Samodzielna działalność gospodarcza – czy to się opłaca?
Samodzielna działalność gospodarcza to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność. Praca na etacie daje duże poczucie bezpieczeństwa i sporo osób wybiera ten rodzaj poprowadzenia kariery zawodowej. Jednak etat to także hierarchia i pewna struktura obowiązków, która na umowie o pracę pojawia się w mniejszym lub większym zakresie. Działalność gospodarcza w wielu aspektach daje natomiast wolność – choć oczywiście należy sprostać pewnym wymogom, które narzucane są na przedsiębiorcę. Każda działalność gospodarcza obarczona jest kosztami, takimi jak ZUS, czy opodatkowanie. Warto jednak mieć świadomość, że na początku działalności można skorzystać z wielu przywilejów, takich jak mały ZUS, czy choćby kredyt podatkowy.
Jeśli chodzi o zarobki w działalności gospodarczej, wszystko zależy od jej tematu oraz narzuconych przez przedsiębiorcę cen. Choć na wysokość cen surowców, potrzebnych do wytworzenia konkretnych dóbr czy usług, właściciel działalności nie ma większego wpływu, to na swoim własnym, komercyjnym podwórku, może już być sobie panem i władcą.
Zalety prowadzenia działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej jest niewątpliwie sporym wyzwaniem. Zanim więc wspomnimy o zaletach własnej działalności, warto najpierw powiedzieć trochę o minusach tej formy biznesu. Przede wszystkim, osoba prowadząca własną działalność, podczas całego okresu jej trwania, zobowiązana jest do odprowadzenia wymaganych składek, takich jak ZUS, czy też – jeśli przedsiębiorca rozlicza się w taki sposób – zaliczek na podatek dochodowy. Własna działalność to także odprowadzenie podatku VAT, obowiązki związane z ewentualnym zatrudnianiem pracowników, a także spełnianie dodatkowych norm, takich jak na przykład wytyczne sanitarne (w przypadku niektórych typów działalności), czy też respektowanie przepisów przeciwpożarowych.
Czy biorąc pod uwagę wszystkie te warunki, nadal warto prowadzić własną działalność? Na to pytanie każdy odpowie w inny sposób. Warto jednak mieć na uwadze, że własny biznes to nie tylko obowiązki, ale także korzyści. Są to między innymi:
- elastyczność działań i kreatywność,
- pełna kontrola nad finansami,
- brak limitów zarobków,
- niskie koszty na początku prowadzenia działalności,
- proste podatki,
- możliwość szybkiego rozwoju.
Wiele osób, które zakładają działalność, wskazują także korzyści emocjonalne – kontynuowanie rodzinnej tradycji, możliwość stworzenia czegoś samodzielnie. Tego rodzaju motywacje na pewno pomagają wspiąć się na szczyt.
Pełna kontrola nad zyskami
To, co najmocniej przyciąga przyszłych przedsiębiorców do założenia własnej działalności, to na pewno pełna kontrola nad zyskami. Jak wszystko, ma ona swoje plusy i minusy. Prowadząc własną firmę, będziesz, ja już zostało wspomniane, odpowiedzialny za wiele kwestii – od rozliczeń związanych z zakupem towarów, po odprowadzanie podatku VAT oraz osobistego. W większych firmach do kosztów dochodzą także kwestie związane z zatrudnianiem pracowników.
Pomijając jednak koszty, przedsiębiorca prowadzący własną działalność ma tak naprawdę zupełną kontrolę nad zarobkami, co objawia się choćby w samodzielnym kształtowaniu cen towarów i usług. Możliwości są tym większe, im bardziej niszowa jest branża, w której działasz. W przypadku przesycenia rynku danym typem produktów czy usług, ceny kształtuje w dużej mierze konkurencja, jednak jeśli znajdziesz temat, który nie jest jeszcze podjęty przez innych przedsiębiorców, możesz ustalać własny zakres cen.
Brak limitów zarobkowych
Dużym plusem w prowadzeniu działalności jest brak limitów zarobkowych. Prowadząc własny biznes, możesz zarabiać właściwie nieograniczoną ilość pieniędzy. Jedynym stoperem mogą być podatki – im więcej zarabiasz, tym więcej będziesz musiał w efekcie oddać urzędowi skarbowemu. Praca na własnej działalności pod tym względem różni się zdecydowanie od etatu. W tym ostatnim przypadku pensje są z góry ustalone, a otrzymanie podwyżki od szefa często wiąże się z dużym trudem. Warto jednak zaznaczyć, że praca na etacie daje poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość na przykład płatnego urlopu. W przypadku własnego biznesu kilka dni wolnych od pracy to niejednokrotnie luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Elastyczność
Kolejną zaletą prowadzenia własnego biznesu jest elastyczność, która dotyczy wielu aspektów posiadania jednoosobowej działalności gospodarczej. Przede wszystkim warto tutaj wskazać brak określonych godzin pracy. Ma to oczywiście, jak zawsze, plusy i minusy. Elastyczny czas pracy to często tak naprawdę praca „po godzinach”. W przypadku własnej działalności zawsze jest coś do zrobienia. Pracę zabieramy często na wakacje oraz do domu.
Z drugiej strony, przedsiębiorca samodzielnie kształtuje swoje godziny pracy. Jeśli nie masz jeszcze wypracowanego systemu, warto narzucić sobie pewne ramy, tak, aby praca zajmowała tylko pewną wydzieloną część Twojego dnia. Ważna jest, żeby pamiętać o czasie dla siebie i rodziny – w innym wypadku praca w elastycznych godzinach szybko stanie się pewną drogą do wypalenia.
Niskie koszty startowe
Wielu przedsiębiorców może obecnie liczyć na szereg ulg, które ułatwiają wejście do świata biznesu. Wśród nich warto przede wszystkim wymienić zerowy ZUS przy tak zwanej uldze na start. Ulga obejmuje przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności. Na tym jednak nie kończą się bonusy dla małych przedsiębiorstw. Po sześciu miesiącach przedsiębiorca ma prawo przejść na tak zwany mały ZUS, który pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić.
Z jakich jeszcze przywilejów może skorzystać początkujący przedsiębiorca? Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o dotacjach na start z urzędu pracy czy innych instytucji, a także wakacjach kredytowych, które mocno zmniejszają koszty prowadzenia działalności w pierwszych latach.
Łatwiejsze rozliczenia podatkowe
Jednoosobowe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z kilku typów rozliczeń z urzędem skarbowym. Małe firmy bardzo często korzystają z opcji podatku liniowego, który wynosi 19 procent, i jest prostym sposobem rozliczania. Jednak jeśli Twoje roczne dochody nie przekraczają 120 tysięcy złotych, korzystniejsze będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych, które dla tego progu dochodowego wynosi 12 procent. Inną opcją jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – tutaj podatek może wynosić nawet jedyne 3 procent, w takim przypadku trzeba jednak spełnić specjalne wymagania. Oczywiście zakres dochodów przy tym sposobie rozliczania ma niebagatelne znaczenie.
Przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie trzeba także prowadzić pełnej księgowości – chyba, że Twój roczny dochód przekroczy 2 miliony euro.
Możliwość szybkiego rozwoju
Małe przedsiębiorstwa, dopiero wchodzące na rynek, oprócz dużej ilości ulg na start, często mają także bardzo ciekawy biznesplan. Rozpoczęcie własnego biznesu to przygoda, a jej początek napędzany jest entuzjazmem – jednej, lub większej ilości osób. Pomysł na własny biznes powinien być jednak poprzedzony dokładnym researchem rynku. Jeśli badanie konkurencji oraz potrzeb rynku okaże się trafne, niewielki biznes ma szanse w krótkim czasie mocno się rozrosnąć i zdobyć szerokie grono klientów.
Warto zaznaczyć, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej firmy jest prostsze, niż na przykład współprowadzenie spółki. W tym ostatnim przypadku kluczowe decyzje często podejmowane są wspólnie, przez osoby partycypujące w działalności w różnych zakresach. Może to opóźniać pewne kroki rozwojowe, które jednoosobowa działalność ma szansę wdrożyć dużo szybciej. A z pewnymi działaniami nie warto czekać – refleks, w przypadku prowadzenia działalności odgrywa często najważniejszą rolę.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)