5 tys. zł bezzwrotnej mikropożyczki. Ile minut zajmuje urzędnikowi w Warszawie rozpatrzenie jednego wniosku?

Ponad milion jednoosobowych firm otrzymało 5 tys. bezzwrotnej mikropożyczki. Do 29 maja na ten element tarczy antykryzysowej przeznaczono ponad 5 mld zł. Wciąż jednak wiele wniosków zalega w urzędach. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie do tej pory rozpatrzono 15 proc. wniosków. Urzędnicy stołecznego ratusza poinformowali, że jeden wniosek rozpatrywany jest 30 minut. 

Foto: FORUM/ Andrzej Bogacz

Mikropożyczka w kwocie 5 tys. zł to jedna z najpopularniejszych form wsparcia dla małych firm. Bezzwrotny charakter powoduje, że tysiące wniosków wciąż spływają do urzędów pracy. Najtrudniejsza sytuacja pod względem rozpatrywania wniosków jest w stolicy mimo, że zajmuje się tym 150 pracowników.W odpowiedzi na zapytanie poselskie urząd miasta poinformował, że na dzień 28 maja do stołecznego urzędu wpłynęło 111 786 wniosków. Z tej liczby pozytywnie rozpatrzonych zostało 18 868 aplikacji na kwotę, a więc 16,8 proc. wszystkich wniosków. Negatywną odpowiedź uzyskało 1607 jednoosobowych firm.  Ratusz poinformował także, iż nad rozpatrywaniem wniosków pracuje 53 pracowników urzędu stanowiących 40 proc. jednostki oraz 150 pracowników oddelegowanych spoza warszawskiego Urzędu Pracy.

Na pytanie o to, jaki czas jest potrzebny urzędnikowi na rozpatrzenie jednego wniosku i wypłacenia przedsiębiorcy pieniędzy urząd odpowiedział:

Na rozpatrzenie jednego wniosku urzędnik potrzebuje średnio 30 minut , nie licząc czasu na jego wysłanie. Zależy to od poprawności, prawidłowości złożonego dokumentu. Wnioski wymagające uzupełnień i poprawek wymagają kontaktu z klientami i uzyskania informacji, dokumentów, co wydłuża czas rozpatrywania relatywnie. Dotyczy to zwłaszcza wniosków składanych elektronicznie w początkowym okresie dla których Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dokonywało zmian skutkujących koniecznością ich aneksowania.

W skali całego kraju do urzędów pracy wpłynęło na dzień 29 maja wpłynęło dokładnie 1 573 386 wniosków. Do tej pory pieniądze na konto otrzymało 1 044 784 jednoosobowych firm na łączną kwotę ponad 5 209 709 735 zł. To oznacza, że 66,5 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych, a 33,5 proc. małych firm wciąż czeka na decyzję.

W rankingu województw pozycję lidera zajmuje województwo podlaskie z 81 proc. rozpatrzonych pozytywnie wniosków o pożyczkę. Wysokim odsetkiem może się także pochwalić województwo łódzkie. Powiatowe urzędy pracy z tego regionu rozpatrzyły już 76 proc. wniosków. Tylko o 1 pkt procentowy mniej zanotowało województwo zachodniopomorskie. Najgorzej z odsetkiem 37 proc. zrealizowanych wniosków wypada województwo mazowieckie. Województwo małopolskie z wynikiem 43 proc. zajmuje przedostatnie miejsce. W pierwszej trójce województw o najgorszym odsetku zrealizowanych mikropożyczek jest województwo śląskie z liczbą 54 proc.

wykres: realizacja pożyczek dla mikrofirm w poszczególnych województwach

Komentarze

Avatar

Krzysztof

11 czerwca 2020 Odpowiedz

Proszę Państwa to są kpiny;
Jak można taki wniosek rozpatrywać 30 min i to jeszcze bez jego zarejestrowania.
Wniosek składa się z imienia i nazwiska i nazwy firmy oraz NIP i REGON. Pozostaje do wypełnienia około 10 pół – krzyżyk. Wszystko się sprowadza to otworzenia CEDG – sprawdzeniu NIP, tego i do kiedy firma istnieje. Mi jak to robię zajmuję około 1 do 2 min. Następnie sprawdzam : Czy są wszystkie krzyżyki około 10 i to wszystko. Jak nie ma to wniosek odrzucony. Ja sam go wypełniłem 20 min . Musiałem się z nim zapoznać. To jest celowe.

Avatar

M@rt@

22 czerwca 2020 Odpowiedz

Mam wrażenie, że w Warszawie pracują jacyś d…le. Tak jak napisałeś, sprawdzenie wniosku to chwila. No ludzie, te pieniądze są potrzebne na wczoraj a nie pod koniec roku..

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*