianiem faktur klientom, a przecież czas to pieniądz. Dlatego młodzi biznesmani coraz częściej korzystają z tanich i bardzo łatwych w obsłudze programów do wystawiania faktur online.

Wykupienie abonamentu umożliwiającego korzystanie z tego typu programów wiążą się z niezwykle niskim kosztem, a zdecydowanie ułatwiają życie zapracowanym przedsiębiorcom. Wystawienie faktury wymaga jedynie intuicyjnego wprowadzenia niezbędnych danych i proces zamyka się w kilku kliknięciach. Ponadto osoby, dla których prowadzenie firmy jest nowym doświadczeniem, nie znają dobrze prawa finansowego, mogą liczyć na ciągłe wsparcie ze strony firmy oferującej faktury online. Mimo łatwej obsługi, programy gwarantują szereg bardzo użytecznych opcji, takich jak choćby faktury dwujęzyczne, czy wystawiane w obcych walutach. W dodatku programy są w pełni bezpieczne dzięki szyfrowanym połączeniom.

4. Generuj koszty

Opłaty za wynajmowane mieszkanie, paliwo, bilety komunikacji miejskiej, rachunki za taksówkę, zakup komputera lub samochodu, a nawet lunch w restauracji jako spotkanie służbowe – te wszystkie płatności, zależnie od profilu naszego biznesu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, które w konsekwencji przełożą się na zapłacenie zdecydowanie niższego podatku.

Zanim otworzysz działalność zastanów się, jakie koszty będzie ona generować. Następnie zbieraj skrupulatnie wszystkie faktury i rachunki, które mogą się wiązać z kosztami twojej działalności. To doskonały sposób na optymalizację kosztów w ramach prowadzonej działalności w jej początkowej fazie.

W Polsce, mimo nie zawsze korzystnego prawa wciąż powstają innowacyjne startupy i zyskowne jednoosobowe biznesy. Praktyka to najlepszy dowód, że da się rozpocząć własną działalność i szybko wygenerować zysk, o ile dysponujemy dobrym pomysłem i potrafimy skutecznie optymalizować koszty.

– Własna firma i etat. Kiedy nie zapłacisz składek na ZUS?

Sylwester Kiedrowicz,

CEO afaktury.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Łukasz Rz. 26 lip 2016 (09:00)

Optymalizacja to ze mną 785934040