Mercedes-Benz Autotrade podjął współpracę z EV Fleet wspierającym nisko- i zeroemisyjny transport. W ramach projektu startup dostosuje Mercedesa eSprintera do potrzeb sieci handlowych dowożących produkty spożywcze do klientów. Modyfikacje przyczynią się do automatyzacji procesu transportu ostatniej mili bez zwiększania zużycia energii.
Mercedes eSprinter to pojazd elektryczny dostosowany przede wszystkim do pokonywania tras w mieście. Przestrzeń ładunkowa to 11 metrów kwadratowych, a poziom ładowności to nawet 1045 kg. W pierwszym tygodniu września taki właśnie samochód trafi do startupu, który dostosuje go do potrzeb sieci handlowych dowożących zakupy “na żądanie”. EV Fleet będzie pierwszym odbiorcą eSprintera w Polsce. Firma wprowadzi szereg modyfikacji pozwalających realizować zamówienia bez przerywania zimnego łańcucha dostaw. Pierwsze testy komercyjne pojazdów przewidywane są już na przełom września i października.
Samochód jak smartfon
Modyfikacje EV Fleet to szereg “połączonych” ze sobą elementów tworzących system umożliwiający optymalizację całego procesu logistycznego. Pierwszym z nich są specjalnie zaprojektowane pojemniki na przewożone towary pozwalające utrzymać wygenerowaną w magazynie temperaturę produktu nawet przez pięć godzin. Każdy z pojemników wyposażony jest w precyzyjne czujniki do kontroli temperatury.
Kierowca pojazdu, dzięki bezprzewodowym czujnikom, będzie mógł kontrolować temperaturę w każdym z pojemników. Wartości zostaną wyświetlone w aplikacji na urządzeniu przenośnym. W razie skoku temperatury czy przypadkowego otwarcia pojemnika na ekranie pojawi się alert. Na urządzeniu widnieć będą także aktualne statusy paczek, które należy jeszcze dostarczyć lub – w przypadku zwrotów – przewieźć do magazynu.
Co więcej, elektryk Mercedesa z rozwiązaniem EV Fleet może być wykorzystany nie tylko w branży spożywczej. Parametry uzyskane dzięki modyfikacjom mogą znaleźć zastosowanie np. w farmaceutyce. W związku ze zmianami prawnymi punkty medyczne i szpitale muszą przewozić produkty ze stałym monitoringiem temperatury. Dlatego już teraz pojawiają się pierwsze zapytania w tej sprawie.
Zarządzanie flotą i optymalizacja
Startup rozwija także platformę, która z jednej strony ma służyć zarządzaniu flotą, a z drugiej być elementem zautomatyzowanego łańcucha dostaw. W trakcie budowy jest narzędzie do optymalizacji i planowania tras. Platforma umożliwi zbieranie danych ze wszystkich pojazdów i pozwoli np. na optymalizację trasy dla konkretnej floty w określonych godzinach w wyznaczonym obszarze.
To kompletne rozwiązanie może wydawać się dla wielu rewolucyjne. Szczególnie, gdy mowa o pojazdach elektrycznych. – Mimo że tworzymy młody startup, to członkowie naszego zespołu to doświadczeni managerowie i eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu, że jesteśmy w branży od dawna, przejście z pojazdów tradycyjnych na pojazdy elektryczne w transporcie ostatniej mili nie było dla nas wielką transformacją, ale naturalnym procesem – mówi Daniel Węgrzynek, twórca startupu EV Fleet.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)