Femtech, czyli female technology. Jest to dynamicznie rozwijający się segment rynku technologii zdrowotnych, koncentrujący się na rozwiązaniach wspierających zdrowie i dobrostan kobiet. Obejmuje szeroki zakres produktów i usług, takich jak aplikacje do monitorowania cyklu menstruacyjnego, urządzenia wspomagające płodność, rozwiązania dla zdrowia intymnego, menopauzy, zdrowia psychicznego czy chorób, takich jak endometrioza czy rak piersi.
Według danych Statista, w 2023 roku globalna wartość rynku femtech wynosiła około 52 mld dolarów. Do 2029 roku ma ona wzrosnąć do 117 mld dolarów. Dlatego startupy coraz mocniej widzą w tej branży wartość. W Polsce femtech dopiero zaczyna zdobywać popularność, choć potencjał rozwoju jest ogromny. Rynek jest jeszcze stosunkowo młody, jednak mamy na nim kilkanaście prężnie działających firm.
Poniżej przedstawiamy listę 15 polskich femtechów, która powstała we współpracy z Come Creations Group. Kolejność jest alfabetyczna.
AILIS
Nasze zestawienie zaczynamy od firmy AILIS, która opracowała nowoczesną, bezkontaktową metodę wykrywania raka piersi u kobiet. Działa ona w oparciu o sztuczną inteligencję. Co ważniejsze, badanie wykonywane w urządzeniu AILIS jest nieinwazyjne i pozbawione promieniowania jonizującego.
„AILIS został zbudowany przez interdyscyplinarny zespół polskich naukowców, lekarzy, ekspertów od sztucznej inteligencji i inżynierii biomedycznej. Jest połączeniem najnowocześniejszej technologii, sztucznej inteligencji (z głębokimi sieciami neuronowymi – DNN), autorskiej metody Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego i telemedycyną” – czytamy na stronie firmy.
Misją AILIS jest udostępnienie kobietom skutecznych i jednocześnie bezbolesnych badań, które już na wczesnym etapie wykryją oznaki raka piersi. System AILIS został uznany za najlepsze rozwiązanie AI w międzynarodowym konkursie HTN AI and Data Awards 2025 organizowanym przez brytyjski portal Health Tech News.
Ponadto, startup otrzymał główną nagrodę w konkursie inQUBE PowerUp, dzięki czemu dołączy do programu InCredibles Sebastiana Kulczyka. Za sterami AILIS stoi Michał Matuszewski, który niedawno zapowiedział otwarcie pierwszego komercyjnego punktu w Krakowie. Pozwoli to upowszechnić stworzoną przez nich technologię.

Źródło grafiki: AILIS
Diagendo
Endometrioza. W prostych słowach to występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Choroba ta często nie daje konkretnych objawów, przez co jej wykrycie może być znacznie opóźnione. Jednak skutki są już zdecydowanie poważniejsze. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż 175 mln kobiet na świecie zmaga się z endometriozą. Aby poprawić jakość życia kobiet i przyspieszyć wykrywanie choroby powstał EndoRNA qRT-PCR.
Jest to małoinwazyjny wyrób medyczny, który umożliwia diagnozę endometriozy już na wczesnym etapie. Dzięki temu kobiety będą mogły się poddać odpowiedniej terapii znacznie szybciej. Test pozwala na ilościowe oznaczenie względnego poziomu ekspresji genu FUT4. Proces diagnostyczny może zająć 48 godziny od momentu pobrania próbki.
„Głównym celem naszej spółki jako producenta wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro jest dostarczanie najwyższej jakości produktów spełniających wymagania prawne, oczekiwania i potrzeby użytkowników oraz pacjentów, przy jednoczesnym propagowaniu wiedzy na temat diagnostyki i profilaktyki endometriozy. Chcemy aby marka kojarzyła się nam i naszym klientom z wysoką jakością oraz bezpieczeństwem oferowanych wyrobów” – czytamy o misji spółki.
Startup dotychczas został wyróżniony kilkoma, głównymi nagrodami. W 2023 roku wygrał prestiżowy konkurs Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy”.
Digna.Me
Kolejny startup rozwiązuje zupełnie inny problem. Digna.Me zapewnia kompleksową opiekę online dla kobiet podczas menopauzy. Za pośrednictwem platformy można skonsultować się z lekarzem, który analizuje historię medyczną. Wtedy też rekomenduje odpowiednie leczenie oraz zleca dodatkowe badania w razie potrzeby.
Oprócz pojedynczych konsultacji, można skorzystać również z pakietów, w których zapewnione są serie konsultacji z lekarzem specjalizującym się w menopauzie. Ale nie tylko. Digna.Me zapewnia również opiekę psychologa, dietetyka czy trenera personalnego.
„Leczenie objawów menopauzy nie tylko poprawia jakość życia, ale także zapobiega długoterminowym konsekwencjom zdrowotnym, takim jak osteoporoza, choroby serca, czy atrofia pochwy. Kluczowe jest holistyczne podejście, które uwzględnia hormonalne podłoże problemów” – czytamy na stronie.
EndoMe
Jak sama nazwa wskazuje, wracamy do endometriozy. Społeczność EndoMe została stworzona przez Karolinę Szymczak-Adamczyk, która od kilkunastu lat choruje na endometriozę IV stopnia. Oprócz wsparcia mentalnego dla kobiet, EndoMe produkuje wysokiej jakości produkty wspólnie z firmą Eubioco. W suplementach diety polskiej marki znajdują się wysoko przyswajalne formuły substancji aktywnych, takie jak Curcumin C3 Complex®, BioPerine® i Quatrefolic®.
Co ciekawe, w przyszłości, po opracowaniu odpowiednich procedur, marka zamierza zaangażować się w finansowanie operacji endometriozy podopiecznych fundacji Endopolki, z którą współpracuje.
Finally.me
To kolejna społeczność, która dba o zdrowie intymne bez tabu i wstydu. Ponadto zapewnia również bezpłatną analizę dobrostanu dla kobiet. „Od najmłodszych lat przyzwyczajano nas do tego, by ignorować sygnały płynące z ciała i akceptować dyskomfort, szczególnie w czasie okresu. W Finally.me chcemy to zmienić. Chcemy dać Ci motywację, wsparcie i narzędzia do lepszego zrozumienia Twojego ciała i zadbania o nie tak, jak na to zasługuje” – czytamy na stronie społeczności.
Finally.me dba o te osoby, których „kobiece” dolegliwości zbyt często są bagatelizowane. W ofercie firmy można również znaleźć produkty dla kobiet menstruujących. Mowa o podpaskach i tamponach organicznych, majtkach menstruacyjnych oraz suplementach, które wspierają bolesne miesiączki.
Na stronie Finally.Me znajdziemy również Analizę Dobrostanu Intymnego. Jest to darmowe narzędzie, która ma pomóc osiągnąć lepsze samopoczucie. Jednak należy pamiętać, że ma ono charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowi diagnozy medycznej.
GLUCOMAMA
Coraz częściej cukrzyca jest diagnozowana u kobiet w okolicach 24-28 tygodnia ciąży. Może ona mieć daleko idące konsekwencje, w szczególności u dziecka. Mowa m.in. o ryzyku wystąpienia wrodzonych wad m.in. serca. Dlatego w tym trudnym okresie ważna jest stała kontrola poziomu glukozy. I w tym celu powstała GLUCOMAMA, czyli aplikacja dedykowana kobietom z cukrzycą ciążową.
„Pomysł na naszą aplikację powstał z potrzeby chwili. Jedna z nas zmagała się w czasie ciąży z cukrzycą ciążową, a oferowane na rynku aplikacje okazały się nie do końca pomocne. Nasza aplikacja nie tylko ma ułatwiać monitorowanie glikemii, ale także budować wsparcie społecznościowe i dostarczać spersonalizowanych wskazówek, aby pomóc pacjentkom w ich trudnej sytuacji. Nasza aplikacja będzie utrzymywać zaangażowanie użytkowniczek do sumiennego dbania o swoje i dziecka zdrowie. Istotny jest tu także fakt, że nasze rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić kobietom czas, który musiałyby poświęcić zdobywając informacje na własną rękę oraz uchroni przed popełnianiem błędów w trakcie procesu leczenia” – czytamy słowa founderek.

Źródło grafiki: GLUCOMAMA
HerRise
Czas na aplikację wsparcia psychicznego kobiet. HerRise jest innowacyjną platformą, która ma na cele redefinicję sposobu, w jaki kobiety otrzymują wsparcie w obliczu toksycznych relacji. Według założycielki, obecny system wsparcia często okazuje się niewystarczający. Terapia bywa trudno dostępna i kosztowna, a oferowana pomoc nie zawsze odpowiada na realne potrzeby kobiet w kryzysie.
Dla kogo konkretnie jest przeznaczona aplikacja? Jeśli masz niską samoocenę, depresję czy też nie czujesz zrozumienia ze strony bliskich.
iYoni
30 tys. urodzonych dzieci, dzięki korzystaniu z aplikacji iYoni. Startup wspiera nie tylko kobiety, ale również pary, które zmagają się z problemem niepłodności. Ponadto, funkcjonalności iYoni umożliwiają również ocenę swojej płodności czy monitorowanie stanu zdrowia. Warto podkreślić, że aplikacja powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów w dziedzinie m.in. medycyny rozrodu, ginekologii czy seksuologii.
Dotychczas aplikację pobrano ponad 250 tys. razy i jest ona dostępna już w 15 językach, w 176 krajach na świecie. Wykorzystanie algorytmów Machine Learning & AI pomagają przewidywać cykle i owulację, wykrywać zaburzenia płodności i problemy zdrowotne. iYoni App korzysta z dofinansowania na innowacyjność i rozwój na rynkach zagranicznych z Funduszy Norweskich.
Mameno
Mameno powraca do menopauzy. Aleksandra Laudańska w grudniu 2020 roku zdecydowała się na stworzenie aplikacji, gdy zrozumiała, że spadek jej jakości życia wynikał z perimenopauzy. Dlatego Mameno jest platformą dla kobiet, które doświadczają transformacji menopauzalnej. Jest określana jako „cyfrowa towarzyszka w podróży do nowej Ja”.
Aby korzystać z platformy, należy najpierw wypełnić test, który pomoże określić na jakim etapie transformacji menopauzalnej jesteśmy. Następnie aplikacja oferuje bazę specjalistów, Mameno Store z e-bookami. A już niedługo planowane jest uruchomienie agentki AI dla kobiet, które poszukują wiedzy o menopauzie.
MIM Fertility
Leczenie niepłodności to obszar również zagospodarowany przez startup MIM Fertility. Ich flagowe produkty to EMBRYOAID oraz FOLLISCAN, które wykorzystują zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i wspierają specjalistów w analizie pęcherzyków jajników, a także oceny zarodków. Inspiracją do założenia startupu były problemy founderów z założeniem rodziny.
W 2023 roku startup pozyskał 2 mln dolarów w ramach rundy seed. Dzięki pozyskanemu finansowaniu od Tangent Line Ventures oraz Peleton, MIM Fertility mogło udoskonalać technologie i rozwijać nowe funkcjonalności. Ważna jest również ekspansja międzynarodowa.
My OVU
Innowacyjny termometr owulacyjny z aplikacją. Planowanie ciąży może być znacznie prostsze dzięki aplikacji My OVU. Precyzyjnie zaprojektowany układ komputerowy został umieszczony w małym, silikonowym krążku dopochwowym. Wewnętrzny pomiar PTC z wykorzystaniem algorytmów, jest dużo bardziej precyzyjny od tradycyjnych metod, które mogą niedoszacować wystąpienie dni płodnych nawet o 24-48 godziny.
MY OVU, jak czytamy na stronie, zostało stworzone przez kobietę, a dokładnie Aleksandrę Staniszewską, dla innych kobiet, z głębokiego rozumienia potrzeby wygodnego i precyzyjnego kontrolowania cyklu. Powstanie MY OVU jest także wynikiem wiedzy, pasji i zaangażowania naszych ekspertów.
Ouli.io
Ten startup odpowiada na zupełnie inne potrzeby kobiet, niż do tej pory były omawiane. Ouli.io to system do domowej terapii blizn po zabiegu cesarskiego cięcia. Składa się on z urządzenia wyposażonego w głowicę masującą, która odwzorowuje techniki manualnej mobilizacji blizny stosowane przez fizjoterapeutów. Dzięki aplikacji mobilnej pacjenci mogą komunikować się ze specjalistą, który nadzoruje przebieg terapii i dostosowuje indywidualny plan działania na podstawie przekazywanych informacji.
„Wierzymy, że każda kobieta po cesarskim cięciu zasługuje na opiekę, zrozumienie i nowoczesne wsparcie. Ouli powstało, by troska o bliznę była tak naturalna, jak troska o dziecko. Łączymy technologię z empatią, by zmieniać podejście do zdrowia kobiet — w Polsce i na świecie” – czytamy o misji startupu.
OvuFriend
Jest to kolejna aplikacja, która może zwiększyć szanse kobiet na zajście w ciążę. Wykorzystywane algorytmy AI pozwalają na wyznaczanie dokładnie dni płodnych, owulacji czy kolejnej miesiączki. Co ciekawe, aplikacja powiadomi użytkowniczkę, jeśli wykryje coś niepokojącego w zakresie płodności i zdrowia hormonalnego np. podejrzenie choroby tarczycy, endometriozy czy PCOS. Wskaże co wymaga konsultacji lekarskiej.
Pregnabit
KTG, czyli badanie monitorujące czynność serca płodu oraz skurcze macicy u kobiet w ciąży. Firma Nestmedic stworzyła system Pregnabit umożliwiający rejestrowanie zapisów KTG w dowolnym miejscu oraz czasie, a co najważniejsze – warunkach domowych. Kobiety w ciąży mogą korzystać z mobilnego urządzenia, które dostarcza później dane do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Jednak warto podkreślić, że Pregnabit jest przeznaczony dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
„Innowacyjność projektu polega m.in. na zastosowaniu własnego zintegrowanego urządzenia opartego o mikroprocesor oraz dedykowaną wersję systemu operacyjnego, co prowadzi do zmniejszenia całego układu poprzez zastosowanie większej ilości rozwiązań programistycznych, uproszczenia etapu produkcyjnego i przyspieszenia działania urządzenia oraz zwiększenia jego niezawodności” – czytamy w opisie urządzenia.

Źródło grafiki: Pregnabit
Your KAYA
Marka YOUR Kaya powstała pod koniec 2017 roku. Oferuje produkty na miesiączkę i do pielęgnacji w ramach modelu subskrypcyjnego. Twórcy, czyli Kaja Rybicka-Gut oraz Marek Gut, zauważyli szereg nieścisłości związany z prawem Unii Europejskiej. A dokładniej chodziło o składy produktów menstruacyjnych, które mogły zawierać chlor czy nawet pestycydy.
Dlatego marka YOUR Kaya postawiła na organiczną bawełnę. Ich produkty są dostępne w znanych drogeriach jak Rosmann czy HEBE.
Polski femtech wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, ale coraz więcej inicjatyw pokazuje, że technologia może realnie odpowiadać na potrzeby kobiet – nie tylko zdrowotne, ale też edukacyjne, społeczne i emocjonalne.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)