Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Składki na ZUS w 2019 roku. Jak skorzystać z ulg?

Jaki przelew wykonają przedsiębiorcy w nowym roku? Kto może skorzystać z wprowadzonych niedawno ulgi na start czy też działalności nierejestrowanej? Ile na ZUS zapłacą firmy działające dłużej niż 2,5 roku? Oto możliwe warianty opłacania składek w zależności od stażu firmy i generowanych przychodów.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Wysokość składek na ZUS to temat, który od lat rozgrzewa zarówno właścicieli już istniejących firm, jak i osób, które dopiero myślą o własnej przygodzie z biznesem. Ten rok pod tym względem był szczególny z racji liczby pojawiających się zapowiedzi i wprowadzonych rozwiązań. Osoby zainteresowane wysokością przelewu jaki wykonają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą się czuć zdezorientowane. Portal MamBiznes.pl postanowił uporządkować obowiązujące nowe zasady.

Działalność nierejestrowana, a składki na ZUS

W tym roku weszły w życie zapisy wprowadzające termin działalności nierejestrowanej. Pomysłodawcy przepisów wyszli naprzeciw wszystkim osobom prowadzącym drobną działalność oraz tym, którzy chcą spróbować swoich sił w biznesie bez konieczności rejestracji firmy i opłacania składek od pierwszego miesiąca. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo Przedsiębiorców prowadzić działalność nierejestrowaną mogą osoby, których biznes miesięcznie generuje przychody niższe od 50 proc. płacy minimalnej (1050 zł w 2018 roku). Drugim warunkiem skorzystania z tej formy jest niemożność prowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 60 dni. Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie musi odprowadzać żadnych składek ZUS. Wynika to z tego, że osoba prowadząca tego typu działalność nie dokonuje rejestracji do ubezpieczeń, ani nie składa żadnych deklaracji ZUS.

0 zł na ZUS dla młodych firm

30 kwietnia weszły życie nowe zapisy ustawy Prawo Pracy, które zakładają ulgi w opłacaniu składek na ZUS dla osób, które założą jednoosobową działalność. Nowe prawo zwolniło młodego przedsiębiorcę z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Dotychczas osoba, która dopiero założyła firmę mogła przez dwa lata opłacać składki w preferencyjnych stawkach. W 2018 na konto ZUS młoda firma przelewała 215 zł składek na ubezpieczenia społeczne oraz 319 zł składki zdrowotnej. Nowe prawo zwalnia właśnie z tej pierwszej pozycji. Przepisy nie mówią jednak nic o zwolnieniu ze składki zdrowotnej. To oznacza, że osoby korzystające z tzw. ulgi na start zapłacą w 2019 roku składkę zdrowotną w wysokości około 330 zł(wysokość poznamy w styczniu). Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przysługuje młodej firmie przez pierwsze 6 miesięcy od rejstracji firmy.

24 miesiące z niższymi składkami

Po upływie półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne młoda firma tak jak to było do tej pory może skorzystać z możliwości preferencyjnych składek. W praktyce oznacza to, że przez kolejne 2 lata początkujący przedsiębiorca odprowadza do ZUS niższe składki. Łącznie ze składką wypadkową oraz zdrowotną w 2018 roku kwota ta wynosi 535 zł.

Niższy ZUS, gdy niskie przychody

1 stycznia 2019 roku wchodzą w życie przepisy podpisane miesiąc temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Założeniem pomysłodawców nowych przepisów jest doprowadzenie do sytuacji, w której najmniejsi przedsiębiorcy płacący dziś składki na ZUS w pełnym wymiarze 1232,16 zł zapłacą miesięczne składki w wysokości 660 zł. Nowe zasady skierowane są do osób prowadzących jednoosobową dzialalność gospodarczą, które miesięcznie osiągają przychody nie przekraczające 2,5 krotności płacy minimalnej.

W praktyce oznacza to , że nowe zapisy obejmują jednoosobowe firmy o miesięcznych przychodach nie większych niż 5250 zł. Z nowych zasad opłacania składek właściciel jednoosobowej firmy może korzystać przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia własnego biznesu. Pozostałe 2 lata przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia składek na ZUS w pełnej wysokości.

Jakie składki dla „starych” firm?

Firmy działające na rynku dłużej niż 2,5 roku i jednocześnie nie kwalifikujące się do żadnej z ulg zobowiązane są do odprowadzania składek w pełnej wysokości. W roku 2019 suma składek płaconych przez takich przedsiębiorców po raz pierwszy przekroczy 1300 zł. Wszystko za sprawą przyjętych założeń budżetu, w których przyjęto wzrost przeciętnej płacy miesięcznej. W rządowym dokumencie założono, że ten parametr wzrośnie do poziomu 4765 zł. To z kolei oznacza, że liczone od 60 proc. tej kwoty składki wzrosną do kwoty 974,65 zł. Do tego należy dodać składkę zdrowotną, której wielkość poznamy w styczniu przyszłego roku. Obecnie składka ta wynosi 319 zł i rośnie o około 25 zł rocznie. W ten sposób w przyszłym roku dojrzałe firmy zapłacą ponad 1300 zł składek na ZUS.

Dla kogo

Jakie składki

Działalność nierejestrowana Dla osób podejmujących działalność na próbę, która osiąga przychód nie większy niż 50 proc. płacy minimalnej brak składek
Ulga na start Dla nowych firm. Przez pierwsze pół roku. tylko zdrowotna
2 lata niższy ZUS Dla nowych firm przez 24 miesiące po upływie pórocznego okresu ulgi na start preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne + składka zdrowotna
ZUS uzależniony od przychodów Dla firm o przychodach nie przekraczających 2,5 krotności płacy minimalnej Kwota składek zależy od przychodów + składka zdrowotna
ZUS dla „starych” firm Dla firm działających na rynku dłużej niż 2,5 roku i nie kwalifikujących się do żadnych ulg Składki na ubezpieczenie społeczne w pełnym wymiarze + składka zdrowotna
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.