Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć własny biznes bez pieniędzy?

Częstą przyczyną, która ogranicza przedsiębiorczość w Polsce jest brak środków. Zwykle własna działalność kosztuje kilka tysięcy złotych, co dla niektórych bywa dużą barierą wejścia. Jednak czy można założyć własną firmę bez pieniędzy na koncie? Oto kilka możliwości finansowania własnego biznesu, gdy w kasie pusto.

Fot. YAY Foto/ Phonlawat

Dobry pomysł to dopiero początek przygody z biznesem. Kolejnym krokiem jest dysponowanie odpowiednim kapitałem, który można zainwestować we własny pomysł. Jednak co w przypadku, gdy brakuje środków finansowych? Jest kilka sposobów, aby go pozyskać.

Crowdfunding

Jest to jedna z najbardziej popularnych metod pozyskiwania kapitału przez start-upy. Rekordowa zbiórka za pośrednictwem tego kanału została uzyskana na zegarki Pable Time. Kampania zakończyła się w maju 2016 roku, pozyskując kwotę w wysokości $20,338,986.

Zobacz zestawienie platform crowdfundingowych i ich cenniki

Na większości platform crowdfundingowych opłata jest liczona z zebranych środków, a nie za publikację. Zatem przedsiębiorca nie będzie musiał początkowo inwestować własnych środków. Oczywiście pod warunkiem samodzielnego przygotowania kampanii. Więcej o tym, jak samodzielnie przygotować kampanie przeczytasz tutaj.

Foto: YAY Foto

Dotacje z Urzędu Pracy

Dość popularny sposób pozyskania kapitału przez przedsiębiorców. Przez ostatnie 10 lat na dotacje z Urzędu Pracy rozdysponowano 8,84 mld zł. W roku 2018 pojedyncza dotacja wynosiła maksymalnie 25 629,06 zł. W tym roku osoby bezrobotne będą mogły starać się o kwotę 28 936,98 zł.

Aby ubiegać się o takie dofinansowanie własnego biznesu, należy spełnić kilka warunków, m.in. być osobą bezrobotną czy też nie można było wcześniej prowadzić przez rok działalności gospodarczy. Więcej o zasadach przyznawania dotacji z Urzędu Pracy przeczytasz tutaj.

Raport pożyczkowy. Co się dzieje na rynku?

Venture Capital

Kolejnym źródłem pozyskania finansowania są fundusze Venture Capital. Co prawda rzadko zdarza się,  aby fundusz zdecydował się na inwestycję na etapie pomysłu, choć jest to możliwe. W takim wypadku ważna jest prezentacja, czyli tzw. Elevator pitch.

Jak rozmawiać z inwestorem, czyli skuteczny pitch deck

Jednak skorzystanie z takiej opcji generuje duże koszty. Co więcej, przedsiębiorca traci w ten sposób kontrolę nad własną firmę, gdyż z reguły inwestorzy będą chcieli pozyskać większościowy pakiet udziałowy. Alternatywą dla funduszy Venture Capital są Aniołowie Biznesu. Są to inwestorzy prywatni, zazwyczaj posiadający doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, którzy inwestują własne pieniądze i doświadczenie w przedsięwzięcia mające potencjał gospodarczy. Sprawdź skuteczne rady jak sprzedać swój pomysł Aniołowi Biznesu.

„Wsparcie na starcie”

Jest to program BGK, który wystartował w 2013 roku, może być odpowiedzią dla młodych przedsiębiorców na brak środków. W ramach tego można uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę do 91 tys. zł. Dodatkowo za zatrudnienie pracowanika  można otrzymać 27 481,20 zł.

Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
opiekunnestbank 27 lis 2019 (07:51)

Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank.pl/wspolpraca Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl