Samozatrudnienie jako forma zarabiania dominuje w Afryce. Polska w tyle za bogatymi krajami

Informacje o autorze

12 sierpnia 2021
Udostępnij:

Samozatrudnienie jako forma zarobkowania dominuje w krajach najbiedniejszych o słabiej rozwiniętych gospodarkach. Z kolei w krajach wysoko rozwiniętych współczynnik osób samozatrudnionych wynosi zaledwie 12,2 proc. pracującej populacji. To główne wnioski z badania wykonanego przez Międzynarodową Organizację Pracy. Polska wypada najgorzej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Fot. YAY Foto/ Phonlawat

Instytucja przy ONZ dokonała analizy form zatrudnienia i struktury w poszczególnych krajach. Okazuje się, że wypychanie pracowników na samozatrudnienie to domena państw ubogich. W krajach bogatszych ta forma zarabiania stanowi znakomitą mniejszość osób pracujących. Niger notuje odsetek samozatrudnionych na poziomie 95 proc., a w USA zaledwie 6 proc. zarabia w ten sposób.

Według badania Międzynarodowej Organizacji Pracy w ubogich krajach aż 80 proc. ludności zarabia będąc samozatrudnionymi. Średnio na całym świecie wskaźnik ten oscyluje na poziomie 46,5 proc. Z kolei w krajach bogatych poziom samozatrudnionych wśród wszystkich pracujących wynosi 12,2 proc. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych zaledwie 6,1 proc. pracowników zarabia będąc tzw. „self-employed”. W Norwegii współczynnik ten wynosi niewiele więcej bo 6,5 proc. Samozatrudnieni w Dani stanowią 8,3 proc. , a w Niemczech 9,6 proc. Z kolei w Szwecji samozatrudnienie jako forma zarobkowania stanowi 9.8 proc. We Francji i Finlandii odsetek ten stanowi odpowiednio 12,1 proc. oraz 13,5 proc. Samozatrudnieni w Szwajcarii jako procent wszystkich pracujących wynoszą 14,4 proc. Z krajów Unii Europejskiej najwyższy wskaźnik samozatrudnionych ma Grecja na poziomie 31,9 proc.

Na drugim biegunie są biedne kraje Afryki. Niechlubnym liderem jest Niger z odsetkiem samozatrudnionych na poziomie 95,1 proc. Wskaźnik powyżej 90 proc. notują także Republika Środkowoafrykańska, Czad, Gwinea, Somalia, Południowy Sudan czy Sierra Leone. Z kolei w przedziale między 80-90 proc. samozatrudnionych znajdują się m.in. takie kraje jak: Benin, Madagaskar, Korea Północna, Erytrea, Burundi, Burkina Faso, Mozambik, Etiopia, Tanzania czy Afganistan.

Polska na tym tle z odsetkiem sięgającym 20 proc. samozatrudnionych ma jeszcze sporo do zrobienia. Z krajów Europy Środkowo-Wschodniej notujemy najwyższy wskaźnik „self-employed”. W Czechach samozatrudnieni stanowią 16,8 proc. wszystkich pracowników. Na Słowacji i na Ukrainie odsetek ten oscyluje wokół 15 proc. Litwa, Łotwa i Estonia mieszczą się w przedziale 11-11,5 proc. Z kolei na Węgrzech i w Bułgarii samozatrudnieni stanowią 10,8 proc.

Polecamy

Więcej w tym dziale: