Minął termin skorzystania ze zwolnienia składek na ZUS dla przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do składania rozliczeń. Pozostali właściciele firm kwalifikujący się do tej formy pomocy mają czas na złożenie wniosku do 30 kwietnia.
Pomoc zakładała zwolnienie z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r., za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r.
Termin minął wyłącznie dla tych płatników, którzy są zobowiązani do składania rozliczeń. W ich wypadku byli zobowiązaniu przekazać deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za okres, za który występują o zwolnienie z opłacania składek. Oczywiście obowiązek ten nie dotyczy tylko płatników zwolnionych z przekazywania, co miesiąc dokumentów rozliczeniowych.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B7) musi trafić do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Można go złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.
By #przedsiębiorca otrzymał #zwolnienie ze #składki, musi najpierw złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte wnioskiem o #umorzenie.
Ważny termin mija już jutrohttps://t.co/00OqufbWn9
— ZUS (@zus_pl) March 30, 2021
Jakie firmy mogą wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS
Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (według kodu PKD odnotowanego w rejestrze REGON na 30 listopada 2020 r.). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.
Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Nowe rozporządzenie przesunęło o miesiąc termin złożenia wniosku, czyli wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Zmienił się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 31 marca 2021 r., chyba, że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.
Co oprócz zwolnienia z ZUS?
W myśl nowego rozporządzenia przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Co ważne, wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 7.0. złożone do 27 lutego włącznie (przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie z opłacania składek będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych – do 31 marca 2021 r.
Premier zapowiada przedłużenie pomocy
Zapowiedź przedłużenia instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej padła z ust premiera Mateusza Morawieckiego dokładnie tydzień temu. – Zmagamy się z 3. falą epidemii, która jest bardzo groźna dla życia, zdrowia i dla gospodarki, dla utrzymania i ochrony miejsc pracy. Dlatego podjąłem decyzję, że w marcu będziemy kontynuować nasz program wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż – ogłosił dziś Mateusz Morawiecki. Wsparcie zakłada przedłużenie zarówno tarczy branżowej zawierającej takiej rozwiązania jak 5 tys. zł dotacji, świadczenie postojowe, zwolnienia z ZUS, dofinansowanie na pracowników oraz tarczy finansowej, z której firmy mogą pozyskać subwencję.’
?️ Wsparcie w ramach #TarczaBranżowa:
zwolnienie ze składek ZUS
postojowe
5 000 zł dotacji pic.twitter.com/Ktyyq3vFXZ— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 12, 2021
Oprócz przedłużenia pomocy premier zapowiedział także iż umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0 ruszą 29 kwietnia. Szef rządu dodał, że właściciele firm działających pod 54 wybranymi kodami PKD otrzymają pełne umorzenie. Pierwotnie przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencję z Tarczy Finansowej 1.0 byli zobowiązani do zwrotu 25 proc. otrzymanej kwoty. Decyzją premiera te firmy nie muszą zwracać nawet części uzyskanej subwencji. Wsparcie w całości będzie więc traktowane jak dotacja bezzwrotna.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)