Agent ubezpieczeniowy – praca z przyszłością (materiał partnera)

Agent ubezpieczeniowy kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą polis. Jednak to tylko jedna strona medalu. Możliwości są znacznie większe. Dzięki narzędziom, jakie udostępnia PZU, agenci mogą rozwijać swoje kompetencje biznesowe, zatrudniać pracowników i budować z powodzeniem własne firmy.

Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami. Wielu z nas musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale jedna rzecz pozostała niezmienna – potrzeby ubezpieczeniowe. Nie dość, że nie zniknęły, to jeszcze w niektórych obszarach – jak np. w zdrowotnym czy w polisach na życie – zainteresowanie nimi zwiększyło się. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w pierwszym półroczu 2020 r. polisy zdrowotne miało ponad 3 mln osób – to o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. W sytuacjach, gdy przyszłość jest niepewna, lubimy szukać schronienia w stabilnych instytucjach. Taką jest właśnie PZU, które dba i o swoich klientów, i o pracowników, pomagających budować markę największej grupy finansowej w naszej części Europy.

Każdego dnia na sukces PZU pracują jego agenci. Na pozór, zawód agenta ubezpieczeniowego może kojarzyć się wyłącznie z rolą sprzedawcy, ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości praca ta daje o wiele więcej możliwości niż się wydaje.

Jedno jest pewne – bycie agentem ubezpieczeniowym wymaga otwartości na ludzi i chęci pomagania. By rozwijać umiejętności swoich agentów, PZU oferuje regularne szkolenia podnoszące kwalifikacje dla pracowników na każdym szczeblu. Nawet absolutny brak doświadczenia w branży ubezpieczeniowej nie wyklucza możliwości rozwoju w tym kierunku. Przed podjęciem pracy każdy z kandydatów uczestniczy w bezpłatnych, rozbudowanych szkoleniach, także z tzw. umiejętności miękkich.

Do pełnienia roli agenta ubezpieczeniowego konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Jeszcze do niedawna kojarzyło się to z uciążliwymi formalnościami, ale na szczęście to już przeszłość. Sam proces zakładania firmy jest obecnie prosty i nie wymaga wielu wizyt w urzędach. Na start oferowane są różne ulgi, w tym tzw. mały ZUS, dzięki czemu można płacić niższe składki nawet przez 36 miesięcy. Ta forma współpracy otwiera wiele możliwości. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy z Unii Europejskiej, która dofinansowuje np. sprzęt niezbędny do prowadzenia biznesu. Własna działalność daje możliwość rozliczania poniesionych wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Do tej kategorii można zaliczyć np. koszty transportu (samochód, taksówki, bilety komunikacji publicznej), wydatki edukacyjne czy sprzęt elektroniczny, w tym np. telefony czy komputery.

Dziś agent to nie tylko sprzedawca. To przede wszystkim przedsiębiorca. PZU daje szansę zarówno osobom, które chcą zupełnie zmienić swoje życie zawodowe, jak również przedsiębiorcom z pokrewnych branż, chcących rozszerzyć zakres świadczonych usług. Często zdarza się, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, np. księgowi czy korepetytorzy, szukają możliwości rozwinięcia swojego biznesu. W miejscach takich jak biura turystyczne, biura nieruchomości, komisy samochodowe co dzień pojawiają się klienci. Kupując samochód, mieszkanie lub wycieczkę, często sami pytają o ubezpieczenie. Współpraca z PZU daje możliwość świadczenia kompleksowej usługi dla swojego klienta. Co więcej – jeżeli właściciel biznesu zatrudnia pracowników, jest to doskonała okazja, aby właśnie oni zostali kompleksowo przeszkoleni do sprzedaży ubezpieczeń. PZU daje swoim współpracownikom dużo wolności. Praca jest elastyczna i dostępna dla każdego. Może być zajęciem na część etatu lub podstawową pracą, wykonywaną w pełnym zakresie. Dzięki temu pracownik ma realny wpływ zarówno na rozwój swojej kariery, jak i na zarobki, których górny limit nie istnieje. – Jako młoda mama spełniam się w PZU jako agent, łącząc macierzyństwo z pracą – przekonuje Karolina Kulak.

Można też być przedsiębiorcą zatrudniającym zespół agentów. PZU oferuje nie tylko benefity za dobre wyniki w pracy (np. premiowy system motywacyjny czy zagraniczne wyjazdy dla najlepszych), ale również kompleksową pomoc –żaden pracownik nie musi radzić sobie z problemami na własną rękę. Ubezpieczyciel gwarantuje nowoczesne technologie informatyczne, wspiera pracowników w internecie, pomagając im promować działalność, a do tego nie pobiera żadnych opłat franczyzowych.

Współpracując z PZU można otworzyć własne biuro pod szyldem największego ubezpieczyciela na rynku. Brak wkładu własnego to ogromny atut tej formy współpracy. – Firma dostarczyła mi bezpłatnie meble, profesjonalne oznakowanie zewnętrzne i wewnętrzne, a także materiały marketingowe oraz gadżety reklamowe. Korzystam z nowych technologii i rozwijam swój biznes dzięki dostępnym szkoleniom – opowiada Hubert Żyła, agent i właściciel trzech biur.

PZU zależy na tym, by placówek było coraz więcej i by były dostępne dla klientów zarówno w metropoliach, jak i w mniejszych miastach. Firma skupia się na potrzebach klientów, jednocześnie nie zapominając o pracownikach. Dla agentów powstała specjalna witryna internetowa, agentpzu.pl, na której publikowane są artykuły eksperckie, wywiady, porady czy relacje z otwarć nowych placówek i realizowanych inicjatyw.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy praca w ubezpieczeniach jest dla Ciebie to dołącz do naszej agentpzu.pl!

materiał partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*