II edycja nagrody API – Ambasadorzy Polskich Innowacji wchodzi w decydującą fazę. Poznaliśmy 10 niezwykłych nominowanych! Fundacja PLUGin ogłosiła 10 nominowanych osób do API Awards – nagród przyznawanych tym, którzy najbardziej przyczyniają się do budowania globalnej marki Polski i Polaków w
obszarze nowych technologii i innowacji.
Cel nagrody: Docenić i promować osoby, które swoją biznesową, naukową lub społeczną działalnością wyróżniają się na globalną skalę i tym samym zmieniają wizerunek Polski i Polaków w świecie. Ideą nagrody jest promowanie obrazu nowej polskiej emigracji, nie tylko za granicą, ale także w Polsce.
Dziesiątka nominowanych na nagrody API 2020:
1. Piotr Baczyński – CEO ImmersionVR, startupu który w ostatnich 12 miesiącach, przy współpracy z NASA uruchomił aplikację umożliwiającą podziwianie księżyca i misji Apollo 11 z telefonu, oraz stworzył wirtualną platformę do szkolenia lekarzy i personelu medycznego w USA, w zakresie prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży ochronnej, używanej w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem.
2. Tomasz Bagiński – dyrektor kreatywny w Platige Image, w ostatnim roku producent wykonawczy serialu „Wiedźmin”, który odniósł globalny sukces i został ogłoszony jedną z najchętniej oglądanych produkcji na świecie z oferty platform streamingowych.
3. Katarzyna Hess-Wiktor – CEO Minnity, startupu tworzącego platformę, pozwalającą opiekunom na lepsze zapoznanie się z potrzebami, zwyczajami, informacjami o przyjmowanych lekach oraz kontakt z bliskimi podopiecznych z demencją. W ostatnim roku kontynuowała międzynarodowy rozwój aplikacji, teraz dostępnej w Danii, Finlandii, Irlandii Północnej, Norwegii i Szwecji.
4. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek – w lipcu 2019 objęła stanowisko Global Director Google for Startups, globalnego działu firmy, który na całym świecie zajmuje się wspieraniem rozwoju biznesu i ekspansji międzynarodowej. Jego działalnością zarządza z Warszawskiego Campusu, dzięki czemu Warszawa stała się centralnym punktem wszystkich światowych programów.
5. Grzegorz Jarząbek i Łukasz Rzeczkowski – twórcy pionierskiej platformy Trustedoctor, która umożliwia konsultacje lekarskie online. Podczas rozwijającej się na świecie pandemii, umożliwiła ona tysiącom pacjentów bezpieczne konsultacje medyczne, dynamicznie rozwijając się w sześciu państwach. Grzegorz i Łukasz jednocześnie aktywnie działają nad budową i promowaniem społeczności polonijnej w Wielkiej Brytanii.
6. Tomasz Karwatka – założyciel firmy Divante. Uruchomił projekt „Tech to The Rescue”, umożliwiający organizacjom pozarządowym, dotkniętym negatywnymi skutkami pandemii zgłosić się i skorzystać z bezpłatnej pomocy firm (polskich i zagranicznych) z branży technologicznej w postaci usług, dostępu do narzędzi i pomocy specjalistów.
7. Olga Malinkiewicz – założycielka firmy Saule Technologies, zajmującej się produkcją elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów (krystaliczne minerały, które mogą wyprzeć krzem w niektórych zastosowaniach). W ostatnim roku Saule Technologies uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów elektrycznych.
8. Adam Marciniak – wiceprezes Zarządu Banku PKO BP nadzorujący Obszar Informatyki. Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju uruchomił projekt Chmury Krajowej, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W kwietniu 2019 roku Chmura Krajowa rozpoczęła działalność operacyjną. Przyczynił się również do międzynarodowej ekspansji usługi Blik, która od 2020 dzięki partnerstwu z Mastercard będzie dostępna na całym świecie.
9. Michał Wroczyński – współzałożyciel i CEO Samurai Labs, laboratorium, które – za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji – wykrywa i zapobiega przemocy w sieci. Startup w ostatnim roku otrzymał pozytywną ocenę Europejskiej Rady Innowacji i dofinansowanie (Horyzont 2020).
10. Jerzy Wysocki i Małgorzata Then – właściciele spółki Biotrem produkującej jadalne, ekologiczne i ulegające szybkiej degradacji naczynia. Produkty sprzedawane są na ponad 40 rynkach na świecie. Ostatni rok wiązał się z dalszą ekspansją międzynarodową oraz uruchomieniem testowej produkcji talerzy z mieszanki wodorostów (sargasu – lokalnie dostępnego surowca) i odpadów z przerobu manioku na Dominikanie.
Nagroda wręczana jest co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie. Trójka zwycięzców API Awards 2020 zostanie ogłoszona 8 lipca podczas kolejnej edycji konferencji Polish Tech Day, która w 2020 roku odbędzie się w wersji on-line.
Więcej informacji o nagrodzie oraz nominowanych i nagrodzonych w ubiegłej edycji API można znaleźć na stronie:
https://weareplug.in/api/.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)