Jak ominąć drugi próg podatkowy? Sprawdzamy

Informacje o autorze

27 listopada 2024
Udostępnij:

Podatki to kwestia, która spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Rozliczenia z fiskusem dotyczą każdego, jednak osoby pracujące w ramach etatu nie mają dużego pola wyboru jeśli chodzi o sposób opodatkowania – przeciwnie, niż przedsiębiorcy. Problemem dla wielu osób staje się przekroczenie drugiego progu dochodowego, co skutkuje wyższymi podatkami do zapłacenia. Jak ominąć drugi próg podatkowy i czy jest to w ogóle możliwe?

Drugi próg podatkowy – jakie kwoty?

Choć w Polsce zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnieni na etacie mogą zarabiać nieograniczoną ilość pieniędzy, dochody regulowane są kwestią podatku dochodowego, który opłacić musi każdy z nas. W przypadku osób zatrudnionych na etacie rozliczenie następuje na zasadach ogólnych. Oznacza to, że, zależnie od dochodów, rozróżniamy dwa progi dochodowe. Osoba zarabiająca do kwoty 120 tysięcy złotych miesięcznie mieści się w pierwszym progu dochodowym i zapłaci tylko 12 procent podatku. Jeśli natomiast dochody roczne przekroczą ten próg, będą one opodatkowane skalą 32-procentową.

Tak wygląda kwestia rozliczenia w przypadku osób pracujących na etacie. Przedsiębiorcy mają jednak najczęściej możliwość wyboru, jak rozliczyć się z urzędem skarbowym. Mogą oni odprowadzać podatek właśnie na zasadach ogólnych, ale także w formie podatku liniowego. Możliwe jest też zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wybór opodatkowania zależy od formy działalności, ale także kwestii rocznych dochodów przedsiębiorstwa.

Co powoduje przekroczenie progu dochodowego?

Jak już zostało wspomniane, aby „wejść” w drugi próg podatkowy, roczne dochody muszą wynieść łącznie więcej niż 120 tysięcy złotych. Oznacza to, że zarabiając choćby o złotówkę więcej, automatycznie wskoczymy już w drugi próg podatkowy. A to poskutkuje koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku.

I choć może się wydawać, że na co dzień mamy doskonałą kontrolę nad swoimi wydatkami, warto wiedzieć, że próg podatkowy mogą podwyższyć drobne z pozoru rzeczy. Możemy go przekroczyć na przykład dzięki świątecznej premii, lub nagłej podwyżce, otrzymanej choćby w ostatnim miesiącu roku podatkowego. Jeśli wiemy, że czekają nas dodatkowe pieniądze, warto zawczasu zorientować się, czy można w jakiś sposób ominąć drugi próg podatkowy.

Czy można ominąć drugi próg podatkowy?

Podatki i ich wysokość to kwestia, której nie da się ominąć. Jeśli jednak masz świadomość, że Twoje dochody mogą skutkować przekroczeniem drugiego progu podatkowego, jest kilka sposobów, aby uniknąć płacenia podatku w wysokości 32 procent.

Najprostszym sposobem dla przedsiębiorcy, jest po prostu wybranie innego sposobu rozliczenia z urzędem skarbowym. Dla firm, których dochody wynoszą więcej niż 120 tysięcy złotych miesięcznie, dobrą opcją będzie rozliczanie się na podstawie podatku liniowego, który wynosi 19 procent, niezależnie od kwoty przychodów. Niektóre działalności rozliczają się także w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto zaznaczyć, że wybór sposobu opodatkowania jest wymagany przy zakładaniu działalności. Jeśli nie wskażesz go we wpisie do CEIDG, działalność automatycznie opodatkowana zostanie na zasadach ogólnych.

Jak ominąć drugi próg dochodowy?

Samo ominięcie drugiego progu dochodowego jest możliwe, jak już zostało wspomniane, poprzez wybór innej formy opodatkowania. Często jednak przedsiębiorca nie zdąży zmienić sposobu opodatkowania przed wejściem w drugi próg podatkowy. Większego wyboru nie mają także osoby zatrudnione na etacie. Jak ominąć drugi próg dochodowy w takim przypadku?

Najprostszym sposobem jest oczywiście małżeństwo. Dokładniej rozliczenie się wspólnie z wspólnie z małżonkiem. Co ciekawe, w kontekście rocznego rozliczenia nie ma znaczenia czas zawarcia małżeństwa. Można rozliczać się wspólnie, nawet jeśli zawarto związek formalny w ciągu roku podatkowego. W przypadku takiej formy rozliczenia pod uwagę bierze się dochody obydwu małżonków. Łącznie nie mogą one przekraczać kwoty 24 tysięcy złotych rocznie. Otrzymaną kwotę należy podzielić przez dwa i po odliczeniu kwoty wolnej od podatku pomnożyć razy dwa.

Jak jeszcze można ominąć drugi próg dochodowy?

Drugi próg dochodowy można ominąć także innymi sposobami. Przede wszystkim warto w tym kontekście wskazać kwestię planowania dochodów czy zarobków. Żeby nie zapłacić podatku w wysokości 32 procent, można także zastosować:

  • Ulgi i odliczenia podatkowe — skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych oraz odliczeń, pozwala zmniejszyć realną kwotę opodatkowania. W Polsce można odliczać na przykład darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne czy koszty uzyskania przychodu.
  • Inwestycje – inwestycja w instrumenty finansowe, które pozwalają na skorzystanie z ulg podatkowych, jak IKE czy IKZE, pozwala na zwolnienie tej części dochodów z podatku.
  • Zmiana struktury zatrudnienia – to rozwiązanie dla osób, pracujących na etacie. Najprostszym sposobem jest rozważenie pracy na umowę-zlecenie lub samozatrudnienie, co czasem umożliwia bardziej elastyczne podejście do rozliczeń podatkowych i kosztów uzyskania przychodu.
  • Planowanie finansowe – choć w przypadku prowadzenia firmy trudno jest przewidzieć wszystkie dochody, warto zasięgnąć porady doradcy podatkowego. Pomoże on w zrozumieniu, jakie strategie będą najkorzystniejsze w danym przypadku.

Warto pamiętać, że uniknięcie płacenia podatków w nielegalny sposób (np. ukrywanie dochodów) jest przestępstwem. Może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Z urzędem skarbowym nie ma żartów, dlatego warto stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów, i korzystać na przykład z ulg podatkowych.

Kwota wolna od podatku

Choć kwota 32 procent podatku przy drugim progu dochodowym nie brzmi radośnie, warto zaznaczyć, że podatek ten nie jest płacony od całej wysokości przychodów. Wskakując w drugi prób podatkowy, będziemy co prawda opodatkowani wyższą stawką. Jednak zapłacimy ją tylko od kwoty przekraczającej próg, nie od całości. Opodatkowana jest więc tylko część dochodu.

Poza drugim progiem podatkowym jest w kontekście rozliczeń z fiskusem także kwestia kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi 30 tysięcy złotych. Oznacza to, że zarabiając mniej, niż wskazany przedział, nie zapłacimy podatku. Z tego rodzaju przywileju szczególnie skorzystają osoby pracujące na pół etatu lub nieposiadające regulowanych dochodów.

Rozliczenie podatku dla firm – co się opłaci?

Jeśli prowadzisz własną działalność, masz spore pole do manewru w kontekście różnych odliczeń od podatku. W zeznaniu rocznym możesz odliczyć sprzęt, czy inne wydatki firmowe. Na koszty prowadzenia firmy składają się na przykład diety, wydatki na bilety czy kursy.

Osobną kwestią jest podatek VAT, który należy wpłacić do urzędu skarbowego w ustalonym terminie. Prowadzenie działalności gospodarczej pozwala obniżyć VAT, wiąże się to jednak z pewnymi regulacjami i warunkami.

Jeśli wiesz, że w danym roku będziesz mieć większe dochody, najlepszą opcją będzie wybór podatku liniowego. W takim przypadku płacisz urzędowi skarbowemu jedynie 19 procent od rocznej sumy dochodów. Warto wspomnieć, że z tego rodzaju opodatkowania mogą skorzystać zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i wspólnicy w spółkach niebędących osobą prawną.

Ustawa o PIT

Kwestie podatkowe uregulowane są w ustawie o PIT z 26 lipca 1991 roku. Ustawa ta reguluje kwestie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz kwestie daniny solidarnościowej. Wszystkie zmiany w opodatkowaniu wymagają także zmian w ustawie. Co może zmienić się w kontekście podatków w następnych latach? Do tej pory podwyższane lub zmniejszane były stawki podatku, lub wysokość progu podatkowego. Wprowadzane są także nowe ulgi, a od 1 sierpnia 2019 roku wszedł zerowy PIT dla uczących się osób do 26 roku życia. Zmiany w ustawie to często także nowe podatki, nakładane zarówno na osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców.

Do tej pory ustawę zmieniano ponad 400 razy. Do samej ustawy wydano dodatkowo aż kilkaset aktów wykonawczych i oczywiście nie zanosi się na to, aby był to koniec.

Polecamy

Więcej w tym dziale: