Subwencja z tarczy finansowej dla firm. Dziś mija ważny termin

Informacje o autorze

15 kwietnia 2021
Udostępnij:

Twój firma ubiegała się o pomoc finansową z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, ale uzyskałeś decyzję odmowną lub częściowo odmowną? Firmy w takiej sytuacji mogą złożyć odwołanie. Jak firmy mogą się odwołać od tych postanowień i do kiedy mają czas?

Shutterstock/ Bartosz Zakrzewski

Od startu programu subwencji dla firm w ramach tzw. tarczy finansowej. Są jednak firmy, które z różnych powodów nie uzyskały pozytywnej decyzji. Termin składania dokumentów w postępowaniu wyjaśniającym mija dziś.

O zbliżającym się ostatecznym terminie złożenia dokumentów w postępowaniu wyjaśniającym poinformował Bartosz Marczuk, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.- Drodzy Przedsiębiorcy. Przypominam, że dzisiaj jest ostatni dzień na składnie tzw. postępowań wyjaśniających w Tarczy Finansowej – napisał w mediach społecznościowych, Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu do dnia 15 kwietnia 2021 r. możliwości składania zapytań w postępowaniu wyjaśniającym, dotyczącym wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy przez PFR, przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej albo odwołania do dnia 22 czerwca 2021 r.

Odwołanie od decyzji PFR krok po kroku

1. Wypełnij formularz w systemie bankowości elektronicznej banku, w którym składany był wniosek
2. Wniosek za pośrednictwem banku trafia do Polskiego Funduszu Rozwoju
3. PFR analizuje wniosek odwoławczy i przekazuje decyzję za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Wysokość subwencji przyznanej mikrofirmie zależy od spadku jej obrotów oraz od liczby pracowników: spadek obrotów o co najmniej 30% to 18 tys. zł na pracownika, a o co najmniej 60% – 36 tys. zł na pracownika. Maksymalna do uzyskania kwota subwencji dla mikroprzedsiębiorców wynosi więc 324 tys. złotych

Dla kogo subwencja i jej umorzenie?

Mikroprzedsiębiorca, który starał się o subwencję musiał spełnić łącznie trzy kryteria:

1) Pierwsze z nich dotyczy prowadzenia działalności w jednej ze wskazanych branży wskazanych na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

2) Drugie kryterium dotyczy spadku obrotów o co najmniej 30%. Przedsiębiorca mógł wybrać, które dwa okresy chce w tym celu porównać. Mógł to być kwiecień – grudzień 2020 r. do kwietnia – grudnia 2019 r. lub październik – grudzień 2020 r. do października – grudnia 2019 r.

3) Trzeci warunek to brak zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS na 31 grudnia 2019 r. lub 31 grudnia 2020 r. lub na dzień składania wniosku.

Całkowite umorzenie subwencji jest możliwe, jeżeli mikroprzedsiębiorca spełni jeszcze dwa warunki. Pierwszym z nich jest nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej w okresie od dnia złożenia wniosku o subwencję do 31 grudnia 2021 r. Drugim – utrzymanie średniego zatrudnienia w 2021 r. w porównaniu do 2020 r.

Polecamy

Więcej w tym dziale: