European Inventor Award 2024 to prestiżowy konkurs organizowany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Uroczysta gala nagrodzenia laureatów odbyła się 9 lipca bieżącego roku na Malcie. Polska fizyczka wraz ze swoim zespołem zwyciężyła w kategorii MŚP. Ponadto zespół Saule Technologies, w którym Malinkiewicz pełni funkcję współzałożycielki i dyrektorki technicznej, otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize. To szczególny dowód uznania rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, do którego przyczynia się zespół.
Warto przeczytać: Polskie startupy technologiczne z dużymi potrzebami kapitałowymi. Konieczna poprawa źródeł finansowania
Przełomowy wynalazek Saule Technologies
Malinkiewicz wraz z zespołem jest twórcą cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych. Nadające się do druku, mogą zostać wykorzystane do pozyskiwania energii słonecznej zarówno z naturalnych, jak i ze sztucznych źródeł światła. Lekkie ogniwa słoneczne, które można utrzymać za pomocą dwóch palców, mogą zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną. Dzięki innowacyjnemu procesowi druku atramentowego, ich produkcja zwiększa zrównoważony rozwój przy jednocześnie niskim zużyciu energii. To wpływa również na niższy niż w przypadku klasycznych ogniw koszt produkcji. Potencjał rozwiązania potwierdza także podwójna nagroda w European Inventor Award 2024.
„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu. Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć” – powiedziała Malinkiewicz.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)