Ranking kont firmowych

10 filmów o biznesie i start-upach, które warto obejrzeć

Historie sukcesu, ale i porażek firm oraz start-upów to często idealny przepis na dobry film. Ciekawe ekranizacje mogą nie tylko zainspirować pomysłem na biznes, ale także pozwolą na wyniesienie cennych lekcji od założycieli biznesów. Oto 10 filmów o biznesie i start-upach, które warto obejrzeć.

filmy o biznesie

10 filmów o biznesie i start-upach; Fot. YAY Foto

McImperium/ The Founder (2016)

Reżyseria: John Lee Hancock
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj: USA
Premiera: 24 listopada 2016
Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Obsada: Michael Keaton, Linda Cardellini, Nick Offerman, Karen Lunder, Patrick Wilson, John Carroll Lynch

Film w reżyserii Johna Lee Hancocka z 2016 roku opowiada o początkach amerykańskiej sieci restauracji McDonald’s. Głównym bohaterem jest Ray Krock, amerykański wizjoner, który nieudolnie próbuje sprzedać swój mikser do robienia wielu shake’ów jednocześnie. Gdy przypadkiem odkrywa małą restaurację w San Bernardino, prowadzoną przez braci McDonald, dostrzega w niej wielki potencjał, bowiem stworzyli oni innowacyjny sposób zarządzania kuchnią, nazwany „speedy”. Wprowadzone tam rozwiązanie eliminowało wszystkie problemy, które były normą w wielu amerykańskich restauracjach, jak powolna obsługa, zimne jedzenie czy pomylone zamówienia. Doprowadziło to do bardzo dużej popularności restauracji wśród lokalnych mieszkańców. Pomysłodawcy myśleli o ich restauracji, jako lokalny biznes z kilkoma restauracjami na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jednak Ray Kroc widział restaurację „pod złotymi łukami” jako globalny biznes, dlatego zaproponuje braciom wspólny interes – stworzenie globalnej sieci restauracji. Jednak umowa, którą podpiszą pomysłodawcy systemu „speedy” z Krockiem, okaże się dla nich cyrografem.

Jobs (2013)

Reżyseria: Joshua Michael Stern
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj: Szwajcaria, USA
Premiera: 25 stycznia 2013
Czas trwania: 2 godz. 2 min.
Obsada: Ashton Kutcher, Josh Gad, Dermot Mulroney, J.K. Simmons, Lukas Haas. James Woods

„Jobs” to film biograficzny, ukazujący drogę do sukcesu jednego z największych wizjonerów na świecie – Steve’a Jobsa. Historia zaczyna się od garażu, gdzie Steve Jobs wspólnie ze Stevem Wozniakiem pracują nad pierwszym komputerem, dając tym samym początek firmie Apple. Gdy pojawia się inwestor pomysł z garażu zaczyna wychodzić w świat. Ich pomysł zaczyna w dość szybkim tempie deklasować konkurencję, dzięki czemu odnoszą niebywały sukces w biznesie. Jednak z czasem okazuje się, że pomysłodawca zaczyna tracić kontrolę nad firmą, a jakość tworzonych produktów zaczyna gwałtownie spadać. W filmie można zobaczyć trudne relacje pomiędzy akcjonariuszami a pomysłodawcami. Warto również przyjrzeć się innym biznesom założonym w garażu.

The Social Network (2010)

Reżyseria: David Fincher
Gatunek: Biograficzny, Obyczajowy
Kraj: USA
Premiera: 24 września 2010
Czas trwania: 2 godz.
Obsada: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Adrew Garfield, Brenda Song, Max Minghella

Pomysł Marka Zuckerberga na uniwersytecki portal randkowy przekształcił się w globalny portal społecznościowy Facebook. Wszystko zaczyna się w październiku 2003 roku, gdy po zerwaniu z dziewczyną, włamuje się do uniwersyteckiej sieci, by stworzyć tam bazę studentek Harvardu. Rosnąca popularność serwisu nie przechodzi niezauważenie przez władze uczelni. Zuckerberg zostaje oskarżony o złamanie zabezpieczeń, naruszeń prywatności i praw autorskich. Wtedy przekształca swój pierwotny pomysł w thefacebook.com, który z dnia na dzień zyskuje na popularności, jednocześnie szybko wychodząc poza granice USA.

Yves Saint Laurent (2014)

Reżyseria: Jalil Lespert
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj: Belgia, Francja
Premiera: 8 stycznia 2014
Czas trwania: 1 godz. 46 min.
Obsada: Pierre Niney, Guillaume Gallienne, Charlotte Le Bon, Laura Smet, Marie De Villepin, Nikolai Kinski

Jest rok 1957, ówcześnie 21-letni Yves Saint Lurent zaprojektował swoją pierwszą kolekcję dla domu mody Diora. Po śmierci Diora mógł w ten sposób stanąć na czele domu mody Dior, ratując firmę przed bankructwem. W pewnym momencie porzuca dom mody Diora, by stworzyć własny – Yves. Jego marka w latach 60. I 70. Stała się ikoną stylu. Film pokazuje zakulisowe życie znanego Francuza zarówno o jego miłości do mężczyzny Pierre’a Berge, jak i drodze do sukcesu w biznesie.

Adidas kontra Puma/ Duell der Brüder – Die Geschichte von Adidas und Puma (2016)

Reżyseria: Oliver Dommenget
Gatunek: Biograficzny, Wojenny, Dramat
Kraj: Niemcy
Premiera: 25 marca 2016
Czas trwania: 1 godz. 55 min
Obsada: Ken Duken, Torben Liebrecht, Nadja Becker, Merle Collet, David C. Bunners, Jesse Albert

Lata 20 XX wieku to czas kryzysu i rosnącego bezrobocia w Niemczech. W Bawarskim miasteczku Herzogenaurach Adolf Dessler sportowiec i majsterkowicz próbuje stworzyć idealne sportowe obuwie. Wspólnie z bratem Rudolfem Dasslerem, który zna się na sprzedaży, zakładają Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Igrzyska Olimpijskie pozwalają im na rozpromowanie swojego obuwia. Jednak czasy nazistowskich Niemiec przynoszą burzliwy okres w dziejach firmy. Różnice w poglądach oraz miłość do kobiet doprowadzają do licznych kłótni, aż w końcu do podziału firmy, na dwie niezależne spółki. Od tej pory rozpoczyna się okres silnej rywalizacji pomiędzy braćmi.

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi/ The Inventor: Out for Blood in Silicon Valey (2019)

Reżyseria: Alex Gibney
Gatunek: Dokumentalny
Kraj: USA
Premiera: 24 stycznia 2019
Czas trwania: 1 godz. 54 min.

Dokument HBO opowiada o największym oszustwie wśród start-upów. Pomysł Elisabeth Holmes miał zrewolucjonizować branżę medyczną. Miał sprawić, że wiele chorób mogłoby zostać wykrytych bardzo szybko w niskiej cenie. Stworzone przez nią laboratorium zamknięte w małej czarnej skrzynce „Edison”, miał wykonywać do 200 testów w zaledwie kilku minut z jednej kropli krwi. W krótkim czasie start-up był wart kilka miliardów dolarów. Problem w tym, że wszystko okazało się oszustwem, a małe laboratorium nigdy nie działało poprawnie. Jednak do samego końca Elisabeth Holmes przekonywała, że jest inaczej. Swym postępowaniem naciągnęła inwestorów na kwotę 700 mln dolarów. O historii Elizabeth Holmes i jej start-upie Theranos możesz przeczytać także na MamBiznes.pl.

Coco Chanel/ Coco avant Chanel (2009)

Reżyseria: Anne Fontain
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj: Belgia, Francja
Premiera: 22 kwiecień 2009
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Obsada: Andrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Emmanuelle Devos

Francusko-belgijski film opowiada o życiu oraz sukcesie słynnej projektantki Gabrielle Chanel. Urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie, wychowana później przez zakonnice próbowała swoich sił jako piosenkarka. Od piosenki, którą śpiewała przybrała pseudonim „Coco”. Udało jej się poznać zamożnych mężczyzn, dzięki którym mogła zostać ikoną kobiecego stylu i zająć się projektowaniem kapeluszy, które stały się bardzo pożądanym towarem.

Jiro śni o sushi/ Jiro Dreams of Sushi (2011)

Reżyseria: David Gelb
Gatunek: Dokumentalny
Kraj: USA
Premiera: 15 czerwca 2011
Czas trwania: 1 godz. 23 min.

Film dokumentalny opowiada o 85-letnim Jiro Ono (obecnie ma 92 lata), który jest największym na świcie mistrzem sushi. Swoją restaurację zlokalizowaną na jednej z tokijskich stacji otworzył w 1965 roku. Od tamtej pory, każdego dnia przez 10 godzin dziennie przyrządza sushi. To zaowocowało, że uzyskał trzy gwiazdki Michelina, a najtańszy zestaw podawany w restauracji jest w cenie 1200 zł.

Moneyball (2011)

Reżyseria: Bennett Miller
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy
Kraj: USA
Premiera: 9 września 2011
Czas trwania: 2 godz. 13 min.
Obsada: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright, Chris Pratt, Stephen Bishop, Tammy Blanchard

Oakland Athlethics w 2002 roku jest jedną z najbiedniejszych drużyn ligi amerykańskiej lidze baseballa. Jednak to właśnie w tym czasie, zespół rozegrał fantastyczny sezon i ustalił rekord 20 zwycięstw z rzędu. Sukces był możliwy managerowi, który zakwestionował tradycyjne metody wyceny zawodników i zbudował drużynę, stawiając na graczy, na których nikt rozsądny nawet by poważnie nie spojrzał.

McQueen (2018)

Reżyseria: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Gatunek: Dokumentalny
Kraj: Wielka Brytania
Premiera: 22 kwietnia 2018
Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Dokument opowiada o historii sukcesu Aleksandra McQueen, czyli o biednym chłopaku, który stworzył wartą wiele milionów dolarów markę. Brytyjski projektant mody stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Zipponkan 1 lip 2019 (10:09)

A Gdzie Ziemia Obiecana polski star-up gdzie w tamtych czasach cały swiat podniecał się kowbojami