Kod CVV i kod CVC karty płatniczej — jakie jest ich znaczenie?

Informacje o autorze

24 lutego 2025
Udostępnij:

Płatności w sklepach internetowych możesz zrealizować ze środków zawartych na karcie płatniczej.  Zostaniesz wtedy poproszony o podanie kodu CVV lub CVC. To standardowa procedura bezpieczeństwa. Czym jednak są kody CVV/CVC i gdzie je znajdziesz?

kod CVC

Czym jest kod CVC/CVV?

Kod CVV/CVC składa się zwykle z trzech cyfr. Umiejscawia się go w większości współczesnych kary płatniczych, np. debetowej lub kredytowej. CVV lub CVC wpisuje się podczas realizowania płatności w internecie. 

W przypadku kart Visa pojawia się kod CVV 2, tj. Card Verification Value 2. Z kolei na kartach Mastercard znajdziesz CVC 2, czyli Card Verification Code 2. Ich znaczenie jest praktycznie identyczne. Jedyna różnica polega na nieco innej nazwie.

CVV i CVC znajdziesz na odwrocie karty płatniczej. Kod jest oznaczony na karcie np. jako „Security code”. Sam kod zwykle jest napisany kursywą i nie jest wytłaczany. To odróżnia CVV i CVC od większości innych danych znajdujących się na karcie.

Kod CVV i CVC jest celowo umieszczony na odwrocie karty. To utrudnia działania przestępcom, którzy próbowaliby wykraść komplet danych karty. Wszakże takie informacje jak np. numer karty znajdują się po drugiej stronie.

Dlaczego trzeba podawać kod CVV lub kod CVC podczas płatności online?

Płatności kartą przez internet są wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy, że podasz tylko odpowiednie dane, aby przeprowadzać transakcję. W ten sposób możesz realizować przykładowo płatności cykliczne.

W bankowości od wygody ważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Dlatego też systemy płatnicze wymagają podania szeregu danych. Obejmuje to numer karty, imię i nazwisko, datę ważności karty oraz właśnie kodu CVV/CVC. Poniekąd więc kod CVV i CVC pełni podobną rolę do kodu PIN. Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka tego, że przestępca przeprowadzi nieautoryzowaną transakcję.

Czym jest dynamiczny kod CVV/CVC?

Standardowy kod CVV i CVC pozostaje statyczny. Innymi słowy, cyfry składające się na kod danej karty zawsze są takie same. Niektóre karty mają jednak swego rodzaju małe ekrany na odwrocie karty, gdzie kod CVV/CVC zmienia się w regularnych odstępach.

Taki dynamiczny kod zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jednak to rozwiązanie należy bardziej traktować jako ciekawostkę. Zdecydowana większość kart ma bowiem statyczny kod CVV lub CVC.

Jakie dane są zawarte na kartach płatniczych?

Na karcie kredytowej czy debetowej znajdziesz szereg danych:

  • Numer karty — składa się z 16 wytłoczonych cyfr, które są pogrupowane w czterech częściach.
  • Chip — to mały układ scalony, na którym zapisane są informacje karty płatniczej.
  • Dane posiadacza karty — na karcie pojawia się imię i nazwisko.
  • Data ważności karty — ukazuje rok i miesiąc, do którego dana karta pozostaje ważna.

Tymczasem na rewersie karty płatniczej znajduje się właśnie kod CVC lub kod CVV. Ponadto jest tu zlokalizowany pasek magnetyczny oraz dane banku. Na odwrocie karty kredytowej może też pojawić się miejsce na podpis posiadacza karty.

Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Chcąc bezpiecznie korzystać z kart płatniczych, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Uruchom 3D-secure — to dodatkowa metoda autoryzacji polegająca przykładowo na wpisaniu kodu SMS. Jeśli tylko możliwe, to powinieneś uruchomić to zabezpieczenie.
  • Sprawdzaj sklepy internetowe — uważaj na podejrzane i nieznane sklepy internetowe. Jeśli masz wątpliwości co do zastosowanych tam zabezpieczeń, to nigdy nie podawaj danych karty.
  • Zwróć uwagę na zakres danych — jeśli ktoś pyta Cię o nadmierną ilość danych osobowych, to zachowaj czujność. Paradoksalnie ostrożność trzeba też zachować, gdy ktoś prosi o podanie niewielkiej ilości informacji. Tak jest, gdy ktoś przykładowo pyta wyłącznie o sam kod CVV lub kod CVC.
  • Uważaj na socjotechniki — przestępcy stosują między innymi phishing i smishing. Uważaj na podejrzane linki i nigdy nie przekazuj osobie trzeciej danych zawartych na twojej karcie.
  • Chroń dane zawarte na karcie — unikaj sytuacji, w których osoba postronna mogłaby np. wykonać zdjęcie twojej karty płatniczej.

Krótko mówiąc, przy korzystaniu z kart płatniczych i podawaniu danych zawsze należy zachować rozsądek.

Polecamy

Więcej w tym dziale: