10 ciekawych start-upów z Afryki

Afryka to kontynent, na którym powstaje coraz więcej ciekawych start-upów. Ich pomysłodawców do działania motywuje przede wszystkim chęć rozwiązywania lokalnych problemów „czarnego lądu”. Przedstawiamy subiektywny przegląd 10 ciekawych start-upów z Afryki.

Instabug

Foto: Instabug.com

Założony w 2012 roku w Egipcie start-up, stworzył innowacyjną usługę. Pozwala ona użytkownikom otrzymywać feedback z wielu różnych aplikacjach czy też o produktach. Dzięki stworzonemu programowi tworzone są raporty oraz przekazywane są szczegółowe dane analityczne.

W grudniu 2016 roku, Instabug został członkiem akceleratora Silicon Valley-based Y Combinator i w tym samym czasie została wprowadzona pierwsza wersja beta tego programu. Niespełna kilka miesięcy później, twórcy start-upa pozyskali z rynku 1 700 000 USD. Pozwoliło to stworzyć już właściwą wersję programu.

RoamSmart

Foto: roam-smart.com

Tunezyjski start-up RoamSmart został założony, podobnie jak Instabug, w 2012 roku. Stworzył on program wspomagający zarządzanie roamingiem. Pomaga operatorom zoptymalizować nakłady pracy, dzięki czemu pozwala na obniżenie kosztów.

Dziś start-up ma 29 klientów, włączając w to Vodacom oraz Orange. Jednak według zapowiedzi twórców, liczba ta w najbliższym czasie wzrośnie do 50.

Tutorama

Foto: Tutorama.me

Kolejny na naszej liście egipski start-up. Tutorama jest platformą łączącą rodziców z wysokiej klasy korepetytorami. Rodzice mogą swoim dzieciom umawiać zajęcia, ale również jednocześnie płacić za nie, wykorzystując stronę internetową. Ponadto daje możliwość śledzenia postępów dziecka w nauce. Ta funkcja jest zbliżona do elektronicznego dziennika.

W kwietniu ubiegłego roku, Tutorama wygrał konkurs MIT Enterprise Forum Arab Startup uzyskując 50 000 USD.

Fuzu

Foto: Fuzu.com

Jest to kenijski start-up założony w 2015 roku.  Jest to platforma pozwalająca użytkownikom zdobywać nowe doświadczenie, dzięki czemu mogą znaleźć znacznie łatwiej nową pracę. Jest to możliwe dzięki konsultingowi, prowadzonym  ćwiczeniom oraz szkoleniom.

Start-up w grudniu 2016 roku przystąpił do programu Rockefeller Foundation and Accenture. Ponadto pozyskał 1 880 000 USD na rozwój i ekspansję do innych części Afryki oraz Azji.

Flare

Foto: flare.co.ke

Następny na naszej liście jest kenijski start-up – Flare. Jest to mobilne rozwiązanie umożliwiające kontakt w ramach jednego systemu w celu uzyskania transportu do szpitala. W Kenii liczba karetek jest bardzo mała. Ponadto odległości pomiędzy szpitalami również są znaczne. Dlatego pomoc sąsiedzka jest nie zbędna. Działanie aplikacji jest bardzo zbliżone do technologii UBER. Wystarczy jedno kliknięcie na telefonie, aby zmobilizować sąsiadów posiadających własne auto.

Cape

Foto: capenetworks.com

Południowo afrykański start-up Cape  prowadzi sieć WiFi i wprowadził narzędzie do monitorowania jakości sieci. The Cape Sensor monitoruje sieć WiFi i sprawdza jej wydajność  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zachowując się przy tym jak prawdziwy użytkownik. W przypadku wykrycia problemów, zgłasza je w czasie rzeczywistym, zanim użytkownicy coś zauważą.

Cape był pierwszą południowoafrykańską firmą, która dołączyła do akceleratora  Highway1 z San Francisco.

Dr CADx

Foto: drcadx.com

Dr CADx z to start-up pochodzący z Zimbabwe.

Założony w sierpniu 2016 r. Start- up opracowuje system diagnostyczny, który pomaga lekarzom w dokładniejszym wykryciu choroby. Ponadto zapewnia diagnostykę radiologiczną w regionach, w których obecnie nie ma radiologów. Przeznaczony jest  do użytku przez lekarzy na komputerach/ tabletach i jest w stanie zdiagnozować większość chorób.

We wrześniu 2016 r. Prototyp Dr CADx osiągnął dokładność 82 procent w rozróżnianiu zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej zdrowych osób od pacjentów z gruźlicą i osób z rakiem płuc.

SpacePointe

spacepointe.com

SpacePointe w Nigerii opracowuje produkty skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), ze szczególnym uwzględnieniem sprzedawców detalicznych. W czerwcu ubiegłego roku SpacePointe ogłosiło, że pozyskał 1,2 miliona dolarów od wielu inwestorów, co umożliwiło wprowadzenie na rynek dwóch aplikacji do zarządzania biznesem i punktów sprzedaży (POS).

Pierwszy, CommercePointe, integruje zarządzanie sklepem i aplikacje POS z platformą rynkową. PointePay z kolei to to mobilna aplikacja z wieloma opcjami akceptacji opcji płatności, w tym gotówką, e-portfelem oraz kartą debetową lub kredytową. Umożliwia detalistom zarządzanie produktami i zapasami, a także pracownikami i klientami

Tress

Start-up Tress z Ghany to aplikacja do pielęgnacji włosów przeznaczona głównie dla kobiet.  Umożliwia im odkrywanie nowych fryzur, znajdowanie szczegółowych informacji na ich temat
Zaledwie cztery miesiące po uruchomieniu, Tress uzyskał możliwość dołączenia do programu Y Combinator Fellowship w Dolinie Krzemowej.

Andela

Foto: andela.com

Start-up pochodzący z Nigerii pozwala znaleźć pracę w branży IT. Poszukującymi pracowników poprzez ten portal są przede wszystkim duże korporacje jak Microsoft czy Facebook. Jednak co jest bardzo ważne mogą oni pracować zdalnie, nie wyjeżdżając poza swój kraj. Przekłada się to na stopniowy rozwój lokalnej gospodarki.

W 2017 roku Fundacja Chan Zuckerberg Initiative wsparła start-up kwotą 24 000 000 USD.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*