Jak wybrać magazyn? Ile to kosztuje?

Poszukiwanie magazynu nie jest najprostszą czynnością, jednak bardzo często niezbędną do sprawnego funkcjonowania firmy. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze powierzchni magazynowych?

Fot. YAY Foto

Magazyny nie są sobie równe. Każdy z nich można podzielić według wielu kryteriów. Jednym z najpopularniejszych z nich jest podział na klasy A i B. – Te pierwsze, to obiekty wybudowane po 1995 roku, charakteryzujące się następującymi parametrami: wysokość składowania ok. 8-10m, posadzka niepyląca o nośności min. 5t/mkw. oraz doki do załadunku i rozładunku towarów. Całkowita powierzchnia tej klasy budynków w Polsce wynosi blisko 15 mln mkw – zaznacza Maciej Cieliczko z Colliers International. Z kolei magazyny kategorii B to te które powstawały jeszcze w latach 70-tych i 80-tych biegłego wieku. Większość z nich bywa niedostosowana do potrzeb dzisiejszych firm, jednak posiadają dwa ważne z perspektywy MŚP zalety: niska cena i bliska odległość od centrum.

Inny podział powiązany jest z przeznaczeniem powierzchni magazynowych. – W granicach większych miast coraz częściej mamy do czynienia z obiektami typu SBU (small business unit), dającymi możliwość wynajęcia niewielkich powierzchni magazynowych wraz z biurem. Często są tu lokowane siedziby główne firm. W bliskiej odległości od dużych miast powstają z kolei duże parki logistyczne o powierzchni 100 – 200 tys. mkw., w których swoje usługi świadczą firmy logistyczne. W Polsce Centralnej, w okolicy skrzyżowania autostrad znajdują się stosunkowo największe powierzchnie logistyczne, w których obsługiwani są klienci o zasięgu europejskim – wyjaśnia ekspert.

Ostatnim istotnym podziałem magazynów jest na podstawie sposobu ich użytkowania. Największą powierzchnię zajmują standardowe powierzchnie logistyczne. Kolejne to powierzchnie kurierskie, gdzie najważniejsza jest szybka rotacja towarów. Obiekty tego typu charakteryzują się dużą ilością bram przeładunkowych oraz dużymi placami manewrowymi.

Jak wybrać magazyn?

Na rynku funkcjonuje wiele rodzai nieruchomości magazynowych, dlatego też nie da się stwierdzić,  który byłby idealny dla każdego z przedsiębiorców.  Wszystko zależy od ich preferencji i potrzeb – Przy szacowaniu powierzchni pod wynajem warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne potrzeby przedsiębiorstwa, ale też postarać się określić plany rozwoju firmy, uwzględniając przy tym wskaźniki makroekonomiczne. Czasem jest to bardzo trudne do oszacowania i zdarza się, że już w pierwszych miesiącach najmu pojawia się przymus dobrania magazynu. Najmniejsze powierzchnie wynajmowane przez firmy z sektora MŚP to moduły w parkach miejskich SBU zaczynające się od 800 – 1200 mkw. Największe to hale o powierzchni sięgającej kilkudziesięciu tysięcy metrów – mówi Maciej Cieliczko. – Wysokość czynszu za standardowe powierzchnie w miastach wynosi ok. 4 – 5 Eur/mkw. Do tego należy doliczyć koszty administracyjne na poziomie 6-10 zł miesięcznie za mkw. Koszty najmu w obiektach poza miastem są niższe i w zależności od wielu czynników kształtują się w przedziale  2 – 3 Eur/mkw. miesięcznie, natomiast koszty administracyjne na poziomie ok. 4,5 – 5,5 zł/mkw – dodaje.

Lokalizacja Stawki w euro/mkw
Warszawa (Strefa 1) 3,5-4,8
Warszawa (strefa 2 i 3) 1,9-2,9
Górny Śląsk 2,1-2,6
Polska Centralna 2-2,9
Poznań 2,2-2,7
Wrocław 2,1-3,2
Trójmiasto 2,2-2,9
Kraków 2,6-4
Bydgoszcz i Toruń 2,2-2,8
Szczecin 2,4-3,5
Lublin 2,4-2,9
Rzeszów 2,5-3,2
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie danych Colliers International

Po za ceną i powierzchnią ważna jest również lokalizacja. Decyzja o miejscu, gdzie przedsiębiorca będzie wynajmować powierzchnię magazynową jest uzależniona od profilu działalności. – Obecnie często się zdarza, że przedsiębiorcy nie mają możliwości przeniesienia magazynu poza miasto, ponieważ naraziliby się na utratę pracowników, co równałoby się z zakończeniem działalności. Z drugiej strony różnica w wysokości czynszów w mieście i poza nim jest na tyle duża, że warto rozważyć opcję przeprowadzki. Niemniej jednak wybór lokalizacji magazynu jest ważną i trudną decyzją – podkreśla ekspert Colliers International.

Magazyn, który otrzymuje przedsiębiorca jest w pełni pustą przestrzenią. Najemca dostosowuje ją do swoich indywidualnych potrzeb

Zmiany na rynku nieruchomości magazynowych

Polskie przestrzenie magazynowe są dziś bardzo szybko rozchwytywane. To utrudnia przedsiębiorcom w zalezieniu idealnego obiektu. – Im wcześniej rozpoczniemy proces poszukiwania powierzchni magazynowej, tym lepiej. Rzeczywiście, powierzchni dostępnej „od ręki” jest dziś niewiele. Deweloperzy mają jednak przygotowany spory „bank ziemi” i stosunkowo szybko mogą dostarczyć nowe budynki.  Zwykle proces wyboru lokalizacji trwa kilka miesięcy, w tym czasie można dokładnie wynegocjować kształt i wyposażenie powierzchni dopasowanej do potrzeb – mówi Maciej Cieliczko.

Na rynek ma również wpływ znaczące wzrosty kosztów pracy, które przyczyniają się do wzrostu kosztów najmu – Możemy się spodziewać wzrostu stawek czynszów. Nie będą to zmiany drastyczne, ale jeśli firma rozważa wynajęcie magazynu w najbliższym czasie, to warto rozpocząć już poszukiwania, aby wynegocjować  korzystną cenowo ofertę – doradza specjalista.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godzszewski

Komentarze

Avatar

Colt

27 maja 2019 Odpowiedz

Jeśli chodzi o wyposażenie to najlepiej kupić wszystko w sprawdzonym sklepie, takim jak np Skladuj24. Mają tam wszystko czego potrzeba.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*