Zapomniałem kodu PIN do karty bankomatowej — co powinienem zrobić?

Informacje o autorze

18 lutego 2025
Udostępnij:

Jeśli zapomnisz kod PIN do karty bankomatowej, to zasadniczo nie będziesz mógł autoryzować płatności kartą. Na szczęście rozwiązanie tego problemu zazwyczaj jest banalne. Wystarczyć może kilka kliknięć na komputerze lub w aplikacji mobilnej banku.

Co zrobić, gdy zapomniałem kod PIN do karty płatniczej?

Jeśli zapomniałeś numeru PIN, to:

  • Zachowaj spokój — zapomniany numer PIN to na ogół mały problem, który szybko rozwiążesz.
  • Ustal nowy kod PIN najprościej zrobisz to za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Nowy PIN możesz ustawić na jeden z kilku sposobów.

W jaki sposób zmienić kod PIN?

Każdy bank ma własne procedury dotyczące sposobów nadawania nowego numeru PIN. Wśród opcji pojawia się:

  • Bankowość internetowa — wystarczy zalogować się na swoje konto i przejść do sekcji dedykowanej karcie płatniczej i ustawieniu kodu PIN.
  • Aplikacja mobilna jeśli zależy Ci na szybkim odblokowaniu karty, to sprawdź dostępność opcji zmiany PIN-u z poziomu aplikacji mobilnej banku.
  • Infolinia — zadzwonienie na infolinię banku jest dość szybkim sposobem zmiany kodu PIN. W trakcie rozmowy pracownik banku zada pytania, aby potwierdzić tożsamość.
  • Bankomat — niektóre bankomaty własne banków umożliwiają zmianę PIN-u. Nie jest to jednak dobra opcja, gdy zapomnisz PIN. Bankomat będzie bowiem wymagał podania obecnego kodu. Ponadto opcja zmiany numeru PIN w bankomacie może wiązać się z opłatą.
  • Oddział banku — pracownik w placówce banku również powinien Ci pomóc w ustawieniu nowego kodu PIN do karty płatniczej.

W większości przypadków nowy PIN ustawisz bez ponoszenia kosztów. Niemniej wszystko zależy od cennika obowiązującego w danym banku.

Jaki nowy PIN będzie właściwy?

Ustalając PIN twojej karty, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • PIN powinien być nieoczywisty — kody typu „1111” lub „1234” są wyjątkowo proste do zapamiętania. Jednakże takie ciągi znaków są kiepskim pomysłem. Nie najlepszym pomysłem jest też podanie roku urodzenia jako kodu PIN. Oczywisty kod PIN ułatwi pozyskanie pieniędzy przestępcy, który ukradnie kartę. 
  • Utwórz zróżnicowany kod numer PIN karty powinien składać się z różnych cyfr. Najlepiej, gdyby kod byłby dla Ciebie łatwy do zapamiętania, a jednocześnie trudny do odgadnięcia przez osoby trzecie.
  • Nikomu nie podawaj kodu PIN pamiętaj, że zawsze jesteś jedyną osobą, która powinna znać kod PIN do twojej karty płatniczej.
  • Nigdzie nie zapisuj swojego PIN-u — kod PIN należy zapamiętać, ale nigdzie go nie zapisywać. Wyjątkowo złym pomysłem jest zapisanie kodu na kartce i przechowywanie jej w portfelu. Byłoby to niezwykłe ułatwienie dla ewentualnego przestępcy.
  • Kod powinien być unikalny pamiętaj, żeby ustalić unikalny PIN do swojej karty. Innymi słowy, PIN do karty powinien być inny niż np. kod PIN do telefonu. 

Na wszelki wypadek ustal też limity płatnicze karty w rozsądnej wysokości. Najprościej zrobisz to przez bankowość elektroniczną.

Jaka jest rola kodu PIN karty bankomatowej?

Celem kodu PIN jest zabezpieczenie dostępu do Twoich pieniędzy. Miej też świadomość kilku kwestii:

  • Jeśli parokrotnie wprowadzono błędny kod PIN, to karta ze względów bezpieczeństwa zostanie zablokowana. Gdy więc zapomnisz kodu, to wpisywanie losowego ciągu cyfr nie rozwiąże problemu.
  • Przy pierwszym użyciu danej karty płatniczej zawsze trzeba wprowadzić kod PIN.
  • Transakcje kartą o niewielkiej wysokości można przeprowadzić bez kodu PIN. W standardowych przypadkach można realizować płatności do 100 zł bez podawania numeru PIN.

Podsumowując, zapomniany kod PIN do karty płatniczej zwykle nie jest żadnym większym problem. Trzeba po prostu ustawić nowy kod i go zapamiętać.

Polecamy

Więcej w tym dziale: