Pożyczka dla firm – czy to dobry pomysł?
Pożyczka dla firm to rozwiązanie, które często pojawia się na pewnym etapie działalności firmy. Może pomóc przedsiębiorcom w rozwoju ich działalności, czy opłaceniu bieżących wydatków. Przyda się także przy zakupie sprzętu czy rozbudowie firmy. Pożyczki można zaciągać w różnych miejscach. Mogą to być banki, firmy pożyczkowe czy parabanki. Sporo osób interesuje się także pożyczkami online.
Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki, rozważ wszystkie za i przeciw. Warto także dobrze sprawdzić miejsce, w którym zamierzasz zaciągnąć pożyczkę. Najbezpieczniejszą opcją są oczywiście banki, najszybszą natomiast firmy pożyczkowe. W tym ostatnim przypadku formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a pieniądze są na koncie nawet tego samego dnia.
Pożyczka dla firm na działalność gospodarczą – z czego może wybierać przedsiębiorca?
Pożyczki dla firm na działalność gospodarczą mogą mieć różne formy. Przedsiębiorca powinien dostosować je do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jest naprawdę wiele rodzajów finansowania tego rodzaju. Jeśli nie jesteś gotowy na spłatę wysoko oprocentowanych rat, warto wiedzieć, że istnieją także dotacje dla firm, zarówno tych dopiero rozpoczynających swoją działalność, jak i już istniejących. Oferują je instytucje, wspierane przez państwo lub Unię europejską. Dotacje można uzyskać na przykład ze środków PFRON, czy też Urzędu pracy. Jeśli natomiast chodzi o pożyczki lub kredyty dla firm, najpopularniejsze są:
- pożyczki (kredyty) inwestycyjne, skierowane przede wszystkim na finansowanie konkretnych projektów inwestycyjnych, które mają na celu rozwój przedsiębiorstwa.
- pożyczki lub dotacje na rozwój, dedykowane firmom, planującym wejść na nowe rynki czy też wprowadzić do obiegu nowe produkty lub usługi. Bezzwrotne dotacje na rozwój często proponowane są jednoosobowym działalnościom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem.
- kredyty obrotowe, które umożliwiają sfinansowanie bieżącej działalności firmy i pokrycie kosztów operacyjnych. Pomagają w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa.
- pożyczki fakturowe, które pozwalają firmom ubiegać się o środki na podstawie wystawionych, niezapłaconych faktur. To forma finansowania, która umożliwia szybki dostęp do gotówki.
Pożyczka dla firm z innych źródeł
Pożyczki dla firm możemy podzielić także ze względu na dynamikę i rodzaj miejsca, czy instytucji, która jej udziela. Jeśli chodzi o źródła finansowania, możemy rozróżnić między innymi:
- wspomniane już pożyczki z funduszy unijnych – to różne programy i dotacje oferowane przez Unię Europejską, które mogą wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw
- pożyczki społecznościowe (crowdfunding) – polegają na pozyskiwaniu funduszy od społeczności lub inwestorów indywidualnych, na przykład za pośrednictwem platform internetowych czy social mediów
- pożyczki od instytucji mikrofinansowych lub mikrokredyty, skierowane głównie do małych firm i startupów, udzielane na małe kwoty. Są przeznaczone dla firm i klientów o niskich dochodach, którzy mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu.
Każde ze wspomnianych wyżej rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przed zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania warto dokładnie prześledzić swoje finanse. Warto też zastanowić się, która z pożyczek będzie na ten moment najlepsza dla firmy.
Pożyczka dla firm na cele inwestycyjne – czy warto ją wybrać?
Pożyczka dla firm na cele inwestycyjne, czyli inaczej kredyt inwestycyjny dla firm, to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy szukają finansowania stricte w celu rozwoju firmy. Jego charakter może być różny – od zakupu nowych nieruchomości, przez inwestycje w akcje czy obligacje, po nowe badania czy zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych. Liczy się cel i nastawienie na efekt.
Pożyczka dla firm na inwestycje przyznawana jest przez instytucje bankowe, które najczęściej oprócz dokumentów potwierdzających wypłacalność firmy, wymagają także przedstawienia biznesplanu lub projektu inwestycji. Dokumentacja zależy głównie od wymagań banku, w którym zdecydujesz się zawnioskować o tego rodzaju pożyczkę.
Czy warto wybrać pożyczkę na cele inwestycyjne? Wszystko zależy od tego, jak bardzo przemyślane masz dalsze kroki rozwojowe w firmie. Jeśli wiesz dokładnie, na co chcesz przeznaczyć pieniądze, kredyt tego rodzaju będzie najlepszą opcją. Pozwala on uzyskać naprawdę spore finansowanie. W jego przypadku wymagany jest jednak wkład od firmy – najczęściej jest to 20 lub 30 procent kwoty.
Kredyt obrotowy – kiedy się przyda?
Jeśli nie planujesz obecnie większych inwestycji, dobrym rozwiązaniem może być kredyt obrotowy. Jest to, innymi słowy, pożyczka na sfinansowanie struktur, pożyczka dla firm na cele operacyjne, czy też pożyczka dla firm na cele produkcyjne. Chodzi tutaj przede wszystkim o finansowanie bieżącej działalności firmy.
Ze środków, które przeznaczone są na ten kredyt, przedsiębiorca może sfinansować koszty zatrudnienia personelu, zakupić potrzebny sprzęt, a także opłacić różnego rodzaju faktury. Kredyt obrotowy udzielany jest w instytucjach bankowych. Finansowanie można otrzymać na raty, lub też w formie linii kredytowej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń oraz kwoty, o jaką wnioskuje przedsiębiorca.
Pożyczka dla mikrofirm – dla kogo?
Choć w przypadku większości pożyczek, banki wymagają nienagannej historii kredytowej i konkretnych wpływów na konto przedsiębiorstwa, są w świecie pożyczek firmowych także wyjątki. Pożyczka dla mikrofirm to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze historii kredytowej, zabezpieczenia, a także innych, wymaganych przez banki cech. Innymi słowy, są to pożyczki dla małych przedsiębiorców, często zaciągane na przykład na rozwój firmy. Tego rodzaju pożyczki są dużo mniejsze niż kredyty inwestycyjne, czy obrotowe i wystarczają na pokrycie części kosztów początkującej, małej działalności.
Pożyczki dla mikrofirm są oferowane przez banki, ale także firmy pożyczkowe lub różnego rodzaju instytucje. Często są one przyznawane na podstawie prostych zasad, choć w większości przypadków, trzeba danej instytucji przedstawić jakiegoś rodzaju biznesplan. Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą i zamierzasz właśnie wystartować z własnym biznesem, warto zaciągnąć tego rodzaju pożyczkę.
Inne rodzaje finansowania
Jak widać, rodzajów pożyczek dla firm jest naprawdę sporo. Wybór finansowania zależy w dużej mierze od potrzeb danej firmy i kwoty, jaką dana firma chce uzyskać.
Wybierając pożyczkę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na instytucję, która jej udziela. Najpewniejsze oraz najtańsze jest zaciągnięcie pożyczki w banku, z uwagi na regulacje i ograniczenia, a także jasne umowy. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy nie mogą czekać na przyznanie kredytu. Czasem też historia kredytowa ich firmy pozostawia sporo do życzenia. W takim przypadku jedyny rozwiązaniem jest często zaciągnięcie pożyczki w firmie pożyczkowej.
Zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i firm, które mają już kilkuletnią historię, oferowane są także różne dotacje lub bezzwrotne pożyczki. Można je otrzymać na przykład ze środków Powiatowego Urzędu Pracy, PFRON, czy z różnych projektów unijnych. Niskoprocentowe pożyczki oferuje także Bank Gospodarstwa Krajowego. Większość pożyczek i dotacji z tych instytucji oferowanych jest początkującym przedsiębiorcom. Można także znaleźć finansowanie dla istniejących już firm, na przykład na sfinansowanie sprzętu.
Wybór pożyczki nie jest prosty. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, warto poprosić o pomoc doradcę finansowego lub zaufaną osobę, która była już kiedyś w podobnej sytuacji.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)