Ranking kont firmowych

BankMail – list polecony przez bankowość elektroniczną

Opis projektu: BankMaila to cyfrowy list polecony, wysyłany i odbierany przez bankowość elektroniczną.

Wygodnie, bez wychodzenia z domu lub z pracy i zapamiętywania haseł. Szybko, nie tracąc czasu i nerwów w kolejkach. O każdej porze, bez ograniczenia godzinami otwarcia poczty. Tanio, z przejrzystymi opłatami – 1,5 zł za wysłany list, odbiór za darmo. Płacąc za konkretną usługę, bez żadnych abonamentów. Bezpiecznie, z zachowaniem poufności, wykorzystując sprawdzone szyfrowanie. Bez drukowania i gromadzenia sterty papierów, bo BankMail jest też elektronicznym archiwum otrzymanych i wysłanych wiadomości. Ważne dokumenty są bezpieczne w banku, łatwo je później odszukać.

BankMail jest dostępny w wersji niepublicznej, używanej przez partnerów bankowych i instytucjonalnych do testów. Trwają negocjacje w sprawie wdrożeń. Na uruchomienie usługi dla klientów banku są potrzebne 4 miesiące od podpisania umowy z danym bankiem.

Branża / kategoria: commerce, informatyka, inne, prawo

Rok powstania: 2015

Skąd pomysł: Michał Olszewski wpadł na pomysł BankMaila kilka lat temu kiedy „kolega kolegi siostry”, mieszkający daleko od stolicy, zwrócił się do niego o zaopiniowanie dokumentu, który składał do NCBR. Michał przekazał mu swoje uwagi, ale ich nie uwzględniono i wniosek został odrzucony. Wtedy Michała poproszono o złożenie profesjonalnego odwołania, na które zostało parę dni. Michał wiedział, że projekt jest dobry i potrafi skorygować dokumentację. Wcześniej musiał jednak zawrzeć umowę z klientem.

Nie było już czasu na wymianę listów, więc wsiadł w samochód, pojechał na rubieże Polski, uzyskał podpis, wrócił do Warszawy i złożył dokumenty do NCBR. Udało się, ale w wielu przypadkach dnia na dojazd do klienta brakuje. Jednocześnie pojawiły się możliwości zdalnego potwierdzenia tożsamości i złożenia oświadczenia woli. Michał zaczął zastanawiać się nad stworzeniem konkretnego i klarownego rozwiązania tego problemu za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Dla kogo: Każdy dorosły mieszkaniec Polski, z wyjątkiem osób które lubią tracić czas w kolejkach na poczcie.

Finansowanie: środki własne

Model biznesowy: sprzedaż produktu lub usługi

Pomysłodawcy projektu: Założycielem i prezesem jest Michał Olszewski, który pracuje też jako partner w Movens Capital. W latach 2009-2013 był prezesem SkyCash Poland. Brał udział w pracach zespołu doradczego Ministerstwa Cyfryzacji ds. e-doręczeń. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w transakcjach venture capital i private equity oraz zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi.

Spółką kieruje razem z Piotrem Kobierskim, menedżerem ds. wdrożeń w międzynarodowej firmie doradztwa strategicznego. Piotr doradzał największym polskim i europejskim firmom, głównie z sektora telekomunikacyjnego i zaawansowanych technologii m.in. w Accenture, Polkomtel i PGNiG.

W radzie nadzorczej są Marek Dziubiński – założyciel i prezes MedicAlgorithmics oraz Paweł Bochniarz – prezes MIT Enterprise Forum of Poland.

Konkurencja: Na razie nie ma na rynku takiego produktu jak BankMail. To alternatywa dla papierowego listu poleconego, znacznie tańsza i wygodniejsza. Jak to działa? Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej i przejściu do skrzynki BankMail, można przesłać dowolny dokument potwierdzony podpisem elektronicznym do wybranego odbiorcy. Przesłanie wiadomości jest tak proste jak zrobienie przelewu. Nie trzeba znać adresu elektronicznego odbiorcy. Jest pewność, że wiadomość do niego dotarła i została odczytana. Z kolei odbiorca dostaje powiadomienie o nadejściu dokumentu zwykłym e-mailem. Wtedy może się zalogować do BankMaila przez swój bank i odczytać wiadomość. Z usługi mogą korzystać klienci indywidualni i przedsiębiorcy, wymieniając się dokumentami z innymi osobami, firmami i urzędami.

BankMail nie jest konkurencją dla banków, nie odbiera im biznesu. Przeciwnie, daje bankom nowy rynek i możliwości przychodowe, okazję do zaoferowania dotychczasowym i nowym klientom dodatkowej usługi, autentycznie ułatwiającej im życie.

Rynki: globalny, Polska

Najbliższe cele: Wdrożenie w pierwszym banku, po którym o BankMaila upomną się klienci innych banków. Ani się obejrzymy, a BankMail stanie się bardziej powszechny niż SkyCash, który też współtworzyłem od podstaw.

Zespół: 2-5 pracowników

Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

BankMail – list polecony przez bankowość elektroniczną

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.