Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu edukacyjnego gov_LAB wyłoniła trzy projekty jednostek samorządu terytorialnego (JST). Dzięki niemu przedstawiciele administracji samorządowej będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów świadczonych dla przedsiębiorców. Uczestnicy zakończą program z gotowym projektem instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców wraz z planem wdrożenia.
W trakcie naboru złożono 9 wniosków. 7 z nich spełniło wszystkie kryteria wyboru projektów, a 3 zostały wybrane do wsparcia.
· Gmina Bieruń, projekt „Przedsiębiorczy Bieruń z nowoczesną gospodarką”.
Celem projektu jest opracowanie instrumentu dla przedsiębiorców zachęcającego do prowadzenia działalności w gminie. Instrument ma odpowiadać na problem związany z koniecznością konkurowania z silniejszymi ośrodkami w Górnośląskim Obszarze Metropolitalnym oraz zapobiegać odpływowi wykształconych mieszkańców.
· Gmina Ogrodzieniec, projekt „Ogrodzieniec Serce Jury – wsparcie biznesu w turystyce”.
Celem projektu jest wypracowanie instrumentu wsparcia dedykowanego przedsiębiorstwom z branży hotelarskiej, noclegowej, gastronomicznej i usług towarzyszących ruchowi turystycznemu. W przypadku tych podmiotów, relatywnie krótki czas uzyskiwania przychodów w ciągu roku, wpływa często na brak decyzji rozwojowych i inwestycyjnych przedsiębiorców. Wyzwaniem jest opracowanie takich narzędzi wsparcia, które będą stymulować rozwój przedsiębiorstw turystycznych i zwiększać atrakcyjność turystyczną gminy.
· Gmina Kawęczyn, projekt „Gmina Kawęczyn otwarta na przedsiębiorców”.
Kawęczyn to gmina typowo rolnicza. Wyzwaniem dla niej jest pozyskanie inwestorów biznesowych. Celem projektu jest opracowanie narzędzi i usług, które wpłyną na wyróżnianie się gminy spośród innych okolicznych samorządów i zachęcą przedsiębiorców do lokowania swoich biznesów na jej terenie.
Gov_LAB to program przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego, którego celem jest jak najlepsze dopasowanie oferty urzędów do potrzeb przedsiębiorców. Jego wyjątkowość polega na tym, że nie oferujemy środków finansowych, ale uczymy tworzyć innowacje.
Wsparcie w ramach pilotażu przyznawane jest w formie bezpłatnych usług świadczonych przez wybranego przez PARP wykonawcę. Dodatkowo będą możliwe zdalne konsultacje niezbędne do określenia zakresu prac zespołu projektowego pomiędzy warsztatami i zjazdami. Każdy z zespołów będzie angażowany w realizację badań jakościowych oraz testowanie opracowanych prototypów rozwiązań. Wybrane projekty będą realizowane w jednej edycji, której rozpoczęcie planowane jest w pierwszym kwartale 2022 r.
V edycja programu potrwa ok. 4 miesięcy. Pomysłodawcy programu chcą przybliżyć metodę projektowania usług skierowanych do lokalnego biznesu poprzez metodologię service design oraz design thinking dopasowaną do potrzeb instytucji publicznych. W skład każdego procesu projektowego wchodzi 8 warsztatów (6-8 godzin każdy), 2 zjazdy edukacyjno-networkingowe oraz Demo Day, czyli dzień demonstracyjny, podczas którego zespoły prezentują opracowaną przez siebie kompletną koncepcję instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)