Pożyczki na raty dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – czy warto z nich skorzystać?

Informacje o autorze

25 listopada 2024
Udostępnij:


Dla wielu przedsiębiorców pożyczki to chleb powszedni. Można je wziąć na rozkręcenie działalności, sprzęt, czy zatrudnienie nowych osób. Czym charakteryzują się pożyczki na raty dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Czy pożyczka dla firm do dobry pomysł i czy warto z niej skorzystać?

pożyczki na raty

Pożyczka dla jednoosobowej działalności gospodarczej – czy to dobry pomysł?

Prowadzenie własnego biznesu i pożyczki to dość częsty duet. Obecnie prawie niemożliwie jest kierowanie własną firmą bez tego rodzaju rozwiązań. Przedsiębiorcy ratują się finansowaniem różnego typu – może to być leasing, kredyt dla mikroprzedsiębiorców, dotacje na start, czy zwykła, szybka pożyczka dla firm. Choć otrzymanie pożyczki dla firmy nie jest trudne, warto wiedzieć, które instytucje przewidują taką formę finansowania i na jakich zasadach. Jeszcze do niedawna, w sklepach, oferujących zakup sprzętu na raty premiowano raczej klientów indywidualnych; obecnie sytuacja ta zmieniła się i z łatwością w placówkach tych można znaleźć także ofertę dla firm.

Pożyczka dla firm – jaką wybrać?

Jak już wspomniano, jest wiele rodzajów pożyczek dla firm. Przedsiębiorcy mogą wybrać między innymi:

  • kredyt inwestycyjny dla firm,
  • leasing firmowy i leasing operacyjny,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt ratalny,
  • pożyczka na samozatrudnienie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy i odpowiada trochę innym potrzebom. Warto tutaj wspomnieć, że dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, dostępne jest także finansowanie pozabankowe dla firm. Są to na przykład różnego rodzaju dotacje. Można je dostać w Powiatowym Urzędzie Pracy, ale dotacje są oferowane także PFRON, czy też Unię Europejską. Wszystkie te instytucje oferują także dotacje na sprzęt dla osób już prowadzących działalność gospodarczą.

Pożyczki na raty – gdzie je dostać?

Jeśli chodzi o pożyczki na raty, są to po pierwsze kredyty gotówkowe, o które można aplikować w banku lub innych instytucjach, a po drugie zwyczajne raty na sprzęt dla firm. Kredyt gotówkowy, zwany potocznie pożyczką, to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają sporo wydatków i nie chcą wskazywać dokładnie, na co przeznaczą środki. Kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, czy inwestycyjnego. Najbezpieczniejsze jest uzyskanie kredytu w banku, jednak instytucje te są dość restrykcyjne, jeśli chodzi o przyznawanie środków. Alternatywą może być także udanie się do parabanku lub firmy pożyczkowej, jednak oprocentowanie może w takim przypadku być bardzo wysokie.

Jeśli chcesz kupić większy i nieco bardziej kosztowny sprzęt, rozwiązaniem również będzie wzięcie go na raty. Taką opcję dla firm oferuje obecnie większość sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Na co można wziąć pożyczki na raty?

Pożyczki na raty są dla firm wygodnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Sporo osób zaciąga tego rodzaju pożyczkę po to, aby rozwinąć działalność, czy sfinansować różnego rodzaju inwestycje z nią związane. Częstym scenariuszem jest także wzięcie pożyczki na spłatę istniejących już zobowiązań – a to niestety sytuacja, z którą mierzy się obecnie wielu przedsiębiorców. Długi mogą powstać w firmie z różnych powodów. Może to być niewypłacalność wspólnika lub kontrahenta, czy też słabe wyniki finansowe przekładające się na przykład na brak możliwości opłacenia pracowników.

Jeśli wiesz, że nie popadniesz w spiralę długów, wzięcie pożyczki na raty jest dobrym rozwiązaniem, aby spłacić swoje zobowiązania.

Pożyczki na raty można, jak już wspomniano, zaciągnąć także na zakup sprzętu, inwestycje, czy też zatrudnienie nowego pracownika. Częstym powodem wzięcia pożyczki jest także sfinansowanie podróży służbowej, lub otwarcie nowej filii danej firmy w innym miejscu.

Szybka pożyczka dla firm, czyli na co uważać?

Kredyt gotówkowy, pożyczki na raty, czy inne formy finansowania są dostępne w różnych instytucjach. Najbezpieczniejszą opcją jest oczywiście zaciągnięcie tego rodzaju pożyczki w banku. Instytucja bankowa to miejsce, które ma bardzo restrykcyjne podejście do prawa i w przypadku uzyskania finansowania, niewielkie jest prawdopodobieństwo podpisania umowy, która byłaby wyjątkowo niekorzystna dla klienta. Żeby jednak uzyskać kredyt w banku, potrzebna jest dobra historia kredytowa, a często także wypełnienie sporej ilości dokumentów.

Alternatywą może być szybka pożyczka dla firm. Instytucje, oferujące pożyczki tego rodzaju kuszą klientów możliwością otrzymania dużej ilości gotówki, często już tego samego dnia, bez wypełniania sterty dokumentów i posiadania nienagannej historii kredytowej. I choć otrzymanie szybkiej pożyczki wydaje się proste i bezpieczne, może w istocie skończyć się różnie. Firmy tego rodzaju przewidują często bardzo krótki czas na spłatę całej sumy, a w przypadku niewywiązania się z umowy, straszą dużymi karami finansowymi. Dodatkowo raty bywają w tym przypadku dość wysokie. Choć maksymalnie oprocentowanie pożyczek pozabankowych również uregulowanie jest prawnie, firmy takie często narażają klientów na dodatkowe koszty, wskazane w umowie.

Kredyt gotówkowy na działalność gospodarczą

Kredyt gotówkowy na działalność gospodarczą, oferowany przez bank, to rozwiązanie, które wymaga od przedsiębiorców spełnienia pewnych warunków. W znacznej większości banków oraz innych instytucji finansowych wymagane jest, aby przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą co najmniej 12 miesięcy, zanim zawnioskuje o kredyt. Zdarzają się także banki, które za minimalny okres prowadzenia działalności uznają 24 miesiące. Często konieczne będzie także dołączenie dokumentów z ZUS-u oraz od klientów, potwierdzających, że firma nie zalega ze zobowiązaniami.

Warto zaznaczyć, że kredyt gotówkowy można wziąć także w firmie pozabankowej, i w takim przypadku jego uzyskanie jest znacznie prostsze. Dobrze jest jednak, jak już wspomniano, mieć świadomość kosztów i ryzyka, związanych z tego rodzaju finansowaniem. Instytucje bankowe, choć wymagają więcej, są też bardziej stabilne i po prostu tańsze.

Kredyt inwestycyjny – na czym polega?

Rozwiązaniem, przygotowanym specjalnie dla przedsiębiorców jest kredyt inwestycyjny. To forma pożyczki, przeznaczonej specjalnie na różnego rodzaju inwestycje. Jest to kredyt bankowy, który można przeznaczyć na modernizację firmy, powiększenie majątku, lub też nabycie akcji, czy udziałów w firmie. Co ważne, aby dostać tego rodzaju pożyczkę, konieczna jest pozytywna ocena wskazanej inwestycji. Analizuje ją bank w trakcie rozpatrywania wniosku. Bardzo często banki, udzielające tego typu kredytów wymagają udziału finansowego danego przedsiębiorstwa, aby zminimalizować ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania. Zazwyczaj jest to wkład firmy, wynoszący 20 albo 30 procent.

Kredyt tego rodzaju wypłacany jest w jednej transzy, lub ratach, może też mieć formę linii kredytowej – zależnie od umowy podpisanej z bankiem. Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie przede wszystkim dla rozrastających się firm, które planują dalszy rozwój lub przekształcenie się w większe przedsiębiorstwa. Z tego rodzaju finansowania można korzystać także w przypadku chęci zakupu akcji, obligacji, czy innego rodzaju inwestycji, które podniosłyby prestiż lub majątek danej firmy.

Czy warto wziąć pożyczkę na raty?

Jeśli planujesz rozwijać swoją firmę, lub masz chwilowe problemy z płynnością finansową, ratowanie się pożyczką na raty bądź kredytem może być jedyną opcją. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę każda firma na pewnym etapie działalności zaciąga różnego rodzaju pożyczki lub kredyty. Dzięki pieniądzom, otrzymanym w szybkim czasie od instytucji bankowej lub też firmy pożyczkowej, możliwe jest spłacenie zobowiązań lub rozwój firmy, z którym nie warto zwlekać. Choć pożyczka na raty to dodatkowy koszt w momencie jej spłacania, ma także swoje plusy — może sprawić, że firma wzbogaci się dużo szybciej, niż gdyby nie miała dodatkowego źródła finansowania.

Polecamy

Więcej w tym dziale: