Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Będą dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników

Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronowirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dopłatę do wynagrodzenia pracownika. Na jakie wsparcie mogą liczyć?

Dopłata do wynagrodzenia pracownika

Ile wyniesie dopłata do wynagrodzenia pracownika? Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także organizacje pozarządowe będą mogły wnioskować o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilno-prawne, czyli na przykład umowy zlecenia, a także dla osób pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

 

Z możliwości dopłaty do wynagrodzeń, przedsiębiorcy będą mogli ubiegać jedynie w przypadku jeżeli ich obrót spadł o co najmniej 30 procent. W takim przypadku będą mogli się ubiegać o dopłatę sięgającą 50 proc. wynagrodzenia pracownika. Jednak jeśli spadek przychodów będzie znacznie większy, w takim przypadku pracodawca będzie mógł pozyskać znaczenie więcej. Wsparcie będzie mogło zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacana co miesiąc.

Ile wyniesie dopłata do wynagrodzenia pracownika?

Wielkość spadku obrotów

Wielkość dofinansowania wynagrodzenia pracownika

30-49 proc. 50 proc.
50-79 proc. 70 proc.
Od 80 proc. 90 proc.
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie komunikatu prasowego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Jednak skorzystanie z takiego rozwiązania, nakłada jeden obowiązek. Nie będzie można zwolnić pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu. W praktyce oznacza to, że pracodawca będzie musiał zapewnić stabilność zatrudnienia przez nawet pół roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.