Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

43 proc. firm z sektora MSP nie sprawdza kontrahentów przed zawarciem umowy

Aż 43 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie sprawdza kontrahentów przed zawarciem z nimi umowy – wynika ze wspólnego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i jego partnera Rzetelnej Firmy.

Foto: YAY Foto

„Tylko 12 proc. przedsiębiorców sprawdza wszystkich partnerów biznesowych, a co trzeci prześwietla tylko nowych klientów, uznając że taki, który już raz zapłacił, na pewno ureguluje też kolejne faktury” – wynika z wtorkowej publikacji badania „Biznesowy savoir-vivre”.

„Mikroprzedsiębiorcy nie sprawdzają kontrahentów, bo ufają, że ci zapłacą w terminie, a poza tym liczy się dla nich każde zlecenie. Tym, czy dostaną za nie zapłatę, martwią się później. Z kolei małe firmy, zatrudniające od 10 do 19 pracowników, nie weryfikują partnerów biznesowych, bo jak twierdzą, współpracują ze stałymi klientami i boją się, że przez kontrolę stracą ich” – wskazał, cytowany w komunikacie, prezes Rzetelnej Firmy Mirosław Sędłak.

Podobną zasadę, jak dodał, wyznają średnie firmy. „Tyle, że to nie ma pokrycia w rzeczywistości, bo ci sami przedsiębiorcy przyznają, że nie ma znaczenia to, czy klient jest stary, czy nowy, bo i jedni i drudzy mają zwyczaj nie płacić” – zaznaczył.

Według prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego, gdyby stali kontrahenci płacili zawsze na czas, z roku na rok nie wzrastałaby liczba dłużników-przedsiębiorców. „Pod koniec 2017 roku w naszej bazie danych widniało 235 tys. firm, gdzie rok wcześniej było ich o 10 tys. mniej. Wraz z nowymi dłużnikami, wzrosła też kwota ich zadłużenia: z 6,88 mld złotych do 8,77 mld zł pod koniec minionego roku” – wyjaśnił.

A co kieruje firmami, które podejmują się weryfikacji kontrahenta? Jak wynika z badania, dla 64 proc. przedsiębiorców to obniżenie ryzyka, że klient nie zapłaci. 47 proc. podkreśla, że dzięki temu jest spokojniejsza. Rzadziej wskazywane są inne powody. „W 18 proc. polskich przedsiębiorstw panuje odgórna polityka, która nakazuje kontrolę partnera biznesowego, z którym przyjdzie im współpracować. 13 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że działa w takiej branży, w której koniecznie trzeba podjąć się weryfikacji klienta. Co dziesiąty badany podkreśla, że sprawdzając tych, którym sprzedaje z odroczonym terminem płatności, dba po prostu o własne finanse” – wskazano.

Różnicę w zachowaniu widać nie tylko, gdy weźmie się pod uwagę wielkość firmy, ale i branżę w której działa – wynika z badania. Przedstawiciele firm usługowych podkreślają przede wszystkim, że „nie wypada sprawdzać kontrahentów”. Handlowcy najczęściej deklarują natomiast, że taka weryfikacja „może się skończyć utratą klienta”. Takich obaw nie podzielają z kolei producenci, którzy „najczęściej decydują się na weryfikację kontrahentów”.

Badanie „Biznesowy savoir-vivre” zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorców z sektora MSP przez Keralla Research w grudniu 2017 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy. (PAP)

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

autor: Magdalena Jarco
edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Ewelina 23 mar 2018 (18:22)

Niesamowicie duża ilość firm liczy na szczęście ;) a przecież biznes i praca to liczby i twarde dane. Niestety z bliskiego otoczenia wiem, że łatwo dać się namówić na współpracę z kontrahentem o którym mało wiemy, tylko że skutki mogą być opłakane. Więc lepiej jednak wiedzieć z kim ma się do czynienia, na początek dobrze jest zerknąć czy kontrahent ma certyfikat Rzetelna Firma, to da nam info o kondycji finansowej i solidnym podejściu do współpracy.