Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jeśli własny biznes to tylko w Hongkongu

Hongkong – tu można zarobić naprawdę duże pieniądze i wcale nie trzeba mieć do tego wielkiego szczęścia czy znajomości. Po prostu warunki prowadzenia firmy są tu bardzo dobre, a formalności związane z założeniem biznesu – niemal symboliczne. Dlatego Hongkong zawsze plasuje się na szczycie rankingów państw przyjaznych biznesowi.


Terytorium Hongkongu to w większości góry oraz liczne wysepki, gdzie na powierzchni mniej więcej dwa razy większej od Warszawy żyje około 7 mln ludzi, przez co jest to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na Ziemi. Po Brytyjczykach, którzy sprawowali tu władzę przez ponad 150 lat, pozostał ruch lewostronny (odwrotnie, niż w Chinach) oraz rozwinięta gospodarka, będąca zasługą przedsiębiorczości, systemu prawnego wzorowanego na common law a także braku barier swobodnego prowadzenia biznesu. Brytyjczycy ponadto zostawili tu język angielski – współczesny język biznesu, co długi czas dawało Hongkongowi przewagę nad innymi azjatyckimi tygrysami, ponieważ bariera w porozumiewaniu się praktycznie tu nie istnieje.

Światowy lider rankingów

W najpopularniejszych rankingach wolności gospodarczej Hongkong zawsze znajduje się w czołówce. W rankingu Heritage.org zajmuje stale pierwsze miejsce, od momentu jego powstania (dla przypomnienia: Polska jest na 64 pozycji). Doingbusiness.org klasyfikuje Hongkong na drugim miejscu (a Polskę na 62). Najwyższe pozycje Hongkong zawdzięcza niskim podatkom, swobodzie przepływu międzynarodowego kapitału oraz niewielkim ograniczeniom biurokratycznym. Łatwiej też dostać kredyt. Wysokiej jakości system prawny zapewnia skuteczną ochronę praw własności oraz inwestorów i stanowi wsparcie dla rządów prawa. Korupcja nie jest tolerowana.

– Warunki prowadzenia biznesu: Polska poza rankingiem

– Biznes łatwiej prowadzić w Panamie i na Samoa

Otwartość na globalnym rynku przy silnym wspieraniu aktywności gospodarczej i stabilności makroekonomicznej stanowi motor napędowy gospodarki, który napędza corocznie kilkuprocentowy wzrost PKB. Swobodny przelew kapitału jest o tyle łatwiejszy, że nie ma restrykcji, dotyczących wymiany walut. W zasadzie można tu wymienić pieniądze z całego świata. Hongkong cechuje też wysoka kultura biznesu – przed przyjazdem lepiej jest poinformować kontrahenta o terminie, celu wizyty, składu delegacji oraz tematyki rozmów, w przeciwnym wypadku można zostać uznanym za nieodpowiedzialnego i niegodnego zaufania.

Chcielibyśmy takich procedur

Zakładanie firmy w Hongkongu trwa około tygodnia (choć teoretycznie trzy dni). Co ciekawe, rejestracji firmy należy dokonać najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia działalności (a nie, jak w Polsce, zanim się zacznie). Wszystkie formalności można załatwić z pomocą wyspecjalizowanych firm, od których można też kupić „gotową firmę” (tzw. shelf company) – wtedy czas rejestracji ogranicza się do dwóch dni. Koszty? 500 dolarów hongkońskich (około 200 złotych) za samodzielną rejestrację, około 2 000 za skorzystanie z pomocy firmy.

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi aż 1 dolar. Do założenia spółki wystarczy jeden udziałowiec i jeden członek zarządu.

Chcielibyśmy takich podatków

Podatki w Hongkongu A w Polsce?
PIT
CIT
VAT
15%
15%, 16,5%
nie istnieje
18%, 32%
19%
23%

Nie ma tu większości podatków, znanych z Polski czy krajów Unii Europejskiej. Nie ma tu podatku VAT, podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki), od dochodu z odsetek, zysku z zakupów, dywidend, a także podatku spadkowego. Nie ma tu składek na ubezpieczenie społeczne, nie ma również płacy minimalnej. Zarobki reguluje popyt i podaż pracy.

– Niecodzienny pomysł dwójki absolwentów

– Sprzedaje bańki mydlane na cały świat

System podatkowy Hongkongu opiera się na zasadzie terytorialnej, co oznacza, że dochody pochodzące ze źródeł znajdujących się poza terytorium Hongkongu nie podlegają opodatkowaniu. Obejmuje trzy rodzaje podatków: od dochodu, od zysków (dla firm) i od nieruchomości. Podatek dochodowy wynosi 15 procent i obejmuje wszelkie wypłaty w gotówce lub naturze, a także świadczenia pracodawcy na rzecz pracownika, dotyczące jego pracy w mieście (np. zapewnienie mieszkania, dodatek na wakacje, dodatek na szkołę dla dzieci etc.). Firmy płacą podatek od zysków, wynoszący 16,5 procent dla korporacji oraz 15 procent dla pozostałego biznesu.

Biznes przede wszystkim

Hongkong w liczbach
Waluta
Ludność
Wzrost gosp.
PKB per capita
Podst. stopa procentowa
dolar hongkoński
7,1 mln
7,2% (I Q 2011)
49 342$ (MFW)
6,75%

Hongkong to doskonałe miejsce do pośredniczenia w handlu między Azją a Unią Europejską, dzięki korzystnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartymi z Chinami, Belgią i Luksemburgiem. Europa korzysta z tego pełnymi garściami – w Hongkongu mieszka na stałe ponad 45 tys. obywateli UE, a liczba zarejestrowanych firm z krajów Unii przekracza tysiąc. Operuje tu również kilka tysięcy chińskich firm, eksportujących towary na rynki zachodnie. Prowadzenie międzynarodowego biznesu znacznie ułatwia brak obowiązku posiadania wizy wjazdowej w przypadku, gdy pobyt trwa poniżej 90 dni.

Usługi finansowe stoją tu na najwyższym poziomie. Zapewniony jest wysoki poziom tajemnicy bankowej, ponadto Hongkong nie stosuje automatycznej wymiany informacji podatkowych z Unią Europejską i nie udziela informacji o oszczędnościach zgromadzonych w hongkońskich bankach przez obywateli UE. Brak restrykcji odnośnie do obrotu dewizowego pozwala na swobodny przepływ kapitału. Dlatego Hongkong to niemal wymarzone miejsce dla międzynarodowego biznesu. Ma to też pewne wady, a do nich należą astronomiczne ceny wynajmu powierzchni biurowej i mieszkalnej.

Jak żyć?


Ponieważ w Hongkongu mają swoje siedziby lub filie największe światowe koncerny, konsekwencją jest duża liczba miejsc pracy i niskie bezrobocie. Jeśli jest się wykształconym i zna języki, można dość łatwo znaleźć pracę za kilkadziesiąt tysięcy dolarów miesięcznie z pakietem socjalnym. Na tym jednak praktycznie kończą się korzyści. Jak mówi Mariusz Boguszewski w rozmowie z Malwiną Wrotniak, rzadko kto wychodzi z firmy nie przepracowawszy pełnych 10 godzin. Pracuje się często również w soboty. Urlop to około 10 dni rocznie, jednak większość pracowników zatrudniona jest na kontraktach, dlatego praktycznie nie mają oni ani urlopu, ani żadnych praw. Do stosunkowo wysokich kosztów życia dochodzą astronomiczne ceny wynajmu mieszkań. Jest to naturalna konsekwencja skupienia dużej ilości ludzi i biznesu na małej powierzchni, ponieważ w Hongkongu ceny reguluje rynek – jak niemal wszystko.

– Zakładamy firmę w Niemczech

– Rozkręć biznes w Irlandii, na Cyprze lub na Białorusi

Sławomir Stroński

Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
gotfael 17 sie 2014 (10:05)

A jaka jest kwota wolna od podatku? Hę?