Przedsiębiorcy zapłacą rekordowo wysokie składki ZUS w 2021 r.

W 2021 roku przedsiębiorcy będą musieli sięgnąć dość głęboko do kieszeni. Od nowego roku kwota ta może przekroczyć 1500 zł, co będzie jednocześnie najwyższą płaconą składką w historii. W ciągu ostatnich 11 lat, składki na ZUS wzrosły aż o 84 proc.

Składki ZUS w 2021 r.

Składki ZUS w 2021 r.; Fot. Shutterstock/ Grabowski Foto

W założeniach budżetu na rok 2021 wskazano dość wysoką kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2021 rok. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów wzrośnie ono o 4,3 proc. do kwoty 5452 zł (z kwoty 5227 zł w 2020 roku). Przypomnijmy, że to właśnie ta wartość służy do obliczenia podstawy wymiaru składek ZUS, które stanowią 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

Składki na ZUS w 2021 roku

Podstawa wymiaru składek ZUS będzie liczona od kwoty 3271,20 zł, co stanowi 60 proc. z 5 452 zł (prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r.). Oznacza to, że składki ZUS w 2021 roku wyniosą:

Składka 2020 2021
emerytalna 612,19 zł 638,54 zł
rentowa 250,9 zł 261,7 zł
chorobowa 76,84 zł 80,14 zł
wypadkowa 52,37 zł 54,63 zł
Fundusz Pracy 76,84 zł 80,14 zł
Razem 1 069,14 zł 1 115,15 zł
Opracowanie własne MamBiznes.pl

Łącznie składki ZUS na ubezpieczenia społeczne w 2021 roku wyniosą 1115,15 zł. Oznacza to, że Miesięczna podwyżka składek ZUS wyniesie zatem 46,01 zł, co w skali roku da kwotę 552,12 zł. Jednak co warto podkreślić, nie jest jeszcze znana wielkość składki zdrowotnej, której wysokość poznamy dopiero w styczniu. Jednak z pewnością można spodziewać się, iż nie będzie ona niższa niż w obecnym roku, kiedy to wynosiła 362,34 zł. Kwota ta odpowiada 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku.

Rekordowo wysokie składki ZUS

Choć nie znamy jeszcze wielkości składki zdrowotnej, to jednak już dziś można powiedzieć, że przyszłoroczna składka ZUS, będzie najwyższą, jaką przyjdzie zapłacić przedsiębiorców. Istnieje zresztą bardzo duże prawdopodobieństwo, że miesięczna składka przekroczy nawet 1500 zł.

Tak rosły składki ZUS

Opracowanie własne MamBiznes.pl
* bez składki zdrowotnej

Gdy przyjrzymy się danym historycznym, można zauważyć, że bardzo szybki wzrost wielkości płaconych składek ZUS ma miejsce w ostatnich trzech latach. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że w tym samym czasie w dość szybkim tempie wzrastało przeciętne wynagrodzenie, które jest skorelowane z wielkością składek ZUS. Jednak pomijając składki zdrowotne, widać wyraźny wzrost na przestrzeni także ostatnich lat. W ciągu ostatnich 11 lat, składki na ZUS wzrosły aż o 84 proc.

Komentarze

Avatar

Gal Anonim

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

ciśnie się wiele na usta… to jest jawne złodziejstwo, ale skądś trzeba wziąć na spłatę 70mln…

Avatar

Krzysztof Kornatowicz

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

Ten nielegalny para podatek narzucony siłą i pod przymusem mafijnego państwa, który stoi w kolizji z Powszechną Deklaracją Praw człowieka ONZ (znajdź, przeczytaj zaledwie kilka punktów), oraz Konstytucją Polski (z art. 2, 20, 32 KP) funkcjonuje w najlepsze, bo „obywatele”, społeczeństwo utraciło cechy narodowe i swoją bylejakością godzi się na wyzysk i niewolnictwo ekonomiczne. Zadaniem tego para podatku zwanego dla niepoznaki „składką ZUS” jest wyniszczenie planktonu gospodarczego Narodu i ułatwienie awansu gospodarczego obcym nacjom na terytorium Polski. Spełnia on zadanie sabotażu gospodarczego przeprowadzanego przez władze na Polskę, celem cichego jej rozbioru. Sama konstrukcja para podatku ZUS oparta jest na fałszerstwie, celem jej maksymalnej wysokości. I tak – wyliczana jest nie z średniego dochodu pracowników, z mediany, a z dochodu 50% NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCYCH W POLSCE, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ I MATEUSZEK MORAWIECKI, KTÓRY JAKO HISTORYK Z WYKSZTAŁCENIA ZAROBIŁ GRUBE MILIONY PEŁNIĄC FUNKCJĘ „PREZESA” OBCEGO BANKU, I INNYCH SZEMRANYCH PREZESÓW, KTÓRYM PRZYZWALA SIE ZARABIAĆ MILIONY ROCZNIE Z SYNEKUREK, I Z DOCHODU TOMCIA LISA, KTÓREMU PRZYZWOLONO ZAROBIĆ W 10 LAT 50 MILIONÓW ZA PRANIE MÓZGU ZDURNOWACIAŁEMU SPOŁECZEŃSTWU W TEL-AWIW- ZJI, I WIELU INNYM – z średniej przychodów tej grupy najlepiej zarabiających wyliczono „składkę ZUS” dla niewolników polskich! Do niej doliczono jeszcze dziś, w czasie, w którym od 3 lat pracodawcom trudno było znaleźć ręce do pracy, naliczono „podskładkę” na „tworzenie miejsc pracy”, doliczono niewolnikom inną podskładkę w haraczu (w „składce”) ZUS, na „specjalizację lekarzom specjalistom” – zadaniem maluczkich niewolników, konusowatych przedsiębiorców jest łożenie na specjalizacje lekarzy!!! Można by wyliczać tu jeszcze szereg specjalnie zastosowanych „nieprawidłowości”, które spowodowały, że polski haracz ZUS jest zawyżony o około 1000 zł!!! Ale niewolników to nie wzrusza – bulą, ile im karzą, bez szemrania, ino z jęczeniem po cichu w domu. A zatem niech barany bulą dalej. Może zbuntują sie, jak ten haracz urośnie do 3000 zł. Podpowiadam baranom, w Branowie, że bandyci w togach są zwolnieni z haraczu ZUS< rolnicy (też mikroprzędsiebiorcy choć w ich szeregach są potężni producenci rolni) płaca zaledwie 10 % tego, co ich koledzy niewolnicy. W ich przypadku haracz ów zwie sie KRUS. A gdzie tu do Jasnej Anielki równe przestrzeganie prawa?!!! .Więcej w moich audycjach, na YouTube pod moimi personaliami ~Krzysztof Kornatowicz

Avatar

gość

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

A co z krusem świętych krów przecież nawet był artykuł że są papierowi rolnicy nie dość że płacą śmieszne pieniądze krus to jeszcze korzystają z dotacji unijnych a pracują w mieście a co do składki zus to złodziejstwo.

Avatar

Jarek

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

Jak to jest, że płace w tym roku praktycznie wszędzie zostały zamrożone, a mimo to, przeciętne wynagrodzenie tak bardzo wzrosło, że ZUS pójdzie tak w górę? Ktoś tu nas rąbie, aż huczy.

Avatar

yapi

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

Bo tu zawsze rośnie nawet jak by była apokalipsa. Powinna być mediana zarobków i tyle w temacie (i dodatkowo mediana z zarobków wszystkich przedsiębiorców, a nie największych)

Avatar

Sasyn

26 sierpnia 2020 Odpowiedz

I po co ten lament ?
Głosowaliście na nich ? teraz morda w kubeł i płacić nie lamentować

Avatar

John

17 września 2020 Odpowiedz

Mafijne zwyczaje czyli możesz prowadzić interes na naszym terenie ale musisz co miesiąc odpalić nam haracz, a czy zarabiasz czy nie to nas nic nie obchodzi

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*