Chcesz mieć tańszy prąd? Masz czas już tylko do dzisiaj na złożenie oświadczenia

Każdy przedsiębiorca, który chce, aby stawki za prąd pozostały na niezmienionym poziomie musi złożyć oświadczenie do firmy energetycznej, najpóźniej do wtorku 13 lipca. Może to zrobić osobiście drogą listowną, a także w niektórych przypadkach drogą elektroniczną.

Fot. Pexels

Przed kilkoma tygodniami, wielu przedsiębiorców przeżyło ciężki okres, gdy dowiedziało się, że na złożenie oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej mają zaledwie kilka dni. Spowodowało to długie kolejki przedsiębiorców, którzy chcieli złożyć właściwy dokument, uprawniający do zachowania obecnych stawek za prąd w najbliższym półroczu.

Pierwotnie termin minął w poniedziałek 29.07.2019 roku, jednak Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację ustawy, wcześniej nowelizowanej o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Dzięki temu termin ostatecznie został zmieniony na 13 sierpnia 2019 roku (wtorek).

Ostateczny termin na złożenie oświadczenia ws. cen prądu

Dotychczas z niższych stawek korzystali wszyscy przedsiębiorcy, jednak już od drugiego półrocza tego roku ma się to zmienić. Będą one przysługiwały jedynie mikro i małym przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają więcej niż 50 pracowników, a ich przychody nie przekraczają 10 mln euro. Złożenie oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej do firm energetycznych jest warunkiem, aby utrzymać niższe stawki za prąd.

Wzór dokumentu, który należy wypełnić można znaleźć zarówno na stronach firm energetycznych, jak i Ministerstwa Energi. Na stronie ministerstwa jest dostępna również instrukcja jak wypełnić oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej.

Wzór oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej; Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie znowelizowanej ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

Oświadczenie można osobiście składać w punktach obsługi klienta firm energetycznych. Część z nich we wtorek ma być otwarta znacznie dłużej niż zazwyczaj. Na taki krok zdecydowało się PGE oraz Tauron, którzy jak wskazali ich placówki będą otwarte we wtorek do godz. 20 (poza placówkami Tauron zlokalizowanymi w centrach handlowych).  Alternatywnie można wysłać oświadczenie drogą listowną, w tym wypadku będzie liczyła się data nadania. Część z firm akceptuje również przesłanie drogą elektroniczną oświadczenia, przy czym jak wskazują taki wniosek musi być opatrzony podpisem kwalifikowanym, natomiast skan dokumentu nie będzie honorowany.

Jak wskazuje Ministerstwo Energii oświadczenia powinny złożyć 1 937 198 mikroprzedsiębiorców oraz 57 198 małych przedsiębiorców. Poza osobami prowadzącymi własną firmę, oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej muszą złożyć jeszcze jednostki sektora finansów publicznych oraz szpitale.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*