Biedaemerytura czeka przedsiębiorców

Niezbyt różowa przyszłość czeka przedsiębiorców na ich emeryturze. Za 40 lat, jak wynika z wyliczeń ZUS, przeciętna emerytura osób prowadzących działalność gospodarczą wyniesie zaledwie 14 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce – wskazał serwis prawo.pl.

Fot. FORUM/ Daniel Dmitriew

Jak informowaliśmy przed kilkoma miesiącami, przedsiębiorcy należą do grupy zawodowej, która najkrócej może cieszyć się z pobierania emerytury. Jednak tym razem również nie mamy dobrych informacji, bowiem jak wynika z wyliczeń ZUS osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w 2059 roku otrzymają bardzo niskie świadczenia emerytalne.

ZUS oszacował ile wyniesie prognozowana wysokość prognozowanych emerytur w styczniu 2059 roku w wieku 65 lat – w przypadku mężczyzn (urodzonych w 1994 roku) oraz 60 lat – w przypadku kobiet (urodzonych w 1999 roku). Szacunki dotyczą jednak tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

15 tys. zł przeciętne wynagrodzenie i 2 130 zł emerytury

Według prognozy, średnie wynagrodzenie w 2059 roku wyniesie blisko 15 tys. zł, natomiast świadczenia emerytalne odpowiednio dla kobiet i mężczyzn wyniosą 1810 zł (11,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2059 roku) oraz 2450 zł (16 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Warto przy tym zauważyć, że przy analizie ZUS wziął pod uwagę również obniżone składki, które przysługują początkującym przedsiębiorcom.

W przytoczonych danych na pierwszy rzut oka wyraźnie widać bardzo dużą dysproporcje pomiędzy średnim wynagrodzeniem a kwotą wypłacaną emerytom. Emerytury w 2059 roku stanowić będę średnio 14 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co jest dużo mniej niż obecnie. Dla porównania średnia emerytura w 2019 roku wynosi 2236,84 zł, zaś średnie wynagrodzenie 5 182,43 zł, zatem emerytury w 2019 rok ustanowią 43 proc. średniego wynagrodzenia. Oznacza to, że emerytury, które czekają przedsiębiorców będę bardzo niskie.

Inną kwestią, którą również można zaobserwować to dysproporcja pomiędzy wypłacanym świadczeniem dla kobiet i mężczyzn. Wynika on jednak w dużej mierze z wieku emerytalnego (kobiety przechodzą o 5 lat wcześniej na emeryturę) oraz przeciętnej długości trwania życia (statystycznie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni).

Na wysokość emerytury, nie wpływają także znacząco podwyżki składek ZUS. Dla przypomnienia przyszłym roku przedsiębiorcy zapłacą najwyższą składkę w historii. Ponadto w ciągu ostatnich dziesięciu lat, składki wzrosły o 55 proc.

Dobrowolność składek?

Z racji, że przedsiębiorców czeka bardzo niska emerytura w przyszłości, wielu z nich z pewnością chciałby zrezygnować z emerytur wypłacanych przez ZUS. Jednak zgodnie z obecnym systemem prawnym przedsiębiorcy mają obowiązek opłacać składki.

Rzecznik MŚP chciałby jednak, aby to się zmieniło, przenosząc tym samym system niemiecki do Polski. – Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury – mówił Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*