Dofinansowanie z urzędu pracy dla firm na wyposażenie stanowiska pracy. Placówki przyjmują wnioski o refundację

Informacje o autorze

16 sierpnia 2021
Udostępnij:

Powiatowe urzędy pracy w całej Polsce prowadzą nabory wniosków o dotację na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osób zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne.  O środki mogą się ubiegać osoby prowadzące biznes działające na rynku co najmniej pół roku przed dniem złożenia wniosku. 

Fot. FORUM/ Daniel Dmitriew

Pieniądze wypłacane przedsiębiorcy przez urząd pracy są w formie refundacji poniesionych przez firmę kosztów. Maksymalna kwota wsparcia na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego wynosi 30 tys. zł.

Kto i na co może pozyskać dofinansowanie

Przedsiębiorca zatrudniający bezrobotnego może otrzymać refundację wydatków poniesionych na zapewnienie bezrobotnemu odpowiednich warunków pracy i zgodności z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii. Pracodawca może wydatkować środki na: zakup środków trwałych, zakup urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy.

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

– osoba prowadząca działalność gospodarczą
– niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w Ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572,z późn. zm.),
– osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium RP, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego zatrudniająca w okresie ostatnich sześciu miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.

W okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku przedsiębiorca nie może zmniejszyć wymiaru czasu pracy pracownika (za wyjątkiem przypadku związanego z zmniejszeniem wymiaru czasu pracy w związku z pandemią, na podstawie rozwiązań szczególnych przewidzianych przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) lub rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia bądź na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

W ramach refundacji mogą być zatrudnione wyłącznie osoby bezrobotne w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin), które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
– osoby starsze w wieku 50 lat i więcej,
– kobiety,
– osoby z niepełnosprawnościami,
– osoby długotrwale bezrobotne,
– osoby o niskich kwalifikacjach.

Wniosek o refundację na wyposażenie miejsca pracy

Istotne jest to, że program zakłada refundację wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. To oznacza, że przedsiębiorca najpierw wykłada środki na ten cel, a następnie składa w lokalnym urzędzie pracy wniosek o refundację. Wnioskodawca chcąc otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego składa odpowiedni wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego.

Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego należy złożyć przed zatrudnieniem osoby bezrobotnej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Powiatowy Urząd Pracy oraz podpisaniu umowy określającej warunki refundacji oraz dokonaniu zakupów, możliwe jest zatrudnienie skierowanej osoby bezrobotnej.

Przykład wypełnionego wniosku

Urząd może odmówić skierowania bezrobotnego do wnioskodawcy, u którego bezrobotny ten odbywał staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub gdy bezrobotny był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku o refundację.

Polecamy

Więcej w tym dziale: