Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

15 pomysłów na biznes na wsi

Wieś od jakiegoś czasu przestała się kojarzyć z zacofaniem, niższymi dochodami i miejscem do wypoczynku bardziej niż robienia biznesu. Pomysłów na biznes na terenach wiejskich nie brakuje. Nie zawsze są nastawione na klientów lokalnych, a coraz częściej na przyjezdnych oferując to czego nie może dać miasto. Oto 15 pomysłów na biznes na wsi.

Automaty z jajkami oraz mlekiem

Mleko od krowy z pobliskiej wsi albo jaja z wolnego wybiegu od sąsiada. Te produkty można sprzedawać tradycyjnie lub w automatach vendingowych. Pierwsze takie maszyny stanęły w polskich miastach już kilka lat temu więc pierwsze szklaki zostały przetarte.

Automat vendingowy z jajami oraz mlekomat, źródło: FORUM/ Wojciech Matusik

Agroturystyka

Agroturystyka stanowi alternatywę dla pokoi hotelowych. Jednak jej przewagą jest stały kontakt z lokalnymi mieszkańcami, kuchnią, architekturą. Pozwala to na znacznie lepsze poczucie klimatu miejsca. Jedną z największych zalet w prowadzeniu tego biznesu jest jego prostota oraz możliwość poznania wielu fascynujących ludzi.
W miejscowościach turystycznych jest to jeden z najczęściej występujących biznesów. Na przykład w bieszczadzkich wsiach praktycznie każde gospodarstwo wynajmuje pokoje turystom.

Ręcznie robione wyroby

Z racji ręcznego ich wykonywania, często tradycyjnymi sposobami  stanowią bardzo pożądane przedmioty, szczególnie wśród klientów z miast.

Wypożyczalnia kajaków

Ten sposób spędzania wolnego czasu zyskuje coraz więcej wielbicieli. Tras kajakowych pojawia się coraz więcej, co ważne nie tylko w miejscowościach turystycznych. Nic tylko kupić kajaki i rozpocząć własny biznes.

Paintball

Z roku na rok przybywa miejsc do uprawiania sportu jakim jest paintball. To za sprawą coraz większej chęci otrzymania dawki adrenaliny , ale również chęci współzawodnictwa z innymi.  Na terenach wiejskich można znaleźć miejsce , które dodatkowo uatrakcyjni ten biznes.

Źródło: FORUM/ Maciej Biernacki

Domowe wypieki

Wypieki oparte o składniki prosto z przydomowego ogrodu. Niekiedy wypiekane w tradycyjnych piecach opalanych drewnem. Te dwie cechy sprawiają, że klienci coraz chętniej wybierają np. takie ciasta, niż z cukierni bądź piekarni, których jakość wyrobów jest znacznie niższa.

Prowadzisz start-up? Dodaj swój bezpłatnie swój projekt do katalogu start-upów na MamBiznes.pl

Stadnina konni

Idealny pomysł na biznes dla miłośników koni. Można zapewnić ciekawe wycieczki konne po okolicach, ale również uczyć samej jazdy. Dodatkową zaletą takiego biznesu jest to, że zimą można realizować kuligi. Inna formą tego biznesu jest hodowla koni w celu późniejszej odsprzedaży ich.

Mini ogród zoologiczny

Konie, strusie, lamy to te zwierzęta najczęściej występują w polskich małych ogrodach zoologicznych. Jedną z dodatkowych zalet posiadania takich zwierząt jest otrzymywanie produktów zwierzęcych jak jaja, mleko.

Kemping

Dobry pomysł na biznes na wsi, która jest zlokalizowana  w atrakcyjnym turystycznie regionie. Do uruchomienia kempingu wystarczy spory plac, na którym można zaparkować samochodem z przyczepą kempingową oraz miejsce na rozbicie namiotu.

Minikolonie dla dzieci

Takie mini kolonie tworzą kilkuosobowe grupy dzieci, które mają zapewniony czas w czystym środowisku. Dzieciom trzeba zapewnić nocleg, wyżywienie oraz różnych tematycznych rozrywek, które są powiązane z życiem na wsi. Wizyty w pasiece czy w zakładzie produkującym owczy ser to tylko przykłady takich atrakcji.

Tor przeszkód

Rzeki, lasy, bagna to wszystko można znaleźć w wiejskim otoczeniu. Przyroda daje więc możliwość stworzenia toru przeszkód, który zapewni rozrywkę i wspomnienia na lata.

Dom weselny

Ze względu na niższe ceny nieruchomości na wsi oraz atrakcyjną aurę domy weselne coraz częściej zamiast w dużych miastach powstają na terenach wiejskich. Taki biznes jest tańszy do zrealizowania, a jednocześnie przyciąga klientów, którzy mają dość wielkomiejskiego zgiełku.

Źródło: YAY Foto

Park rozrywki

Z reguły zajmują dość znaczną powierzchnię, której nie brakuje na terenach wiejskich.  Dodatkowo nie przeobrażony krajobraz ułatwia w projektowaniu takiego parku. Przykładem może być dostępność do drzew na których można umieścić park linowy.

Karczma

Wzorowane na tradycyjnych wiejskich lokalach, karczmy od lat są oblegane przez Polaków chcących spróbować lokalnych, regionalnych specjalności.

Wypożyczalnia kur

Kto nie marzy o świeżych jajach? Jednym z pomysłów jest wypożyczanie kur wraz z przenośną klatką oraz jedzeniem. Dzięki temu klient sam może przez dowolny czas produkować jaja na własne potrzeby.

Poznaj więcej pomysłów:

8 ciekawych pomysłów na restaurację lub kawiarnię

5 niecodziennych pomysłów na produkty dla mężczyzn

PancakeBot, czyli wydrukuj sobie naleśnika w kształcie wieży Eiffle’a

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jan 19 mar 2023 (20:01)

Świetny materiał. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której wielu początkujących przedsiębiorców zapomina. Chodzi o zdobycie dotacji na start. Wiele osób pochopnie zakłada działalność gospodarczą przekreślając tym samym szanse nawet na 100 tys. dotacji bezzwrotnej. Na stronie http://www.bizplanner.pl informuję o możliwych dotacjach na start biznesu.