200 tys. zł grantu dla firmy na ekspansję zagraniczną. Ruszył nabór wniosków

Ruszył pierwszy w tym roku nabór wniosków w ramach programu Polskie Mosty Technologiczne. Przedsiębiorca w ramach inicjatywy może pozyskać 200 tys. zł grantu na wejście na globalną ekspansję. Kto może ubiegać się o wsparcie i na jakich zasadach?

Fot. Thinkstock

To już dziesiąta edycja inicjatywy realizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu realizowanej ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Tym razem do udziału w konkursie zaproszeniu są przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem finansowego wsparcia, aby zaistnieć ze swoimi produktami w Kanadzie, Kazachstanie lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wnioski można składać do września.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje już dziesiąty nabór. Małe i średnie firmy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe niezbędne w wejściu na zagraniczne rynki. Środki przyznawane są w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z działania 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Maksymalna kwota wsparcia dla pojedynczej firmy wynosi 200 tys. zł. Środki można przeznaczyć na wszelkie prace związane z przygotowaniem, weryfikacją oraz wdrożeniem strategii wejścia ze swoim produktem lub usługą na dany rynek zagraniczny.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

200 tys. zł grantu na ekspansję: jak je zdobyć?

Pierwszym etapem uczestnictwa w projekcie jest seminarium w czasie, którego przybliżana jest specyfika ekspansji na rynki międzynarodowe. W czasie tego spotkania przygotowana zostanie także wstępna strategia ekspansji. Po złożeniu wniosku drogą elektroniczną przez przedsiębiorcę organizatorzy konkursu poddają go ocenie merytorycznej i formalnej. Po etapie krajowym na przedsiębiorcę czeka etap zagraniczny. W jego ramach odbywają się specjalne warsztaty dla wnioskodawców, podczas których przedsiębiorcy pracują nad przygotowaniem odpowiedniej strategii wejścia na dany rynek. W zajęciach uczestniczą praktycy i eksperci, którzy doradzają i znają specyfikę kraju, w którym firma chce zaistnieć.

W pierwszym w tym roku naborze w ramach Polskich Mostów Technologicznych granty przyznawane będą firmom zainteresowanym takimi kierunkami globalnej ekspansji jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada i Kazachstan. Pierwsze dwa kraje już były objęte programem natomiast Kazachstan to debiutant w inicjatywie PMT. Zdaniem PAIH polscy przedsiębiorcy wciąż za mało wykorzystują potencjał tego kraju, który notuje wysokie pozycje w takich rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. W ostatnim zestawieniu Doing Business przygotowanym przez Bank Światowy Kazachstan zajął wysokie 25 miejsce.

Pierwszy tegoroczny nabór wystartował dopiero 14 lipca. Opóźnienie związane było z pandemią koronawirusa i ograniczeniami z tym związanymi. Łączna pula środków do rozdysponowania we wszystkich naborach wynosi 176 mln zł. Obecny nabór trwa do września roku 2020. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapowiada już kolejne nabory, ale ich termin uzależniony jest od rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie www.paih.gov.pl

Polskie Mosty Technologiczne w pigułce

Organizator: Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Dla kogo: małe i średnie firmy
Na co grant: na ekspansję zagraniczną
Jaka kwota: 200 tys. zł
Wnioski: od 14 lipca do września

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*