20 tys. zł było dla firmy do wzięcia. Wybrano najlepsze przedsiębiorstwa

Ponad 100 firm otrzyma po 20 tys. zł nagrody w konkursie realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Najlepsze przedsiębiorstwa w konkursie wyłoniono z przeszło pięciuset zgłoszeń. Do firm stawiających na rozwój cyfryzacji trafiło w sumie ponad 2 mln zł.

Świadczenie postojowe

Fot. Shutterstock/ ASkwarczynski

W ramach inicjatywy finansowanej z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój poszukiwane były firmy, które wdrożyły ciekawe rozwiązania dotyczące cyfryzacji. Organizatorzy zdecydowali, że na liście nagrodzonych w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” znajdzie się 105 przedsiębiorstw.

Nabór wniosków wystartował na początku kwietnia i wystarczyły trzy tygodnie, by do PARP wpłynęło 468 aplikacji. Właściciele firm zaprezentowali w nich swoje przedsięwzięcia na różnym etapie wdrożenia. Wspólnym ich mianownikiem było innowacyjne podejście do wprowadzania cyfrowych rozwiązań w organizacji.

Najmniejsze firmy dominowały

Rywalizacja przyciągnęła najmniejsze firmy, które nieczęsto są beneficjentem środków PARP. Reprezentanci mikrofirm stanowili 82 proc. wnioskujących (383 złożone wnioski) oraz 72 proc. nagrodzonych (76 laureatów). Konkursem zainteresowali się przedsiębiorcy z całej Polski, ale najwięcej wniosków wpłynęło z Mazowsza i Wielkopolski.

Przedsiębiorstwo mogło uzyskać maksymalnie 23 punktów. Z listy laureatów żadna firma nie zdobyła mnie niż 19 punktów. Natomiast aż 46 proc. projektów otrzymało pomiędzy 21 a 23 pkt. Wysoki poziom zgłaszanych projektów sprawił, że ostatecznie wyróżnionych zostało aż 105 projektów.

Do konkursu trafiły zarówno projekty firm, które wcześniej nie mały do czynienia z rozwiązaniami w obszarze cyfryzacji, ale ich projekt diametralnie zmieniał na przykład sposób realizacji usług czy komunikacji z klientem, jak i rozwiązania o bardzo wysokiej wartości dodanej, który były przemyślanym, kolejnym etapem już toczącej się transformacji przedsiębiorstwa.

Jakie pomysły mieli przedsiębiorcy

Organizatorzy zwrócili uwagę na fakt, że większość projektów była innowacją co najmniej na poziomie firmy, a planowane działania nie były rutynowymi usprawnieniami w dotychczasowej działalności. Dlatego kluczowe dla oceny okazało się to na ile dany projekt zmienia procesy funkcjonujące w firmie oraz czy dane rozwiązanie może stanowić wartościową praktykę dla innych przedsiębiorstw.

Pozytywnie wyróżniały się projekty, które dotyczyły transformacji w zakresie zdalnej komunikacji z klientem czy nowego sposobu świadczenia usług on-line. Wśród nagrodzonych są też pomysły na automatyzację wybranych procesów w firmie – produkcyjnych, sprawozdawczych lub kontrolnych. Na szczególną uwagę zasługują te, w których planowane działania uwzględniały kwestie bezpieczeństwa danych, które przy świadczeniu usług w trybie off-line nie były tak newralgiczne.

Inicjatywa skierowana była do mikro, małych i średnich firm, których projekty zostały zrealizowane lub rozpoczęte nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego albo
są planowane do wdrożenia w terminie maksymalnie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku konkursowego.

Zgłaszane we wniosku projekty musiał wpisywać się w co najmniej jeden z poniższych obszarów:

 • automatyzacja procesów w firmie;
 • praca zdalna;
 • wykorzystywanie rozwiązań chmurowych;
 • wykorzystanie sztucznej inteligencji;
 • cyberbezpieczeństwo;
 • e-commerce (handel prowadzony za pośrednictwem Internetu);
 • obsługa klienta przez Internet;
 • zarządzanie zasobami firmy z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych;
 • analityka biznesowa (business intelligence, w tym wykorzystanie dużych zbiorów danych/big data);
 • marketing internetowy;
 • wykorzystanie technologii mobilnych.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz przyszli młodzi przedsiębiorcy nie są obecnie zdani na rządowe programy i instrumenty skupione wokół tarczy antykryzysowej. Na podmioty, które nie są zainteresowane wsparciem lub po prostu ich sytuacja w czasie pandemii nie uległa pogorszeniu czeka kilka ciekawych inicjatyw realizowanych równolegle do działań pomocowych dla firm, które ucierpiały w związku wprowadzanymi obostrzeniami i zakazami prowadzenia wybranych działalności. Przeczytaj artykuł: Są dotacje dla firm niezależne od spadku przychodów. Lista dostępnych programów

Komentarze

Avatar

Caramel

23 kwietnia 2021 Odpowiedz

POŻYCZKI FINANSOWE HILLTOP

HILLTOP to firma pożyczkowa numer jeden, która udzieli Ci wszystkich rodzajów pożyczek, bez względu na to, jak zły jest Twój wynik kredytowy. Martwisz się, szukając miejsca na dodatkową gotówkę, pośpiesz się i skontaktuj się z nami pod adresem hilltopfinancefirm@gmail.com, aby uzyskać niesamowitą ofertę pożyczki.

Pożyczka na łatwą spłatę długu?
Pożyczka na rozpoczęcie działalności, którą chcesz prowadzić?
Pożyczka na cele edukacyjne?
Pożyczka na zakup mieszkania?
Pożyczka na zakup wymarzonego samochodu?

HILLTOP FINANCE oferuje wszystkie te pożyczki z
Żadnych ukrytych płatności i bardzo mało formalności.
Oferujemy pożyczki w przedziale od 5 000 do 20 000 000 EUR / USD / FUNT
Przy bardzo niskim oprocentowaniu 5%.
Klienci na całym świecie doceniają nasze wysiłki
Zapewniamy, że jesteśmy najlepsi.
Dążymy do utrzymania naszego standardu doskonałości
Oferujemy nasze usługi o każdej porze dnia.

Zrób ten śmiały krok już dziś i skontaktuj się z nami
Jeśli potrzebujesz pożyczki lub pomocy finansowej i
Twoje pozytywne oczekiwania zostaną niezmiernie spełnione.

e-mail: hilltopfinance@protonmail.com

e-mail: hilltopfinancefirm@gmail.com

WhatsApp: +1 954417 1149

Z ciepłym namysłem

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*