Już w kwietniu ekonomiści, eksperci i politycy spotkają się na kolejnej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tym razem tematem przewodnim będzie atak Rosji na Ukrainę i jego wpływ na sytuację gospodarczą. Uczestnicy nakreślą scenariusze rozwoju sytuacji, oraz propozycje konkretnych działań gospodarczych i społecznych, stanowiących wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli.
Trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu odbędzie się w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Osoby zainteresowane mogą się już rejestrować.
Plan prelekcji Kongresu Gospodarczego przeszedł gruntowną zmianę. W agendzie pojawiły się nowe sesje poruszające najbardziej aktualne zagadnienia związane z sytuacją w Ukrainie. Program obejmuje blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.
Duży nacisk zostanie położony na zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami dla Europy w związku z konfliktem w Ukrainie, agresywną polityką Rosji oraz zmianami w globalnej architekturze geopolitycznej. Debatujący poszukają odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy, w jaki sposób postępujące uniezależnianie się Europy od importu paliw kopalnych z Rosji może wpłynąć na realizację celów zielonej transformacji sektora energii i całej gospodarki oraz jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla europejskiej gospodarki.
Atak Rosji na Ukrainę niesie szeroko idące skutki dla polskiej i europejskiej gospodarki. W programie Kongresu nie zbraknie analizy tego, jaki wpływ obecne wydarzenia będą miały na sektory związane z energetyką, logistyką, handlem międzynarodowym, bezpieczeństwem i digitalizacją. Zaproszeni do udziału w debatach eksperci i praktycy będą szukać odpowiedzi na pytania: czy izolacja Rosji – dostawcy surowców – może być bodźcem do działań zmieniających sektor energii, jak wojna w Ukrainie, jako nowy czynnik geopolityczny, wpłynie na przerwane łańcuchy dostaw oraz w jaki sposób podnieść odporność biznesu na perturbacje wywołane pandemią i wojną. Eksperci omówią także wpływ konfliktu na Wschodzie na stabilność finansów, otoczenie rynku kapitałowego, inflację i skłonność do inwestowania.
W czasie EKG zostaną także przedstawione podmioty, które aktywnie włączyły się w pomoc uchodźcom, dbając nie tylko o ich podstawowe potrzeby, ale także integrację społeczną i zawodową w Polsce. Sesja odbędzie się pod nazwą „#StandforUkraine – firmy, na które można liczyć”.
Trwa rejestracja dla uczestników na stronie eecpoland.eu.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)