Już na koniec 2022 roku liczba psów w samej Europie przekroczyła 100 mln. Jednak wraz ze wzrostem tej liczby, wśród czworonogów może rosnąć również zachorowalność na choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym. Bioceltix jako spółka biotechnologiczna rozwija unikalne produkty lecznicze dla zwierząt, głównie psów i koni. Obecnie wchodzi w fazę badań klinicznych na atopowe zapalenie skóry u psów, a następnie zamierza złożyć wniosek do Europejskiej Agencji Leków o rejestrację leku.
Aby zrealizować międzynarodowe badania kliniczne, Bioceltix podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na ich finansowanie. W jej ramach spółka otrzyma około 11 mln zł dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
„(…) Wobec badania klinicznego mamy bardzo duże oczekiwania, dobre wyniki pozwolą nam w przyszłości konkurować z dostępnym na rynku przeciwciałem monoklonalnym. Po pilotażu klinicznym wiemy, że nasz produkt ma bardzo korzystny, długoterminowy profil działania. Są to prawdopodobnie pierwsze na świecie profesjonalnie uzyskane i przygotowane wyniki pokazujące, że istnieje możliwość skutecznego leczenia AZS u psów za pomocą komórek macierzystych podawanych dożylnie” – podkreśla dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix.
Warto przeczytać: Nowe finansowanie dla funduszy venture capital od PFR Ventures. W 2024 roku może nastąpić ożywienie na rynku startupów
Przełom w leczeniu psów
Bioceltix wchodzi w ważny moment, ponieważ rozpocznie badania kliniczne na atopowe zapalenie skóry u psów. Dzięki nim polska spółka biotechnologiczna będzie mogła złożyć wniosek o rejestrację leku do Europejskiej Agencji Leków. Badania zostaną przeprowadzone w 20 klinikach na Węgrzech, w Portugalii, w Irlandii i w Polsce. Weźmie w nich udział około 120 pacjentów, podzielonych na dwie grupy. Jedni otrzymają właściwy produkt BCX-CM-AD, natomiast drugiej grupie badanych zwierząt zostanie podane placebo.
„Już w trakcie badania pilotażowego, które potwierdziło wysoki profil skuteczności i bezpieczeństwa naszego produktu, zaobserwowaliśmy, że najniższe odczyty objawów mamy na koniec trzeciego miesiąca od podania, a więc są podstawy do założenia, że produkt będzie działał jeszcze dłużej” – komentuje Paweł Wielgus.
Wcześniej przeprowadzono badanie pilotażowe na grupie 32 pacjentów. Kolejny etap, który pozwoli sprawdzić lek na skalę międzynarodową został wsparty przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Bioceltix w ramach dotacji otrzyma około 11 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na lek na atopowe zapalenie skóry, ponieważ już co piąty pies zmaga się z tym schorzeniem. Obecne metody leczenia hamują jedynie objawy.
Biotechnologia weterynaryjna
Wspomniany lek nie jest jedynym w portfolio Bioceltix. Spółka rozwija jeszcze dwa inne produkty biologiczne – na zmiany zwyrodnieniowe stawów u psów oraz jeden przeznaczony dla koni cierpiących na zapalenie stawów. W przypadku pierwszego już informowano u sukcesie badań klinicznych, które potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność opracowanej terapii. Natomiast lek dla koni jest w trakcie badań klinicznych i obecnie trwa rekrutacja pacjentów w blisko 20 europejskich klinikach.
„Wykorzystanie tak innowacyjnych osiągnięć technologii w weterynarii przyczynia się do tworzenia nowych standardów leczenia naszych czworonożnych przyjaciół. W Bioceltix rozwijamy korzystne alternatywny dla działających wyłącznie objawowo i mających liczne skutki uboczne leków chemicznych. Cieszmy się, że możemy skutecznie pomagać chorującym zwierzakom. Takiego podejścia oczekują dziś ich opiekunowie, a więc i cała branża” – podsumowuje Paweł Wielgus.
Komentarze
Zmiana diety moze zdziałać cuda, a leczyć psa mozna cale zycie. Chyba ze o to tu chodzi :D