Wprowadzenie nowej struktury JPK ma być uproszczeniem dla przedsiębiorców i ułatwieniem im przekazywania fiskusowi kolejnych informacji. JPK w nowej postaci można uzyskać w kilku prostych krokach, o ile użytkowany przez firmę system jest aktualizowany.
JPK to elektroniczny zbiór ksiąg i dokumentów prowadzonych za pomocą programu komputerowego w wymaganym formacie. Od stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT składają deklarację JPK_VAT i przekazują w niej informacje o sprzedaży i kosztach odliczanych, które podatnik poniósł. JPK jest dla Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podstawowym źródłem informacji skarbowych.
Zmieniony JPK łączy w sobie, odrębne dotąd, ewidencję VAT z deklaracją. Powinien też zawierać oznaczenia dostaw niektórych grup towarów i usług, a także procedur specjalnych, w tym obowiązkowy split payment.
Byka za rogi
Na podstawie informacji dostarczonych KAS w formie pliku JPK urzędnicy skarbowi mogą kontrolować, czy nie są popełniane przestępstwa podatkowe, a także czy dokumenty powstały i zostały wykazane w wymaganym przez przepisy momencie powstania obowiązku podatkowego oraz czy podatnik należycie wywiązuje się z podatkowych obowiązków.
Od początku października 2020 r. wszystkich przedsiębiorców zaczął obowiązywać nowy Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7 (dawniejsza nazwa robocza to JPK_VDEK). Pierwsze JPK, a w nim dotychczasowy JPK_V7 (dla rozliczających się z fiskusem miesięcznie) i JPK_V7K (dla rozliczających się kwartalnie) należy przesłać do 25 listopada br. Nie warto tego obowiązku zostawiać na ostatnią chwilę. Lepiej od razu łapać byka za rogi i już od początku października zbierać dane o dostawach szczególnych grup towarów i usług oraz o procedurach specjalnych. Trzeba je będzie odpowiednio oznaczyć w nowym JPK.
– Systemy ERP, których dostawcą jest Comarch (ERP Optima, ERP XL, ERP XT, ERP Altum oraz ERP Enterprise), są gotowe, by wspierać przedsiębiorców w przekazywaniu przez nich informacji podatkowych w JPK, zgodnie z nowymi wymaganiami – zapewnia Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.
Nowy kształt JPK
Nowa struktura JPK_V7 łączy w sobie dotychczasową część deklaratywną (deklarację VAT-7) i części ewidencyjne (zawarte dotąd w JPK_VAT). Jeden plik przekazywany do KAS będzie więc służyć do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT – JPK_V7(M) i comiesięcznego rozliczania podatku VAT – JPK_V7(K). Będzie służyć również do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT, choć w tym przypadku rozliczenie VAT nastąpi co kwartał.
W przypadku podatników rozliczających podatek VAT kwartalnie to za pierwszy i drugi miesiąc kwartału będą oni składali tylko część ewidencyjną pliku JPK_V7K. Po upływie zaś trzeciego miesiąca – część ewidencyjną za trzeci miesiąc oraz część deklaratywną rozliczającą podatek VAT za cały kwartał.
JPK_V7 będzie zawierał zatem komplet informacji, m.in. dotyczących transakcji VAT zakupu i sprzedaży oraz informacji na temat zobowiązania podatkowego lub kwoty do zwrotu podatku VAT.
Nowa struktura JPK została wprowadzona z myślą o uproszczeniu przedsiębiorcom zadania przekazywania przez nich informacji podatkowych do KAS. Skutkiem zmiany będzie też znaczne zmniejszenie liczby dokumentów przetwarzanych przez skarbówkę.
W grupach towarowych
Konsekwencją nowej struktury JPK są także dalsze zmiany, takie jak obowiązek stosowania grup towarowych dla faktur sprzedażowych.
Wprawdzie pierwsza wysyłka nowego pliku JPK odbędzie się do 25 listopada br., jednak już od początku października dokumenty wprowadzane do rejestrów w systemach finansowo-księgowych powinny być właściwie ocechowane. Na ich podstawie są przecież generowane pliki JPK_V7 – jeśli zawierają nowy komplet wymaganych danych, wtedy możliwe stanie się przesłanie poprawnego pliku JPK na 25 listopada br.
Wśród grup towarowych podlegających opodatkowaniu VAT urzędnicy skarbowi dostrzegają czynności, które były – jak dotąd – najbardziej narażone na nadużycia podatkowe. Dlatego nowe informacje wymagane w zmienionym JPK dotyczą grup towarowych i usług oznaczonych symbolem GTU, któremu towarzyszą numery od 1 do 13.
Od początku października br. obowiązek oznaczania kodami GTU dotyczy towarów, które zostały sprzedane po 30 września 2020 r. Innymi wymaganymi informacjami, które muszą się znaleźć w zmienionym pliku JPK, są: kod kraju kontrahenta, procedura sprzedaży i zakupu oraz typ dokumentu.
Zmianie nie ulega termin obowiązkowego raportowania – w dalszym ciągu jest to 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy raportowanie. Zgodnie z nowymi wymaganiami dotyczącymi raportowania JPK w zmienionym kształcie wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do składania deklaracji JPK_VAT, powinni odesłać nową strukturę do bramki KAS w deklaracji za październik 2020 r., czyli najpóźniej 25 listopada 2020 r.
Zasady korekt
Korekty dokumentów składanych za okresy rozliczeniowe, poprzedzające rozliczenia na nowych zasadach, należy dokonywać zgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie, za który jest składana korekta danych dokumentów czy ewidencji. Oznacza to, że deklaracje zawarte w JPK_VAT, złożone w oryginale na starych zasadach, powinny być teraz korygowane również na starych, aktualnie nieobowiązujących już zasadach.
W przypadkach, w których korygowana jest ewidencja, należy przesłać nowy, kompletny plik XML, który ma zawierać poprawione dane. Niezgodne z wymaganiami fiskusa jest więc przesyłanie wspomnianego pliku, który zawiera jedynie dane korygowane.
Korekty dokumentów, mających wpływ na wysokość podstawy opodatkowania lub podatku należnego albo też podatku naliczonego, należy ująć w ewidencji z numerem dokumentu skorygowanego za ten okres, za który – zgodnie z przepisami ustawy o VAT – korektę należy wystawić.
Uwaga na obostrzenia
W początkowych zamiarach resort finansów przewidywał wprowadzenie sankcji dla tych przedsiębiorców, którzy w nowym pliku JPK_V7 popełnią jakieś błędy. Zakładano, że każda taka pomyłka będzie skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości 500 zł i zobowiązania do złożenia wyjaśnień przez podatnika w ciągu 14 dni od momentu zgłoszenia przez fiskusa wątpliwości. W tym okresie weryfikacji zaraportowanych informacji zadaniem podatnika jest skorygowanie ewidencji i złożenie wyjaśnień, oddzielnych od skorygowanych dokumentów.
Zamiary resortu finansów wywołały żywiołowy odzew ze strony przedsiębiorców, którzy wskazywali, że przewidywane kary są zbyt surowe, zwłaszcza że zmienione JPK jest w istocie nowym instrumentem podatkowym. Ministerstwo Finansów wzięło pod uwagę postulaty przedsiębiorców i postanowiło zmienić zasady weryfikacji JPK V7. Wprawdzie kary nie zostały wyeliminowane, ale straciły charakter automatyczny. Kary będą stosowane, ale ich charakter zależy od fakultatywnej decyzji organu podatkowego.
Ze wsparciem systemu
Korzystanie z systemów ERP dostarczonych przez Comarch i bieżące uzupełnianie faktur, wydatków czy transakcji umożliwi szybkie wygenerowanie pliku JPK_V7. Wszystkie systemy Comarch ERP oferują pełną obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli jego generowanie, sprawdzenie i wysyłkę JPK w nowym kształcie.
– Użytkownicy naszych systemów ERP (ERP Optima, ERP XL, ERP XT, ERP Altum oraz ERP Enterprise) w intuicyjny, prosty sposób mogą stawić czoła wszystkim nowym wymaganiom Ministerstwa Finansów. Systemy ERP, których dostawcą jest Comarch i które są technicznie wspierane przez partnerów Comarch, są w pełni przygotowane do tego, aby wspierać przedsiębiorców w niezbędnych działaniach związanych z zmianami w przepisach dotyczących JPK – przekonuje Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.
Firmy, które zdecydowały się na użytkowanie programów Comarch ERP, zawsze mają pewność, że działają one zgodnie z najnowszymi wymogami fiskusa i pomagają przedsiębiorcy wypełnić obowiązki podatkowe wynikające ze zmian w przepisach prawa.
Firma Comarch dodatkowo przygotowała specjalną akcję dla mikroprzedsiębiorców. W związku ze zmianą JPK trwa akcja Gotowi na JPK. Każda firma która założy konto w programie dedykowanym dla najmniejszych przedsiębiorstw czyli w Comarch ERP XT otrzyma pół roku abonamentu za darmo. Comarch ERP XT działa w chmurze, nie wymaga instalacji, można z niego korzystać na komputerze lub w telefonie. Program pozwala na wystawianie faktur, prowadzenie księgowości czy właśnie wysyłkę JPK. Teraz te wszystkie udogodnienia dla przedsiębiorców są za darmo na 6 miesięcy. Więcej informacji na www.erpxt.pl/gotowinajpk
Materiał partnera
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)