Specjalna linia umywalek, elektroniczny System Flag (ESF) dla osób głuchoniemych korzystających z torów kartingowych czy fotel dedykowany osobom starszym, starzejącym się i osłabionym chorobami. To tylko wybrane projekty, które powstały dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Design dla przedsiębiorców”. PARP podsumowała trzy lata trwania programu.
Inicjatywa realizowana środków Programu Inteligentny Rozwój wystartowała w 2018 roku. Od tego czasu organizatorzy otrzymali ponad 1 tys. wniosków o przyznanie środków na realizację przedsięwzięć, które mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym oraz z ograniczeniami w mobilności czy percepcji.
Dokładnie trzy lata temu Rada Ministrów przyjęła program Dostępność Plus, którego realizacja została powierzona Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotychczasowy bilans to 1088 zgłoszonych inicjatyw o wartości ponad 679 mln złotych. Polscy przedsiębiorcy dzięki środkom unijnym od 3 lat usuwają bariery i zapewniają dostępność w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym w domach, szpitalach, szkołach, urzędach czy w przestrzeni publicznej miast. Źródłami finansowania konkursów z komponentem „Dostępność Plus” są Fundusze Europejskie.
Jakie pomysły otrzymały wsparcie?
Wśród wprowadzonych w życie rozwiązań są między innymi poniższe projekty wzornicze. Elektroniczny System Flag (ESF) dla osób głuchoniemych korzystających z torów kartingowych. Charakteryzuje się wykorzystaniem elementów świetlnych typu kolorowe lampy LED informujących osoby głuchonieme o zagrożeniach, które mogą wydarzyć się na torze w podczas prowadzenia pojazdu.
Kolejny z nich to fotel dedykowany osobom starszym, starzejącym się i osłabionym chorobami. Wyposażony w dyskretny element pozwalający na odstawienie kul w pozycji pionowej. Oba projekty realizowane są w ramach konkursu „Design dla przedsiębiorców” finansowany w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Wdrożenia, które zostały zrealizowane mają przede wszystkim pomagać w codziennym funkcjonowaniu użytkowników. Projekt „Stworzenie projektu wzorniczego linii mebli” uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo (w szczególności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich) i niedowidzących. Jednym z ciekawszych rozwiązań będą windy do szafek, które dzięki sterowaniu elektrycznemu, zapewniają wygodne opuszczanie szafek do wysokości użytkownika.
Z kolei firma „STANPAUL” opracowała linię umywalek, których design szczególnie dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środki finansowe, dzięki którym realizowane są projekty pochodzą z konkursu „Bony na innowacje dla MŚP”, z Programu Inteligentny Rozwój.
Design dla przedsiębiorców – podstawowe informacje
Celem konkursu „Design dla przedsiębiorców” jest dofinansowanie opracowania nowego lub ulepszonego projektu wzorniczego, którego efektem będzie wdrożenie na rynek innowacji produktowej oraz dofinansowanie niezbędniej do jej wdrożenia inwestycji. Innowacja produktowa ma zaspokoić specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi).
Przedsiębiorca może pozyskane środki przeznaczyć na:
– usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego
– usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego
– usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu oraz jego przetestowania)
– usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu, z wyłączeniem usług doradczych, które mają charakter ciągły i okresowy, jak również związanych ze zwykłymi kosztami – operacyjnymi przedsiębiorcy, takimi jak usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama
Maksymalna kwota wsparcia:
Przedsiębiorca w ramach programu Design dla przedsiębiorców – dostępność plus może pozyskać maksymalnie 1 125 00 zł przy czym całkowita wartość projektu musi się zamknąć w kwocie 1 500 000 zł. Dofinansowanie sięga 85 proc. wartości projektu, a co najmniej 15 proc. przedsiębiorca musi zapewnić w formie wkładu własnego.
Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju firmy i lokalizacji projektu
Mikro i małe firmy: premia +20%
Średnie firmy: premia +10%
Przykładowo:
Małe przedsiębiorstwo prowadzące projekt w województwie lubelskim może otrzymać do 70 % dofinansowania.
Sposób obliczenia: premia za rodzaj przedsiębiorstwa: 20 % + lokalizacja projektu: 50%
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)