Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zyskaj na innowacjach!

Wiedza i technologia to kluczowe przewagi konkurencyjne dużych, nowoczesnych przedsiębiorstw. Dzięki Dolnośląskiemu Ośrodkowi Transferu Wiedzy i Technologii (DOTWIT) również małe i średnie firmy mają możliwość wykorzystania innowacji w swojej działalności. Z bezpłatnego Narzędzia Audyt Technologiczny (NAT), opracowanego przez Ośrodek, korzysta coraz więcej firm, a kilka z nich jest już na etapie wdrażania innowacyjnych rozwiązań. O korzyściach płynących z wykorzystania NAT rozmawiamy z przedstawicielami firm: ax RFID i Pure Biologics.

Od czego zacząć?


Małgorzata Korczak

O NAT dowiedziałam się od konsultanta DOTWIT. To właśnie on zaproponował mi wypróbowanie Narzędzia Audyt Technologiczny. Wykonanie badania programem NAT nie niesie żadnego ryzyka, a w końcowym efekcie można tylko zyskać. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić audyt za jego pomocą – mówi Małgorzata Korczak, dyrektor zarządzająca w firmie ax RFID, zajmującej się doradztwem, projektowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych systemów automatycznej identyfikacji, opartych na technologii RFID (ang. Radio Frequency Identification).


Filip Jeleń

Nasz pierwszy kontakt z DOTWIT został zainicjowany przez konsultanta Ośrodka. Do przystąpienia do projektu skłoniła nas możliwość zbadania aktualnego stanu oraz potencjału technologicznego naszej firmy. Uzyskanie takich informacji było dla nas bardzo cenne. Dodatkowo badanie NAT jest bezpłatne, więc nie ponieśliśmy z tego tytułu żadnych kosztów – informuje dr Filip Jeleń, współwłaściciel firmy Pure Biologics.

Przeprowadzanie audytu przez przedsiębiorców

Narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z niego każdemu przedsiębiorcy – obsługa programu nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu badań jakości. Aplikacja posiada przejrzysty i przyjazny interfejs, który krok po kroku prowadzi przedsiębiorcę przez każdy etap badania. Kompleksowość analizy jest zapewniana przez podział audytu na 3 główne części. Pierwszym etapem badania jest audyt wstępny, który służy zebraniu podstawowych informacji o firmie. Po nim następuje audyt pogłębiony. Jego zadaniem jest sporządzenie całościowej oceny stanu przedsiębiorstwa. Ostatnia część to audyt doskonalący, którego zadaniem jest wskazanie przyszłych kierunków rozwoju firmy, a także obszarów, w których przedsiębiorca może wprowadzić udoskonalenia.

NAT umożliwia dostrzeżenie najistotniejszych aspektów zarządzania firmą, utwierdzenie się w przyjętych działaniach lub konieczności zmian. Badanie porusza także kluczowe kwestie. W kontekście działań naszej firmy istotnym było pytanie o korzystanie z prawa własności intelektualnej – informuje Małgorzata Korczak z ax RFID. – Zaletą całego procesu jest możliwość zapisania stanu badania i powrócenia do niego w dowolnym momencie. Jest to ważne, gdyż niektóre pytania wymagają dłuższego zastanowienia, dodatkowych analiz czy wewnętrznych konsultacji – dodaje Korczak. – Badanie w całości polega na odpowiadaniu na pytania zarówno otwarte, jak i zamknięte. Interfejs programu jest przejrzysty i łatwy w nawigacji, co znaczenie skraca czas audytu. W naszym przypadku odpowiedź na wszystkie pytania zajęła około trzech godzin – mówi Filip Jeleń z Pure Biologics.

NAT wskazuje kierunki zmian

Prawdziwą siłą Narzędzia Audyt Technologiczny są możliwości, jakie wyniki audytu otwierają przed przedsiębiorcami. Wskazują bowiem obszary, w które warto inwestować i możliwości wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. DOTWIT w swojej bazie posiada szereg ośrodków naukowych dysponujących technologiami, które można wdrożyć w firmach. – W mojej opinii narzędzie NAT ułatwia samoocenę bieżącej sytuacji firmy. Odpowiedzi do pytań zamkniętych w sposób sugestywny wskazują sposoby prawidłowego oraz objawy negatywnego funkcjonowania opisywanych aspektów działania przedsiębiorstwa. Daje to możliwość dostrzeżenia słabych stron, a przez to zachęca do poszukiwania rozwiązań poprawiających analizowany parametr. Najważniejszą zaletą NAT jest fakt, że informacje o zapotrzebowaniu na innowacyjne rozwiązania w firmie trafiają do bazy DOTWIT, gdzie są kojarzone oraz dopasowywane do technologii i projektów naukowych dostępnych w bazie – wyjaśnia Filip Jeleń z Pure Biologics.

Niewątpliwą zaletą przeprowadzania przez firmy audytu technologicznego za pomocą Narzędzia Audyt Technologiczny (NAT) jest uzyskanie wyników wskazujących obszary i zakres możliwych do wdrożenia innowacji. Platforma DOTWIT pełni natomiast rolę pośrednika w znalezieniu najlepszych dla danej firmy rozwiązań.

Narzędzie Audyt Technologiczny jest dostępne bezpłatnie dla każdego przedsiębiorcy. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej: www.nat.dotwit.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.