Kolejne samorządy zaprezentowały swoje pomysły na wspieranie przedsiębiorczości i rozwój firm na swoich lokalnych terenach. Wszystko odbywało się w ramach pilotażowego programu Gov_LAB realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Już 15 lutego rusza kolejna edycja inicjatywy.
Gov_LAB to pilotażowy program edukacyjny dla samorządowców. Jego uwieńczeniem są nowe usługi lub inicjatywy zaprojektowane przez uczestników, a uwzględniające potrzeby lokalnych przedsiębiorców. Wsparcie w tej edycji otrzymały projekty zgłoszone przez Miasto Włocławek, Powiat Iławski, a także Województwo Warmińsko-Mazurskie.
Zespół projektowy z Włocławka postanowił podjąć działania zmierzające do wzmocnienia potencjału lokalnych przedsiębiorców poprzez stworzenie usług oferowanych przez Urząd Miasta Włocławek i WCB (Włocławskie Centrum Biznesu – Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości).
Zespół z Iławy pracował nad opracowaniem założeń projektu, który zakłada stworzenie interdyscyplinarnego zespołu, złożonego z pracowników administracji (Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, Starostwa Powiatowego w Iławie i Urzędu Miasta Iławy). Jego zadaniem będzie kompleksowa obsługa i wieloobszarowe wsparcie przedsiębiorców, którzy funkcjonują lub planują rozpoczęcie działalności na terenie powiatu.
Wyzwaniem, jakie postawił sobie zespół z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego było opracowanie instrumentu dotyczącego wsparcia udziału przedsiębiorców (MŚP) z województwa warmińsko-mazurskiego w międzynarodowych łańcuchach wartości. Jest to odpowiedź na trudności MŚP w dostępie do rynków zagranicznych, dostosowaniu do ich wymogów oraz pozyskiwaniu partnerów, w tym w zakresie inwestycji B+R.
Program składał się z trzech etapów, które ze względu na pandemię odbywały się zdalnie:
- 8 warsztatów (oddzielne dla każdego zespołu),
- 2 zjazdów edukacyjno-networkingowych (wspólnych dla wszystkich uczestników programu),
- Finału – konferencji Demo Day (wspólnej dla wszystkich uczestników programu).
W lutym 2021 r. PARP rozpocznie kolejną, czwartą edycję programu. Wezmą w nim udział zespoły projektowe z trzech wcześniej wyłonionych samorządów. Są to: Kielce, Marki oraz Kobyłka. Zakończenie edycji planowane jest w lipcu 2021 r.
Wsparcie przyznawane jest w formie bezpłatnych usług dla JST. Zespoły z samorządów są wybierane na podstawie aplikacji złożonych w naborze organizowanym przez PARP.
Programu trwa ok. 4 miesiące. W tym czasie każdy z zespołów przechodzi przez cykl spotkań z udziałem m.in. ekspertów i przedsiębiorców. Dodatkowo zespoły są angażowane w realizację badań jakościowych oraz testowania opracowanych prototypów rozwiązań. Jego uczestnicy nabywają wiedzę i kompetencje m.in. z zakresu projektowania usług publicznych oraz projektowania doświadczeń i funkcjonalności dla użytkownika (user experience), projektowania usług w zmiennej rzeczywistości (future thinking/foresight), czy promowania nowych usług (pitching, storytelling). Ponadto mają możliwość nauki efektywnej pracy w zespole multidyscyplinarnym, analizowania zależności między interesariuszami usług skierowanych do przedsiębiorców, a także pracy w systemie iteracyjnym (testowanie założeń na wczesnym etapie).
Efektem pilotażu są też nowe usługi lub programy dla przedsiębiorców, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb ostatecznych użytkowników. Proces projektowy bazuje na metodologii service design, której podstawą jest współpraca oraz silne zorientowanie na użytkownika dzięki głębokiemu zrozumieniu jego problemów i potrzeb (user-centered design).
Więcej informacji na stronie projektu gov_LAB.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)