Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

9 pomysłów na ekobiznes

Można się zastanawiać, czy ekologia i skuteczne prowadzenie biznesu idą ze sobą w parze. Okazuje się, że tak. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacji w tym obszarze. Rosnąca świadomość ludzi, przyczynia się do znaczącego wzrostu popytu na produkty ekologiczne. Redakcja MamBiznes.pl przedstawia subiektywną listę 9 interesujących pomysłów na ekobiznes.

Ekologiczny catering

Foto: YAY Foto

Wzrastająca liczba producentów żywności ekologicznej przyczynia się do powolnego spadku jej ceny, stając się bardziej dostępną dla konsumentów. Zapoczątkowało to modę na zdrową żywność, powodując znaczny wzrost popytu. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, na rynku pojawiły się pierwsze restauracje, wykorzystujące w przygotowaniu swoich posiłków tylko żywność posiadającą certyfikat ekologiczny.  Część restauracji zajmuje się również cateringiem.

Solar Bikini

Foto: YouTube

Ten nowoczesny strój kąpielowy obszyty jest 40 kawałkami cienkiej, elastycznej taśmy solarnej, połączonej specjalną nicią i jest wyposażony w gniazdo USB. Andrew Schneider, projektant bikini mieszkający w Nowym Jorku, przyjmuje tylko indywidualne zamówienia, gdyż każdy egzemplarz jest szyty na miarę. Ten strój jest wstanie nawet naładować baterię telefonu.

Eko kosmetyczka

Foto: FORUM/ Artifacts Images

Kosmetyczki wykorzystujące naturalne kosmetyki, cieszą się coraz większą popularnością, pomimo nieznacznie wyższych cen usług. Dla wielu osób ważne jest nie tylko co spożywają, ale również jak pielęgnują własne ciało.

Zielone aplikacje

Foto: FORUM/ YURIKO NAKAO

Ten segment rynku rozwija się najszybciej, ale również jest najbardziej innowacyjny. Takie aplikacje służą m.in. do oszczędzania energii w domu, pomagają przy recyklingu śmieci czy też pomagają w edukacji środowiskowej najmłodszych.

Eko motoryzacja

Foto: asphaltandrubber.com

Dean Benstead z Australii zaprojektował motocykl zasilany sprężonym powietrzem. O2 Pursuit, taką posiada nazwę, rozpędza się do 140 km/h i jednorazowa może  przejechać do 100 km. Tankowanie trwa do 2 min. Pamiętacie o innym ekologiczny, biodegradowalnym  pojeździe, który redakcja MamBiznes.pl opisała w artykule Studenci stworzyli ultralekki samochód z buraków cukrowych i lnu?

Produkcja kompostu

Wraz z rozwijającym się rolnictwem ekologicznym, wzrasta popyt na naturalny nawóz, jakim jest kompost. Jest to biznes typowo wiejski, ze względu na silne oddziaływanie na otoczenie. Jednak to nie jedyna przyczyna takiego umiejscowienia tego biznesu. Wynika to jeszcze z materiału potrzebnego do produkcji kompostu.

Meble z prawdziwego drewna

Foto: thetaXstock

Meble pochodzące z większości sklepów wytwarzane są z tzw. sklejki z użyciem wielu substancji chemicznych. Wynika to przede wszystkim z bardzo niskich kosztów produkcji. Jednak dziś coraz więcej klientów, zwraca uwagę na jakość wykonania, a dopiero na drugim miejscu znajduje się cena. Dlatego często do lokalnych stolarzy, ustawiają się długie kolejki, które wykonają idealne meble z prawdziwego drewna.

Gospodarstwo agroturystyczne

Foto: FORUM/ Monika Oleksy

Coraz więcej Polaków wybiera wypoczynek w zgodzie z naturą – na wsi, gdzie można z bliska przyglądać się dojeniu krów, pić wodę prosto ze studni, własnoręcznie robić soki ze świeżo zebranych owoców itd. Agroturystyka to dobry sposób na biznes zwłaszcza tam, gdzie nie ma przemysłu, a okolice słyną z pięknych krajobrazów.

Sklep z eko-produktami

Foto: FORUM/ Tomasz Adamowicz

Popularność produktów ekologicznych stale rośnie, a wraz z nim liczba sklepów oferujących taki asortyment. Dawniej oferowane były głównie miód i kotlety sojowe, dziś natomiast oferta jest znacznie szersza. Wzrasta bowiem ilość osób, które ogromną wagę przywiązują do zasad zdrowego odżywiania.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
kandar 9 wrz 2019 (15:20)

Ja również zdecydowałem się na prowadzenie własnego ekobiznesu. Postanowiłem hodować rośliny energetyczne. Nawiązałem współpracę z firmą http://www.bep-sa.pl/, która zajmuje się sprzedażą sadzonek roślin tego typu. Wam też polecam się z nimi skontaktować.