Czy własna firma to coś dla mnie?

Z pewnością zastanawiasz się, czy świat biznesu jest dla Ciebie. Nigdy tego nie próbowałeś, a być może już raz się sparzyłeś i musiałeś zamknąć interes. Czy zatem to wszystko się opłaca i czy nadajesz się do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek? Niektórzy twierdzą, że przedsiębiorcą trzeba się urodzić. Wiąże to się z przekonaniem, że do prowadzenia firmy potrzebne są szczególne cechy, których nie można się nauczyć.

Jak to jest naprawdę z prowadzeniem własnego biznesu? Jakie czynniki mogą zwiększyć szansę na sukces przy prowadzeniu własnej małej firmy lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko całego przedsięwzięcia? Czynników tych jest bardzo wiele, ale cztery wydają się najbardziej istotne:

– Motywacje
– Pomysł
– Umiejętności
– Zasoby

Motywacje

Na początek spróbuj odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego zajrzałeś do tego poradnika? Co chciałeś w nim znaleźć? Prawdopodobnie Twoje myśli powędrowały w kierunku niżej wymienionych odpowiedzi:

– chcę zmienić coś w swoim życiu,

– chcę więcej zarabiać,
– chcę udowodnić sobie i innym, że potrafię samodzielnie działać,
– mam już dość pracy etatowej i poszukuję nowych możliwości utrzymania i rozwoju,
– szukam recepty na lepsze jutro.

Jeżeli tak, to wiesz już, co motywuje Cię do działania. Jeżeli nie, to zastanów się, dlaczego chcesz przeczytać ten Poradnik. Dlaczego interesuje Cię działalność gospodarcza? Odpowiedzi, których sobie udzielisz, będą mówić o Twojej motywacji do podjęcia działalności gospodarczej.

Może będzie Ci pomocny poniższy przykład. Przyjrzyj się dwóm osobom, które przyjmują skrajne postawy. Zobacz, która z nich jest Ci bliższa.

– Jedna ma dużą potrzebę wykazania się osiągnięciami i zdobycia szacunku innych ludzi. Pracę wykonuje starannie, a jej produkty są bardzo dobre. Aby zdobyć szacunek, osoba ta stara się podnosić własną atrakcyjność dla innych osób, np. poprzez dbanie o własny wygląd i poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności.
– Druga osoba chce osiągnąć sukces finansowy, więc jej motywacją do działania są pieniądze. Produkuje buble, które mogą się szybko i w wielkich ilościach sprzedawać. W swych decyzjach nie liczy się ze zdaniem innych osób. Ich szacunek bowiem nie jest jej potrzebny do osiągnięcia celu.

Może zauważyłeś, że jest w Tobie trochę z pierwszej i trochę z drugiej osoby. To dobrze. W pracy ludzie często są motywowani i chęcią wykazania się sukcesem i chęcią poprawy sytuacji finansowej. Sukces daje satysfakcję i podnosi poczucie własnej wartości. Pieniądze z kolei pomagają zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Wybierz, na ile chcesz być podobny do pierwszej i na ile do drugiej osoby.

A może znalazłeś jeszcze inne powody do podjęcia działania. Zapamiętaj je. Pomogą Ci one podjąć decyzję o tym, jaką działalność rozpocząć, a potem podpowiedzą, jak podejmować decyzje w trakcie działania.

Zastanów się teraz, czy myślisz o tym, jak Cię postrzegają inni i czy starasz się, aby Cię cenili? Jest to bardzo ważne, bo ludzie z reguły chcą robić biznes z osobami, które budzą ich zaufanie. Zastanów się, gdzie kupujesz artykuły spożywcze. Czy nie tam, gdzie masz zaufanie do sprzedawcy? Nie chcesz przecież kupować nieświeżych i niesmacznych produktów.

Odpowiedz sobie teraz na postawione poniżej pytania.

Co robisz, aby wzbudzić szacunek innych ludzi?

Wymień kilka sytuacji z Twojego życia.

Jeżeli nic Ci nie przychodzi do głowy to zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić swoją atrakcyjność w oczach innych osób. Wymień kilka zachowań, które spowodują, że inni zaczną Cię zauważać i cenić.

Jeżeli nie możesz tego zrobić teraz, to daj sobie trochę czasu i wróć kiedy indziej do tych pytań.

Tymczasem zobacz, co jeszcze przyda Ci się, zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnej firmy.

Trudne sytuacje

Być może często boisz się podejmować nowych zadań. Na przykład podjęcie nowej pracy lub rozpoczęcie działania na własny rachunek. Wymagają one od Ciebie zmiany dotychczasowych zachowań, sposobu myślenia lub sposobu życia. Strach i złość, które często towarzyszą podejmowaniu decyzji o zmianie są naturalne. Wiadomo bowiem, że człowiek raczej nie lubi się zmieniać. Gdy jest do tego zmuszony, to uruchamia się w nim mechanizm oporu.

Zastanów się, jak reagowałeś do tej pory na stres i trudne sytuacje:

1. Najpierw stałeś się bierny. Sprawiałeś wrażenie, że sytuacja nic Cię nie obchodzi. Gdy ktoś chciał z Tobą porozmawiać na ten temat, to szybko kończyłeś rozmowę.
2. Potem udowadniałeś, że zmiana nie jest Ci potrzebna lub że nic wielkiego się nie stało. Znajdowałeś wiele argumentów przeciw zmianie.
3. Zaczęła ogarniać Cię złość na całą tą sytuację. Spierałeś się z ludźmi, którzy byli sprawcami zmiany.
4. Na końcu pojawiło się przygnębienie i smutek. Nie miałeś już ochoty rozmawiać
z kimkolwiek i o czymkolwiek. Nie widziałeś szansy na poprawę sytuacji.

Trwałe przygnębienie i poczucie beznadziei mogą być groźne, bo potem trzeba dużo czasu, aby się pozbierać. Dlatego należy szukać rozwiązań, zanim wystąpi sytuacja opisana w punkcie nr 4. Jednym z rozwiązań jest porozmawianie o problemie z innymi. Wiadomo bowiem, że człowiek łatwiej znosi zmianę, gdy może porozmawiać o niej z osobami, które już ją przeszły.

Jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji, to nie siedź sam w domu. Wyjdź i porozmawiaj z ludźmi. Poznasz wtedy nowe przykłady działania i przyjdą Ci do głowy nowe pomysły. Spotkaj się z ludźmi, którzy byli w podobnej sytuacji. Porozmawiaj najpierw z tymi, którzy cieszą się Twoim zaufaniem. Łatwiej Ci będzie wtedy przyjąć zmianę i uniknąć frustracji.

Naśladowanie

Wiele osób uważa, że jest coś złego w naśladowaniu. „Małpowanie” uchodzi za mało eleganckie. Tymczasem podpatrywanie innych oszczędza wiele czasu. Zobacz, że dziecko szybko uczy się naśladując rodziców. Nie musisz przecież odkrywać rzeczy, które już są znane i sprawdzone. Poza tym naśladowanie często czyni Cię podobnym do innych. Ma to duże znaczenie, gdyż ludzie do nas podobni nie budzą naszego sprzeciwu. Wydaje się nam, że podobnie myślą i są dobrymi znajomymi.

Chętnie naśladujemy osoby dla nas atrakcyjne. Zastanów się, czy znasz osoby prowadzące działalność gospodarczą, których działanie podoba Ci się.

Uwaga! Naśladowanie ma swoje granice. Każdy z nasz łatwo ulega „instynktowi stada”. Wierzymy nieświadomie, że to co robi większość jest słuszne i bezpieczne. A to nie zawsze jest prawda.

Zastanów się, czy i Ty nie uległeś instynktowi stada. Może uważasz, że niektóre rzeczy są niemożliwe, bo nikt ich nie robi. Pomyśl, czy na pewno mają rację?

Autorytet

Czy wierzyłeś, że nauczyciel w szkole mówił Ci prawdę? Czy wierzyłeś rodzicom? Pewnie tak, bo te osoby są zwykle dla nas autorytetami. Dostarczyły Ci one sporo wiedzy o świecie i wiele umiejętności. Pomogły zbudować Twoją osobowość. Autorytety są to osoby dla Ciebie szczególnie ważne, szanujesz je i chętnie słuchasz ich zdania.

To dzięki posłuchaniu rad autorytetu księdza Józek, niewiele myśląc, przyjął zlecenie wykonania nagrobka. No właśnie, niewiele myślał, bo ufał, że ksiądz radzi dobrze. Warto więc może i teraz posłuchać ludzi, którzy są dla nas autorytetami. Oszczędzi to często wiele czasu nad zagłębianiem się w sprawy, w których nie mamy doświadczenia i pozwoli spokojniej podjąć decyzję co do własnej przyszłości.

Czasem będzie tak, że nie będziesz się zgadzał z opinią autorytetu. Właśnie ta różnica zdań będzie Cię motywować do poszukiwania nowych rozwiązań. Nie bój się jej, bo oznacza ona, że masz własne zdanie i potrafisz go bronić, kiedy jesteś przekonany, że masz rację. Dlatego nawet przy dużej różnicy zdań, uważnie wysłuchaj opinii autorytetu, przedstawiaj własne argumenty i zadawaj mu pytania. W ten sposób przejawia się Twoja samodzielność i odwaga, która jest wymagana do podjęcia indywidualnej działalności gospodarczej.

Dobrym przykładem jest historia związana z przepisem sławnego chemika z XVII wieku: „Weź garnek na bieliznę, włóż do niego brudną koszulę, garść zboża i kawałek sera. Po pewnym czasie ujrzysz w garnku dorosłe myszy, które powstaną samorodnie z nieżywej zawartości garnka”. Przez trzy i pół tysiąca lat wierzono w samorodne powstawanie życia. Do czasów Ludwika Pasteura (wiek XIX) nikt nie podważał tych poglądów. Nikt nie wpadł na to, że myszy po prostu przybiegły zwabione zapachem sera i zboża. Tradycyjna wiara w samorodne powstawanie życia nie zgadzała się z nową wiedzą Pasteura. Wywołało to czteroletni konflikt z autorytetami tamtych czasów. Wcześniej żaden z uczonych nie odważył się zaprzeczyć tradycji i stoczyć walkę o prawdę. Odmienne zdanie Pasteura i dyskusje z autorytetami doprowadziły do obalenia wielowiekowego wierzenia.

Posiadanie odmiennego zdania nastręcza nam często wielu trudności, a nawet cierpienia. Przynosi jednak siłę do zmiany, a także do opracowania nowych wynalazków.

W trudnych sytuacjach lub niemożności podjęcia decyzji posłuchaj opinii autorytetów.

Uwaga! Ludzie, którzy większość życiowych decyzji powierzają autorytetom, stają się osobami-
-bluszczami lub osobami autorytarnymi. Osoby te są zależne od autorytetów, podobnie jak dzieci od rodziców. Nie powinny one zaczynać działalności na własny rachunek.

Przeczytaj poniższe opisy i sprawdź, czy masz wymienione w nich cechy. Będzie to dla Ciebie wskazówką, czy podejmować działalność gospodarczą.

Jeżeli wyżej wymienione cechy opisują Ciebie, to raczej nie zaczynaj działalności gospodarczej. Poszukaj sobie takiej pracy, w której będziesz miał silnego przełożonego, na przykład w pracy na etacie. Działalność gospodarcza wymaga bowiem samodzielności w podejmowaniu decyzji i odrobiny odwagi. Wymaga umiejętności pokierowania nie tylko swoim postępowaniem, ale także działaniem innych ludzi. Jeżeli nie masz takich cech i ciągle słuchasz rad innych, to będzie Ci trudno poprowadzić firmę.

Podsumowanie

Do działania najczęściej motywują Cię trudne sytuacje. Może to być utrata pracy, pojawianie się nowych okazji, które szybko trzeba wykorzystać lub konflikt z autorytetem. Nie bój się, gdy znajdziesz się w kłopotach. Zacznij rozmawiać ze znajomymi, podejmować próby zmiany swojej sytuacji, a z pewnością uda Ci się znaleźć rozwiązanie problemów. Dzięki temu wyjdziesz z wielu kryzysów i znajdziesz potrzebne rozwiązania.

Na koniec proponujemy Ci rozważyć wady i zalety prowadzenia działalności na własny rachunek oraz przeanalizować cechy własnego charakteru, aby sprawdzić, na ile jesteś gotów samodzielnie prowadzić własną firmę.

Dopisz do poniższej listy zalety i wady prowadzenia własnej firmy, które są dla Ciebie istotne.

ZALETY I WADY PROWADZENIA WŁASNEJ FIRMY

Przyjrzyj się uważnie zaletom i wadom. Zobacz czy zalety, które wymieniłeś, satysfakcjonują Cię. Czy są dostateczną motywacją do podjęcia przez Ciebie działania? Zobacz, ile pracy musisz włożyć, aby wykluczyć wady. Czy jesteś gotów podjąć ryzyko wiążące się z tymi wadami?

A teraz odpowiedz na poniższe pytania. Pomogą Ci one określić, jakie masz szanse na sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wstaw krzyżyk obok właściwej odpowiedzi.

Jeżeli odpowiedziałeś TAK na pytania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15, to policz sobie po jednym punkcie.

Jeżeli odpowiedziałeś NIE na pytania 7, 10, 14, to policz sobie również po jednym punkcie.

Dodaj wszystkie punkty.

Jeżeli suma punktów zawiera się między liczbami 0–3, to masz nikłe szanse na powodzenie
w działaniu.

Jeżeli suma jest między liczbami 4–7, to możesz mieć trudności w działaniu.

Jeżeli suma jest pomiędzy liczbami 8–12, to posiadasz cechy potrzebne do samodzielnego działania.

Jeżeli suma jest pomiędzy liczbami 13–15, to masz ponadprzeciętne możliwości odniesienia sukcesu.

Wynik ponad 8 punktów mówi, że jesteś osobą podejmującą mądre, trafne i ważne życiowo decyzje. Masz dobre samopoczucie i energię do działania. Nie przejmujesz się drobiazgami i potrafisz podjąć ryzyko. Bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i umiesz pociągnąć innych za sobą.

Mamy nadzieję, że z pomocą tego poradnika będzie Tobie łatwiej podjąć o rozpoczęciu bądź nie działalności gospodarczej. Pamiętaj, że to ważna decyzja, którą musisz poprzedzić gruntowną analizą. Są ludzie stworzeni do prowadzenia biznesu, ale są także ludzie, którym działalność na wałasny rachunek nie będzie odpowiadać.

www.witrynawiejska.org.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*