15 lutego ruszyło przyjmowanie rozliczeń PIT za rok 2020. Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Od 15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych za rok 2020. To już trzeci raz kiedy podatnicy mają możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT. Po raz pierwszy mogą to zrobić w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, czyli rozwiniętej platformy rozliczeń z fiskusem. Każdy podatnik na złożenie zeznania ma czas do 30 kwietnia.

Fot. Shutterstock/ Studio Harmony

Według danych Ministerstwa Finansów na uruchomionej na początku lutego platformie e-Urząd Skarbowy zalogowało się do tej pory blisko 0,5 mln osób. Za pośrednictwem platformy oprócz rozliczenia podatkowego każdy może sprawdzić swoje mandaty, wysłać pismo do urzędu czy uiścić zobowiązanie podatkowe. Obecnie najpopularniejsze funkcjonalności dotyczą zeznania podatkowego za rok 2020. W ubiegłym roku elektroniczną drogę rozliczenia z fiskusem wybrała blisko połowa z 18 mln podatników. Jak zatem korzystać z usługi Twój e-PIT?

Złóż PIT przez internet, czyli Twój e-PIT

Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Przygotowane przez KAS deklaracje PIT będą uwzględniać ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie 45 dni.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36. Dostępne będzie również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

Termin istotne dla podatników

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

15 lutego ruszyło przyjmowanie rozliczeń PIT za rok 2020. Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT

Każdy podatnik może uzyskać dostęp do usługi Twój e-PIT wyłącznie za pośrednictwem platformy e-Urząd Skarbowy dostępnej na stronie podatki.gov.pl.  Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT.

Logowanie na platformie odbywa się podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Podatnik może także zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje. Wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: Twój e-PIT.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*