Kredyt podatkowy – czym jest?
Kredyt podatkowy to forma wsparcia finansowego, pozwalającego podatnikom na obniżenie kwoty podatku dochodowego w perspektywie miesięcznej. Jest to instrument, który pozwala początkującym działalnościom na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Oczywiście, nie obędzie się tutaj bez spełnienia pewnych warunków.
O co dokładnie chodzi w kredycie podatkowym? To zwolnienie z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy dla początkujących przedsiębiorstw. Choć perspektywa wydaje się kusząca, warto mieć świadomość, że przywilej ten może być realizowany tylko przez jeden rok. Sam kredyt nie oznacza, że podatnik będzie zwolniony z zeznania rocznego. Ulgę trzeba wykazać w zeznaniu PIT.
Komu przysługuje kredyt podatkowy?
Jak już zostało wspomniane, przywilej kredytu podatkowego przysługuje początkującym przedsiębiorcom, dopiero wchodzącym na rynek finansowy. W myśl przepisów podatkowych początkującym przedsiębiorcą jest osoba, która:
- nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie;
- nie prowadziła działalności jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną;
- nie pozostawała w związku małżeńskim, gdzie działalność prowadziłby małżonek, jeśli istniała wspólność majątkowa.
Osoba, której przysługuje ulga, nie może posiadać innej działalności gospodarczej, w roku rozpoczęcia obecnej. Nie może też jej prowadzić w okresie ostatnich trzech lat, licząc od końca roku, poprzedzającego rok rozpoczęcia obecnej działalności. Dodatkowo kredyt podatkowy przysługuje przedsiębiorcom, którzy w roku poprzednim prowadzili działalność przez co najmniej przez 10 miesięcy, lub prowadzili ją do dwóch lat od czasu założenia obecnej, lecz okres prowadzenia wyniósł mniej niż 10 miesięcy.
Inne wymagania
Sam okres prowadzenia działalności to nie wszystko. Aby otrzymać kredyt podatkowy, należy spełnić szereg innych wymagań. Po pierwsze, o kredyt podatkowy mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy w roku poprzedzającym korzystanie z ulgi uzyskali średni miesięczny przychód w wysokości co najmniej 1000 euro. Kwota przeliczana jest na złotówki według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia roku, poprzedzającego rok założenia działalności.
Dodatkowym wymogiem jest, by od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności, przynajmniej do dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczęto kredyt, podatnicy byli małymi przedsiębiorcami. Muszą także w okresie poprzedzającym rok, w którym korzystają ze zwolnienia zatrudniać na umowę o pracę przynajmniej 5 osób miesięcznie w przeliczeniu na pełne etaty.
Przedsiębiorcy, wnioskujący o kredyt, nie mogą także wykorzystywać w swojej działalności środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o znacznej wartości, jeśli udostępniane są one nieodpłatnie przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej.
Oczywiście najistotniejszym wymogiem jest samo złożenie wniosku o kredyt podatkowy. Co ważne, w roku korzystania z kredytu podatkowego, przedsiębiorcy opodatkowani będą na zasadach ogólnych zgonie ze skalą podatkową.
Jak otrzymać kredyt podatkowy?
Kredyt podatkowy nie jest wbrew pozorom dodatkowym finansowaniem, które przedsiębiorca może otrzymać na potrzeby firmy. Jest to po prostu zwolnieniem z płacenia zaliczek na podatek dochodowy, co sprawia, że przedsiębiorca nie musi odliczać ze swoich przychodów dodatkowej kwoty. Aby otrzymać kredyt podatkowy, przedsiębiorca musi dostarczyć naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o korzystaniu z ulgi tego rodzaju. Nieprzekraczalnym terminem jest 31 stycznia roku podatkowego, w którym kredyt podatkowy będzie wykorzystany.
Ponieważ podatnik w czasie korzystania z ulgi nie płaci zaliczek na podatek dochodowy, po zakończeniu roku podatkowego, jest zobowiązany złożyć zeznanie roczne w formie PIT-36. W dokumencie musi wykazać dochód, który nie podlegał opodatkowaniu.
Oczywiście, nazwa „kredyt” nie jest tutaj przypadkowa. Mimo rocznego zwolnienia z płacenia zaliczek na podatek dochodowy, podatnik ma obowiązek rozliczyć się z ulgi w latach późniejszych. Dochód, niepodlegający opodatkowaniu w roku, w którym przedsiębiorca korzystał z ulgi, będzie doliczany do pozostałych dochodów, osiąganych przez niego w ciągu następnych 5 lat.
Kto nie może skorzystać z kredytu podatkowego?
Kredyt podatkowy dedykowany jest małym przedsiębiorcom. Ma na celu zachęcenie do założenia własnego biznesu. Z tego też powodu, pewne działalności są wyłączone z możliwości uzyskania ulgi tego rodzaju. Są to między innymi:
- podmioty, które powstały w wyniku przekształcenia spółek niemających osobowości prawnej,
- działalności, które uzyskały średni miesięczny przychód niższy niż równowartość 1 000 euro,
- przedsiębiorcy, zatrudniający w miesiącu mniej niż pięć osób na umowie o pracę,
- podmioty, które nie mają statusu małych przedsiębiorców w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej.
Jeśli dana działalność spełnia któryś ze wskazanych wyżej warunków, nie kwalifikuje się do uzyskania kredytu podatkowego.
Na co można przeznaczyć kredyt podatkowy?
Kredyt podatkowy to ulga, która pozwala małym przedsiębiorcom nieco odetchnąć. Dzięki brakowi konieczności płacenia zaliczek na podatek dochodowy, więcej pieniędzy zostaje w firmie, co pozwala działalności się rozwinąć. Na co możesz przeznaczyć kredyt podatkowy? Nie ma tutaj tak naprawdę dobrych odpowiedzi. Zaliczki na podatek dochodowy są zależne od zarobków danej firmy, jednak nie są mniejsze niż 12% dochodu, uzyskanego przez przedsiębiorstwo w danym miesiącu. Wbrew pozorom mogą to być spore kwoty, które warto przeznaczyć na przykład na rozwój firmy.
Kwota równa zaliczce na podatek dochodowy może w niektórych przypadkach sfinansować etat, ale także pokryć zakup koniecznego w firmie sprzętu. Warto zaznaczyć, że w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności, rozwój firmy to jedna z najważniejszych kwestii, która rzutuje na wiele lat późniejszej kariery, dlatego warto dobrze wykorzystać tego rodzaju ulgę.
Kredyt podatkowy – kiedy można go stracić?
Prawo do kredytu podatkowego to przywilej, który można łatwo stracić. Choć zasady jego przyznawania są jasne, warto mieć świadomość, że utrata prawa do korzystania z kredytu podatkowego może dotyczyć każdego. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w ciągu pięciu kolejnych lat:
- zlikwidują swoją działalność lub zostanie ogłoszona upadłość,
- osiągną przychód niższy, niż średnio 1000 euro miesięcznie,
- zmniejszyli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę o więcej niż 10% w stosunku do najwyższego przeciętnego zatrudnienia miesięcznie w roku poprzednim,
- mają jakiekolwiek zaległości podatkowe.
Zasady przyznawania kredytu podatkowego są dość proste, jednak warto mieć świadomość, że kwestie ulg podatkowych są mocno uregulowane. Pilnowanie, by nie stracić prawa do ulg, leży w gestii samego przedsiębiorcy.
Czy osoba fizyczna może otrzymać kredyt podatkowy?
Kredyt podatkowy to opcja przygotowana dla przedsiębiorców. Aby go utrzymać, należy spełnić szereg wymagań, a na koniec udokumentować swój dochód. Tego rodzaju rozwiązanie jest więc możliwe tylko i wyłącznie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Oczywiście, prawo podatkowe w różnych krajach przewiduje szereg ulg dla osób fizycznych, z których można skorzystać. Dostępne są między innymi ulgi dla rodzin, ulgi na internet, leki czy rehabilitację. Dodatkowo samo rozliczanie się wspólnie z małżonkiem sprawia, że kwestie podatku bywają mniej uciążliwe. Kwestia kredytu podatkowego dotyczy jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorców, zaczynających swoją własną przygodę z biznesem. Jeśli dopiero zacząłeś prowadzić własną działalność i szukasz ulg podatkowych, koniecznie zainteresuj się kwestią kredytu podatkowego.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)