Wydłużono termin naboru wniosków w ramach realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu Rozwój potencjału koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych w zakresie zarządzania klastrami. W inicjatywie, której celem jest poszerzenie oferty klastrów dla przedsiębiorców wprowadzono także zmiany w dokumentacji wychodzące na przeciw podmiotom ubiegającym się o wsparcie. Pojedynczy klaster może pozyskać ponad 9 mln zł dofinansowania.
Pojedyncza instytucja, która zainteresowana jest programem Rozwoju Klastrów może maksymalnie pozyskać na ten cel ponad 9 mln zł. Program realizowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, a wnioski przyjmowane są do 25 lutego.
Nowy termin i zmiany ułatwiające pozyskanie środków
Poza wydłużeniem terminu składania wniosków o dofinansowanie, w dokumentacji konkursu wprowadzono możliwość wnoszenia przez beneficjentów niepieniężnego wkładu własnego do projektów. W ramach poddziałania dopuszczalne jest wnoszenie przez beneficjenta lub inny podmiot wkładu niepieniężnego stanowiącego część lub całość wkładu własnego wnoszonego na rzecz projektu zgodnie z warunkami kwalifikowalności, o których mowa w wytycznych w zakresie kwalifikowalności oraz przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.
Dodatkowo, gdy złożenie wniosku o dofinansowanie do 25 lutego br. jest niemożliwe lub utrudnione na skutek wystąpienia COVID-19, wnioskodawca może zwrócić się do PARP o przedłużenie terminu na złożenie wniosku maksymalnie o 14 dni.
Inicjatywa ma na celu wspieranie przedsięwzięć zmierzających do rozszerzenia oferty koordynatorów Krajowych Klastrów kluczowych o co najmniej jedną nową usługę w obszarach strategicznych, przewidzianych w ramach polityki rozwoju klastrowej, w szczególności działań w zakresie cyfryzacji i transformacji cyfrowej, transformacji w kierunku przemysłu przyszłości (Przemysł 4.0), gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), gospodarki niskoemisyjnej.
Na co można wydać pozyskane środki:
– koszty zarządzania klastrem, w tym wynagrodzenia i szkolenia personelu koordynatorów klastra związanego bezpośrednio z realizowanymi zadaniami w projekcie;
– koszty przeznaczone na utworzenie lub modernizację infrastruktury badawczej lub demonstracyjnej niezbędnej do świadczenia przez koordynatora klastra nowej usługi w tym min. nabycie lub – – – wytworzenie środków trwałych, zakup materiałów budowlanych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych;
– koszty uzyskania certyfikatu doskonalenia jakości zarządzania klastrem lub certyfikatu branżowego;
– koszty usług doradczych.
Maksymalna kwota dofinansowania: 9 750 000 zł
– w zakresie pomocy operacyjnej do 50% kosztów kwalifikowalnych;
– w zakresie pomocy inwestycyjnej: w przypadku inwestycji prowadzonych na obszarze województwa mazowieckiego do 55% kosztów kwalifikowalnych, w przypadku inwestycji prowadzonych na – obszarze województw innych niż mazowieckie do 65% kosztów kwalifikowalnych;
– w zakresie pomocy de minimis dla koordynatora klastra – do 85% kosztów kwalifikowalnych.
Pula dostępnych środków na dofinansowanie projektów
– zlokalizowanych w województwie mazowieckim: 18 000 000 zł
– zlokalizowanych w województwach innych niż mazowiecki : 47 000 000 zł
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)